"Kimse senin dalgalarla nasıl boğuştuğuna bakmaz. Gemiyi limana getirip getirmediğine bakar"

loading
31 Mayıs, Pazar
£

8.42

7.57

$

6.82

TRİYAJ

Op. Dr. Harun GÜLMEZ
harun.gulmez@kibrispostasi.com
Op. Dr. Harun GÜLMEZ
A- A A+

“Kimse senin dalgalarla nasıl boğuştuğuna bakmaz. Gemiyi limana getirip getirmediğine bakar”

Sorumluluk alanında olmadan, olayların detaylarını bilmeden, yetersiz bilgi ve tecrübe ile fikir beyan eden, yetkin kişilere akıl verenler için söylenmiş o kadar çok söz var ki;

  • Bekara karı boşamak kolay gelir.
  • Davulun sesi uzaktan hoş gelir.
  • Dingil kırıldıktan sonra yol gösteren çok olur.
  • Laf anlatmaktan dilimde tüy bitti.
  • Ben diyorum hadımım, sen diyorsun çoluk çocuk nasıl?

Yaşanılan süreçte o kadar çok akıl veren, bilerek ya da bilmeyerek yalan/yanlış haberler ile toplumu olumsuz etkileyen, toplumsal çıkar yerine maalesef bireysel çıkarlar peşinde koşanları gördükçe üzülmemek elde değil.

COVID-19 salgını tüm halkımızı olumsuz etkilediği aşikar. Bu süreçte sağlık çalışanlarının üstlendiği görev ve sorumluluklar hiç de öyle uzaktan bakılarak tahmin edilebileceği gibi değildir.

Sağlık çalışanları yaşadıklarını anlatamazlar. Tıp etiğine uygun davranan tüm meslektaşlarımız, yaşadıklarını sadece kendi içlerinde saklarlar. Hastalarının yaşadıkları sıkıntıları, hüzünleri onlarla paylaşırlar ama kendileri paylaşamazlar. Sağlık çalışanlarını anlamak için gerçekten onlardan biri olmak gerekir.

Salgın hastalıkların yaşandığı dönemlerde ise sağlık sisteminin sevk ve idaresi büyük sorumluluk taşır. Sorumluluk yükü omuzlarında olanlar, ellerinde olan veriler doğrultusunda en doğru kararları almak ve uygulamakla yükümlüdürler.

Aklıma Victor Hugo’nun meşhur sözü geliyor.

“Kimse senin dalgalarla nasıl boğuştuğu bakmaz. Gemiyi limana getirip getirmediğine bakar.”

Kararsız kalıp ‘acaba’lar ile oyalanılması, alınan kararların geciktirilmesi yarın “keşke ile başlayan cümlelerin kurulmasına neden olur. Yarın “keşke” dememek için, bugün doğru olduğunu bildiğimiz ve inandığımız bilimsel veriler doğrultusunda hareket etmeliyiz.

Dalgalar yükseliyor ve fırtına öngörüleri var. Biliyoruz ki kronik hastalığı olan, yaşlı kişilerin vücut direncinin düştüğü dönemlerde daha çok korunmaya ihtiyacı vardır. Bu nedenle enfekte hastalar ile diğer hastaların aynı ortamda tutulmaları uygun değildir.

Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi’nin pandemi hastanesi ilan edilmesinden sonra gerekli düzenlemeler yapılarak, COVID-19 enfeksiyonu dışında tedavi alması gereken hastalar diğer hastanelere yönlendirildi.

Acil sağlık hizmetlerinin planlanmasında tüm kamu ve özel hastanelerin desteği alındı. Bu çok doğru ve yerinde bir karar.

Kamu ya da özel ayrımı olmaksızın tüm sağlık çalışanları imkanlarını seferber etti. Ekip çalışmasının en güzel örneği olarak; saygılı, doğru, dürüst, sorumluluk ve çözüm odaklı meslektaşlarımızla birlikte yolumuza devam ediyoruz.

COVID-19 ile enfekte hastaların tedavisinde görevli sağlık personelinin de korunması hayati önem taşıyor. Yoğun mesai saati, uykusuzluk, yorgunluk, stres; hepsi hastalıkla birlikte mücadele edilmesi gereken etmenler.

Bügün itibariyle tüm bölgelerden doktor arkadaşlarımız Pandemi Hastanesi’nde görev almak üzere göreve çağrıldı. Birlik, beraberlik ve dayanışma örneği gösteren tüm sağlık çalışanı meslektaşlarıma başarılar diliyorum.

Doğru ve kararlı uygulamalar ile bu süreci atlatacağımıza inancım tamdır.

Sağlıcakla kalın.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.