Kendimden ve herkesten ne istiyorum?

loading
31 Mayıs, Pazar
£

8.42

7.57

$

6.82

TRİYAJ

Op. Dr. Harun GÜLMEZ
harun.gulmez@kibrispostasi.com
Op. Dr. Harun GÜLMEZ
A- A A+

Kendimden ve herkesten ne istiyorum?

Sürekli isteklerimiz var. Hep istiyoruz. Bu bizim doğamızda var.

Peki, biz kimiz?

Bizi oluşturan, bizi biz yapan iki unsur var; bedenimiz ve bilincimiz.

İkisini de birbirinden bağımsız düşünemeyiz. Bilincimiz olmadan bedenimizin varlığı ne işe yarar ya da bedenimiz olmadan bilincimiz olur mu?

Sağlıklı ve dengeli bir bedene sahip olabilmek için neler yapmamız gerektiğini hep konuşuyoruz ve sizler de biliyorsunuz.

Peki ya bilinç? Ne geliyor aklımıza “bilinçli olmak ya da bilinci yerinde olmak” deyince? Farkındalığımız, duygularımız, deneyimlerimiz ve öğrendiklerimiz. Hayallerimiz, arzularımız, isteklerimiz.

Bizi biz yapan kişisel deneyimlerimiz, bilincimizdir. Her canlı ve her insan için bilinç seviyesi farklıdır. Aynı ortamda yaşayan çift yumurta ikizleri için bile mutluluklar, hüzünler, istekler, hayaller ve rüyalar aynı değildir.

Peki, hep mutlu, hep neşeli olmak mümkün mü?

Hepimiz evet demek isterdik tabii ki. Oysa hüzün olmadan mutluluğun, acı olmadan tatlının, hastalık olmadan sağlıklı olmanın ne demek olduğunu bilebilir miydik?

Peki ya hep sağlıklı olmak! Mümkün mü?

Sanırım yine hepimiz evet demek isterdik. Doğanın gereği tüm canlılar doğar, büyür ve ölür. Ölüm doğanın devamı ve yenilenmesi için kaçınılmaz bir gereklilik. Her canlı bir dün yaşamının sonuna gelir ve türünün devamlılığı için üremek zorundadır. Bulunduğumuz ve sürekli şikâyet ettiğimiz bu dünyadan bir çıkış yoludur aslında ölüm.

O zaman içinde bulunduğumuz zamana bir kez daha bakalım. Gerçekten o kadar kötü mü yaşadıklarımız. Değer mi bu kadar çok şikâyet etmeye. Aslında ömrümüz ne kadar kısa, değil mi? Daha yaşanılacak hayallerimiz var.

Her canlı bizim gibi var olabilme çabası içerisinde. Tüm evren var olma ve yok olma sınırında varlığını sürdürüyor ve her şey dönüşüyor.

Dönüşüm, değişim ya da gelişim. Atom boyutundan tüm evrensel yapılara uzanan tüm alanlarda süreklilik halinde. Bedenimiz ve bilincimiz her saniye değişim içerisinde, değil mi?

Öncelikli olarak içinde bulunduğumuz durumu kabullenelim. Farkında olalım. Edindiğimiz bilgi ve tecrübeler doğrultusunda gelişimimizi sürdürelim.

İnsanlık bugüne kadar birçok salgın hastalık ile mücadele etti ve kazandı. Bu da kazanacağımız ve tecrübe hanesine yazacağımız deneyimlerden bir tanesi olarak kalacak.

Önemli olan aldığımız dersler.

Nelerin daha önemli olduğu.

Birbirimize ne kadar çok ihtiyacımız olduğu.

Her bireyin toplumdaki önemi.

Paylaşmak, yardımlaşmak.

Sevmek, sevilmek.

Hissetmek! Soğuğu-sıcağı, sevinci-hüznü, korkuyu-mutluluğu.

Hissediyorsak yaşıyoruzdur.

Sağlıcakla kalın.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.