Ergen Dosyası-1

loading
1 Haziran, Pazartesi
£

8.46

7.59

$

6.82

Uzm. Psk. Hasra AVCI
hasra.avci@kibrispostasi.com
Uzm. Psk. Hasra AVCI
A- A A+

Ergen Dosyası-1

Ergenliğe girerken…

Ergenlik dönemi, her insanın hatırladığında belki de ağzının bir kenarında bir sırıtış beliriyordur. Herkes hatırlar ergenlik döneminin sancılarını. Bu dönemde gösterilen anlayış belki bir daha sunulmuyordur önümüze. Anne babamız anlamasa komşumuz girmiştir araya ‘ergenlik, olur böyle şeyler’ diye.

Peki, ergenliğe girmesine az kalmış çocuğa nasıl anlatmalı yaşayacağı gelişimi? İşler ters giderken ergenle nasıl iletişim kurmalı? Ters gitmemesi adına yapılması gerekenler neler? Bir göz atalım.

Öncelikle ergenlik dönemi yaklaşan çocukla iletişim kurmasını önerdiğim kişi hemcinsi olan ebeveyndir. Yani erkek çocuk ile babasının, kız çocukla annesinin konuşması uygun olacaktır. Ancak herhangi bir ebeveynin olmaması durumunda kim varsa o konuşabilir. Bu bir sorun yaratmayacaktır. Çocuğa büyüyor olduğunu, boyunun uzamakta olduğunu ancak bununla birlikte daha farklı değişimlerin de hızla gündeme geleceğinden bahsetmelisiniz. Özellikle belirli bölgelerde kıllanmaların meydana geleceği, bedenin daha farklı çalışacağından daha çok terleyeceği, bu nedenle de hijyenine ve deodorant gibi belirli konulara daha fazla özen göstermesi gerektiğini, aksi takdirde etrafındaki akranlarının olumsuz bir koku veya görüntü sonucu zorbalığa maruz kalabileceği usulünce aktarılmalı. Bunun haricinde bedeninde daha farklı değişimlerin meydana geleceği ve bedeninde farklı duyumlar hissedebileceğini ve bunun merakını çekmesinin normal olabileceğini, merak ettiği konularda sizinle rahatlıkla konuşabileceğini anlatın. Henüz ergenliğe girmemiş ise ve cinsel konulardaki farkındalığı çok yüksek değilse cinsellikle ilgili konuyu az önce okuduğunuz kadar ele almanız yeterli olacaktır. İlerleyen süreçlerde bu konuyu daha detaylı nasıl ele almalısınız anlatacağım.

Çocuğunuzun ergen olması ile hali hazırda zaten dikkat ediyor olmanız gereken bir konuda daha da ihtimam göstermeniz gerekecektir: Kapısını çalmadan odasına dalmamalısınız! Ona özel bir alan tanıdığınızın mesajını bu sınırlara saygı göstererek anlatmalısınız. Eşyalarını karıştırmamalı, günlüklerini okumamalısınız. Veya şüphelendiğiniz bir durumda bunu yaptıysanız bile ve olağan dışı bir durum söz konusu değilse kendisinden hesap sorarak kendinizi ele vermemelisiniz.

Ergenlik döneminin diğer işaretlerinden biri de tuvalete giren çocuğun orda geçirdiği sürenin uzaması. Bedenindeki değişimleri merak eden ergen kendini incelemek üzere daha fazla vakit harcayacaktır.

Karşılaştırma ve kıyaslama konusunda göstermeniz gereken tedbiri, her yaşta olduğu gibi ancak ergenlik döneminde yine daha bir hassasiyetle göstermelisiniz. Bu noktada ergenin açısından yaşanan bir sorunla araya gireceğim. Okulda teneffüs saatlerinin gündeminin değiştiğini fark eden ergenimizin hayatı anlamaya çalışmasıyla birlikte akranlarının deneyimlerini nasıl sahiplenmeye başladığını izleyeceğiniz bir süreç başlıyor. Söz konusu durum ergenin arkadaşları ile neden daha yakın olduğunu açıklamakla birlikte bu zamanlarda evde geçen konuşmalar ‘sen zaten arkadaşlarınla yaşa’ şeklinde ailenin isyanı ile ortaya gergin şekilde dökülmektedir.

Ergenlikle ilgili önemli olduğuna inandığım birkaç konuyu daha ele alacağım, yazılar önümüzdeki haftalarda yayımlanacaktır. Bu konudaki sorularınızı bize iletirseniz sorularınıza yönelik de cevapları yazıya dahil edebilirim.

NOT: Sorularınızı www.kibrispostasi.com üzerinden yazarın yorum kısmına yazabilirsiniz

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.