Test, tespit, izolasyon, tedavi!

loading
31 Mayıs, Pazar
£

8.42

7.57

$

6.82

TRİYAJ

Op. Dr. Harun GÜLMEZ
harun.gulmez@kibrispostasi.com
Op. Dr. Harun GÜLMEZ
A- A A+

Test, tespit, izolasyon, tedavi!

Hepimiz Koronavirüsü tanıyoruz ve hepimiz her şeyi biliyoruz (!).

Hepimiz, içinde bulunduğumuz gemide birlikte yol alıyoruz ve geminin bir kaptanı olmak zorundadır.

Bizler kaptanımızı biliyoruz. Kaptanımızı ve yardımcılarını hep beraber seçtik ve atadık.

Kaptanın alacağı kararlara saygı duymak ve uygulamak hepimizin boynunun borcu.

Bireysel düşüncelerimiz tabii ki önemli ve değerli.

Ancak bilimsel gerçekler ve yapılması gerekenler ortada iken, inandığımız ve güvendiğimiz bir sistem varken, bizlere sadece kuralları uygulamak düşer.

Tıp fakültesinde öğrencilik dönemimde Enfeksiyon Hastalıkları ve İmmünoloji Bilim Dalı hocamız Sayın Prof. Dr. Kaya Kılıçturgay’ı anmadan geçemeyeceğim.  Eğitimimizde bizlere öğrettiği bir şey vardı. Sorduğu sorulara cevap verirken “bana göre şunu yapmalıyız” dediğimizde verdiği cevap “sen kimsin?” olurdu. O dönem çok üzüldüğümüz ama çok doğru bir yaklaşımdı. “Sen kimsin ?”

Hiçbir bilimsel cevap “bana göre ya da falancaya göre” değildir. Bilimsel cevaplar araştırmalara ve kanıtlara dayanır. Sana ya da bana göre değişmez!

Sağlık sistemimiz, mevcut imkanlar çerçevesinde en iyi hizmeti verebilmek için fedakarca emek sarfediyor. Kısıtlı sayıdaki test kitlerimizin miktarını arttırabilmek ve tıbbi malzeme temini için Sağlık Bakanlığı tüm imkanları seferber etmiş durumda.

Türkiye Cumhuriyeti her dönemde olduğu gibi, bu dönemde de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin yanında olduğunu ve her daim olacağını gösteriyor.

Kendimizi, ailemizi ve sevdiklerimizi korumanın yolu izolasyondan geçiyor. Bir ada olmamız, kapılarımızı dünyaya kapatmamız belki de kendi kendimize yetebileceğimizi görebilmemiz için bir fırsat bile olabilir.

İzolasyonun ne kadar önemli olduğu geçtiğimiz yakın dönemde Çin’de ispatlandı ve biz daha iyisini yapabiliriz.

Şüpheli Koronavirüs vakalarını gerektiği gibi izole edebilmeliyiz. İzolasyon kurallarını bıkmadan usanmadan uygulamalıyız.

Hastanelerimizde yatmakta ve vücut direnci düşkün olan, kronik hastalıkların eşlik ettiği hastalarımızı düşünmeliyiz. Hastaneye gerçekten acil ihtiyaç durumları haricinde  başvurmamalıyız.

Sağlık çalışanlarının göstermiş olduğu fedakarlığın farkında olmalı, onların yanında olduğumuzu hissettirmeliyiz.

Bulaştırıcılığı oldukça güçlü olan bir virüs ile mücadele ediyorken, sağlık çalışanları hem kendi hem de ailelerine enfeksiyon bulaştırma korkusu içinde. Neden korkuyorlar sorabiliyor muyuz kendilerine ? Soramıyoruz. Çünkü biliyoruz. Onların yerinde olabilmenin ne kadar zor olduğunu hissedebiliyoruz.

Bu zorlu süreçte aynı gemide yol alan yolcular gibiyiz. Herkes eşit herkes aynı derecede risk altında. “Sağlık çalışanları hariç” Onlar herkesten daha fazla risk altındalar.

Yaşam savaşı sürdüğümüz, gözle göremediğimiz düşmanımız karşısında en kuvvetli neferlerimiz doktorlarımız, hemşirelerimiz, teknisyenlerimiz ve sahada hizmet veren her sağlık çalışanımızdır.

Bilimsel gerçekler doğrultusunda alınacak her karar saygı ve kabul görecektir.

Büyük önderimiz M. Kemal ATATÜRK‘ün sözlerine kulak verelim;

» Biz uygarlıktan, ilimden ve fenden kuvvet alıyor ve ona göre yürüyoruz.

» Dünyada her şey için; uygarlık için, hayat için, başarı için en hakiki mürşit ilimdir; fendir.

Sağlıcakla kalmamız için doğru ve uygulanabilir kararlara ihtiyacımız var.

Aynı gemide, yarınlarımızı sağlıkla yaşayabilmek için sağlıklı kararlara ihtiyacımız var.

Sağlıcakla kalın.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.