Neden ben?

loading
1 Haziran, Pazartesi
£

8.49

7.58

$

6.81

Uzm. Psk. Hasra AVCI
hasra.avci@kibrispostasi.com
Uzm. Psk. Hasra AVCI
A- A A+

Neden ben?

İnsanlar hep beni mi bulur? Bu soruyu soran çok kişi oluyor. Ya yanlış ilişkiler içinde buluyorlar kendilerini. Ya da doğru ilişkiler içerisinde ama yine de ters gidiyor bir şeyler… Hâlbuki herkes gibi sevildiğini ve yeterli ilgiyi gördüğünü bilmek istiyorlar. Peki, ilişkiler nasıl bozuluyor? Neden anlaşamıyor insanlar? Neden ben sorusunun tam da insanın kendisi ile ilgisi var aslında. Ancak bu dışarıdan gelen ilahi bir güçle yönlendirilmiyor. Şaşırmayacaksınız belki ama geçmişle ilgisi var.

Öncelikli nedenlerden biri kişisel algı. Kişinin çocukluk döneminde duyguları yeterince görülmediyse, düşüncelerini ifade etmeye çalıştığı zaman ilgiyle karşılanmadıysa yani özetle duygusal olarak ihmale uğramışsa diğer insanların da onun duygu ve düşüncelerini öğrenmek istemeyeceğini düşünerek bunları ifade etmemeye başlıyor. Yani iletişimi kusurlu oluyor. İnsan ilişkiler içerisinde hissettiği veya düşündüğünü aktarmayınca herkes kendine göre konuyu çekiyor. Kırgınlıklar gücenmeler başlıyor. Aslında bu işin sonunda da araya mesafe girince değer görmemeye alışan kişi şunu diyor ‘beni zaten kimse sevmiyor’, ‘ben zaten terk edilmeye mahkûmum’. Kendi kendini tekrar eden bir döngü içerisine giriyor kişi. Zannediyor ki terk etmek için doğmuş herkes gelip onu buluyor, sırf terk etsin diye.

Bazen de ortam içerisinde hep dalga geçilen, yeterince önemsenmediğini hissedenler vardır aranızda. Bunun da nedeni yüksek ihtimalle küçükken çok eleştirel, çok kısıtlayıcı veya katı tutumda olan ebeveynlerle büyümek. Yine çocuk halinizle kendi istek ve duygularınız baskılandığı için bir süre sonra kendi düşünce ve duygularınızı ifade etmiyorsunuz. Ancak az önce bahsettiğim gibi terk edilme üzerinden değil bu sefer sınır koymakla ilgili sorunlar yaşanıyor. Sınır koymayı başaramayan kişi; çünkü sınır koyarsa istenmeyeceğine inanıyor, sınırları aşılınca da istenmediğini hissediyor. Yani her türlü kaybediyor.

Nasıl mı sınır koyulur? Bunun yolu sadece ‘HAYIR’ demekten mi geçer? Katı, net bir şekilde hayır deyince her şey çözülür mü? Duruma göre evet. Ancak hayır çıkışınız size iletişimsizliği de getirebilir. Aslında çözüm yine ne hissettiğinizi ve neye ihtiyaç duyduğunuzu anlatmakta.

Bu ihtiyacınız bazen bir özür duymak bile olabilir. Ya da sadece yaşanan sorunu konuşmaya da ihtiyacınız olabilir. Neler hissettiğinizi karşı tarafın bilmesini buna rağmen sizi sevdiğini, şefkat duyduğunu hissedebilmeye de ihtiyacınız olabilir.

İlişkilerinizde açık olduğunuz sürece o ilişki daha uzun ömürlü olur. Tükenmeye gitmez. Ancak herkes iç görü sahibi olmayabilir. Yani içinde bulunduğu durumun nedenlerinin farkında olmayabilir. Kabullenmekte de zorlanabilir. Eğer siz karşı tarafın bu döngüsünün farkında iseniz onu incitmeden ilişkiniz ile ilgili konuşabilir ilişkinizin sınırlarını belirleyebilirsiniz. Bu kişi kendini daha güvende hissedeceğinden size karşı kendini savunmak zorunda hissetmez o zaman. Böylece günlük hayatta maruz kaldığınız tekrarlayan tersliklere de çözüm getirmiş olursunuz.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.