Aldatma dosyası

loading
13 Temmuz, Pazartesi
£

8.68

7.77

$

6.86

Uzm. Psk. Hasra AVCI
hasra.avci@kibrispostasi.com
Uzm. Psk. Hasra AVCI
A- A A+

Aldatma dosyası

Var mıdır her ilişkinin bir aldatma hikayesi? Kim bilir… Hafızanın en hatırlanmak istenmeyen köşelerinde belki bazı şüphe kırıntıları yatıyordur hala. Kimsenin mutsuz olmak için çıkmadığı bu yolda hatta bazen mutluyken de bir anda tepetaklak olan ilişkiler. Araya giren aile büyükleri, arkadaşlar. Ne olup bittiği konuşulur kaç kahve sigara sohbetinde. Herkes kendince ‘bence’ kısmını aktarır. Ben olsam koyarım kapının önüne, ben olsam ona bırakmam, süründür, sahip çık, vazgeçme. Hele aldatan kadınsa kültürel olarak bir de baskı var erkek üzerine. Nasıl kabul edilebilir böyle bir baskı. Oysa adam seviyordur. Devam etmek isteyecektir. Ama o zaman ne derler arkamdan?

Nedir bu işin eğrisi doğrusu? Katı sınırlar mı olmalı? Sınırların katı olmaması ilişki içerisinde başka bir kişinin olmasına izin vermek anlamına mı gelir? Bir kez olduktan sonra geri dönüşü var mıdır normale, eskiye?

İnsan düşününce başına gelse ne yapacağını, aslında farkında olmadan verdiği karar mevcuttaki sürecin içerinde aldığı karardır. Yani, henüz böyle bir şey olmadan, güven sarsılmadan bununla ilgili verilen kararlar, aldatılma gerçekleştiğinde vereceğiniz kararla aynı olmayabilir.

Yıllarca emek verdiğiniz ilişki bir anda sarsıntıya uğramıştır. Belki de sizin için hayatta güven temsili olan eşiniz ve sizi aldattıktan sonra bir daha kimseye güvenemem diye düşünebilirsiniz. Ne kadar yorucu böyle bir duyguyu taşımak. Bir an önce kurtulmak istenilen bu duygu için çareler aranır. Ne yapmalıyım? Ancak böyle bir durumda karar almamak en doğrusu. Yaşanan yoğun stresin hafiflemesini beklemek alacağınız kararın sonrasında sizi daha zor bir durumda bırakmaması adına en doğrusu.

Aldatılmanın ardından kişiler kendilerini, ilişkilerini sorgularlar? Güzel mi değilim? Beni çekici bulmuyor mu? neyi eksik bıraktım. Çünkü kişi en fazla değersizlik hissi ile boğuşuyordur.  Güvende değildir. Bu düşünceler alacağınız karar konusunda ya da karşı tarafı affetmeniz konusunda size yardımcı olacak sorular değil maalesef.

Aldatmanın tekrarlayıcı olup olmaması ilişki içerisinde önemli. Tekrarlayan aldatmalarda ise aldatan kişinin bir patolojisi olup olmaması önemli. Güvenli bağlanma sorunları ilişki içerisinde bu tarz sorunları yaratabilir.

Eğer aldatılan kişi ayrılma kararı alıyorsa bu belki onun için en doğru seçimdir. Ancak devam etme ve bir şans daha verme kararı alınıyorsa ise izlenecek yolda önemli olan birkaç nokta var. Özellikle aldatılan kişi neden aldatıldığını öğrenmek ister. Konuşulması gereken çok şey var. Kara defter açılır yani. Ancak aldatılma ilişkisine ait olan yakınlaşma detayları devam kararı alan kişi için tehlikeli bir alandır ve o sularda yüzülmemesi gerekmekte. Merak edilenler konuşulmalı, bu aldatılma ve güven sarsıntısı konuşulmalı. Sonrasında ise bu kara defter kapatılmalı ve tekrar tekrar açılmamalıdır. Devam kararı ile ilgili çerçeve belirlenmeli. Aldatılan kişi aldatan partnerini yakın takibe alma ihtiyacı hissedebilir. Yeniden güven kazanması için buna ihtiyaç duyar. Ancak bu karşı taraf için iyi duygular oluşturmayacağından kendini korumaya yönelik savunma moduna geçecektir. Bu durum da aldatılan kişi için arada bir mesafe olduğuna inanmasına neden olabilir.

Unutmayın ki bu süreçte en önemli şey açık iletişimdir. Kimse sizin zihninizden ne geçirdiğinizi bilemez. Tavırlarınızı nasıl yorumladığını bilemezsiniz. ‘O benim kaç yıllık eşim öğrenemediyse bu saatten sonra ben ne yapayım’ diye düşünmeyin. Aranızda güven sorunu oluştuysa bunu ancak birbiriniz ile açık iletişim kurarak çözebilirsiniz.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.