“Aynası iştir kişinin lafa bakılmaz”

Yayın Tarihi: 18/04/20 11:07
okuma süresi: 8 dak.
A- A A+

“Dilin kemiği yok” derler de, vardır aslında. Hem mecazi hem de gerçekte vardır. Çünkü o dil bir şeyler söylerken belirli bir amaç güder. Bu amaç doğrultusunda konuşurken bazen ipin ucu kaçar ve yakalayamaz. Yakalayayım derken de söylemek istemediği sözler sarf eder.

Öyle bir dönemden geçiyoruz ki herkesin çok konuştuğu, çok konuşurken maalesef boş konuştuğu. Katkı koymak yerine, katkı koyanları eleştirmeyi ve iftira atmayı, bile bile yalan-yanlış paylaşımlarda bulunmayı tercih edenler var.

Siz yol haritanızı doğru belirlediniz ise, yola çıkabilir ve rüzgarın yönüne göre şekil alabilirsiniz. Ters ve aldatıcı rüzgarlar sizin rotanızdan saptırmaz. Sadece bazen yavaş bazen de hızlı yol alırsınız.

Yol haritanız yok ise, ya da yelkenlerinizi hep rüzgar ile doldurmak ve hep rüzgar doğrultusunda yol almak isterseniz o zaman durum fena. Hızlı gidersiniz ama hedef nerede, siz nerede olursunuz bilinmez.

Siz siz olun. Adam gibi adam olun, her devrin adamı olmayın!

Köşemin ismini belirlerken “TRİYAJ”; sağlık hizmeti almak durumunda olan hastaların önceliğinin belirlenmesi ve doğru yönetilmesi gereğinden yola çıkmış idim.

Her ne yaparsanız yapın; durum tespiti yapmadan, düşünmeden, planlamadan, yola çıkmayın. TRİYAJ bizim tıbbi yol haritamızdır.

Tıbbi etik! Olmazsa olmazımızdır.

Hani bize sorulan o soru var ya! Hani Hipokrat yemini! Hipokrat’tan günümüze zaman zaman yenilense de içeriği hiç değişmedi:

Bireylerin ve toplumun sağlığını korumakla yükümlü olan biz sağlıkçıların ne kadar önemli olduğu sanırım anlaşılmıştır.

Hekimlik anlayışı çok kutsal ve farklı bir kavramdır. Bizlerin en büyük kazancı hastalarımızın sağlığına kavuştuğunu görmektir. Onlar ile aynı mutluluğu paylaşabilmek, ölüm ve kalım arasında beraber mücadele vermek, ömür boyu süren bir ilişkinin temelini atar. Bir kardeş, bir dost, bir sırdaş olursunuz.

Gece başınızı yastığa koyduğunuzda uyuyabilmenin tek bir kuralı vardır:

                * Üstünüze düşen görevi en iyi şekilde ‘’her zorluğa rağmen’’ yapmak.

Cerrahide yazılı olmayan, usta-çırak öğretisinde şuna inanırız.

                * Aklına gelen bir soru işareti varsa mutlaka sonuçlandır.

                * Sonradan düzeltmek zorunda kalabileceğiniz hiçbir müdahaleyi atlama-erteleme.

Kolan British Hospital Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı olarak, ameliyat ettiğim hastalarımın sağlıkları; Başhekim olarak, yönetsel süreçleri birlikte sürdürdüğümüz mesai arkadaşlarım ile birlikte toplum sağlığı için hep en iyisini yapabilmek adına mücadele ettik.

Binlerce hastamıza sağlık hizmeti verdik. Halkımız için çalışırken odak noktamız hep “sağlık” oldu. Çıkar çatışmalarından uzak, sadece hastalarımız ile ilgilendik.

Olağanüstü olayların yaşandığı 2020 yılı içerisinde, Dr Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde çıkan yangında tüm imkanlarımızı seferber ettik. Sadece mağdur hastalarımıza değil, kamuda görevli sağlık çalışanı meslektaşlarımıza da kapılarımızı açtık.

Halen devam eden COVID-19 pandemisi nedeniyle Sağlık Bakanlığı, Acil Durum Planı kapsamında bizler tam desteğimiz ile halkımızın ve devletimizin yanında yer almaya devam ettik ve devam edeceğiz.

Yaşanılan bu süreç içerisinde hiçbir menfaat gözetmeksizin Sağlık Bakanlığımızın talebi doğrultusunda tüm çalışma düzenimizi kamu hastanesi formatına çevirdik.

COVID-19 salgını planlama çerçevesinde Lefkoşa Dr Burhan Nalbantoğlu Hastanesi, salgın ile mücadelede pandemi hastanesi olarak belirlendi. Bu karar bulaş oranı çok yüksek olan koranavirüse karşı alınmış en önemli karar idi. Enfekte hastaların izolasyonu ve bu hastalara hizmet veren sağlık personelinin sadece bu hastalara özel hizmet vermesi başarıda büyük rol oynadı.

COVD-19 enfeksiyonu dışında sağlık nedenlerinden dolayı (kalp krizi, akut apandisit, kolesistit, renal kolik gibi.)  acil sağlık hizmetine ihtiyaç duyan halkımızın, Nalbantoğlu Hastanesi dışındaki merkezlerde sağlık hizmeti alması çok doğru bir karar oldu.

Bugün biliyoruz ki en büyük risk grubunu; ek hastalığı olan, düşkün ve yaşlı hastalar oluşturuyor. Bu hasta grubuna COVID-19 bulaşması oldukça ölümcül sonuçlar doğurmaktadır.

Bütün dünyada COVID ile enfekte olmamış diğer hastaların tedavileri için ‘’BEYAZ HASTANELER’’ oluşturulmasının önemi bugün konuşulurken biz bunu Kıbrıs’ta salgının başında yaparak çok doğru bir yol çizdik.

COVID-19 Pandemisi henüz bitmedi. Hatta diyebiliriz ki sürecin ortalarına bile gelmedik. Pandemi sürecinde pik değerlerin beklendiği haftalar daha önümüzde.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olarak salgını iyi yönettiğimizi düşünüyorum. Ancak çok faktörlü müdahaleler ve aşırı yoğunluk, resmin bütününü görmeyi engelliyor sanırım.

Pandemi hastanesi olarak belirlenen Nalbantoğlu’nda tüm hastalara hizmet verilmesinin yeterli olabileceği yönündeki kararın çok iyi değerlendirilmesi gerektiği kanaatindeyim.

Enfekte hastalar ile çalışan sağlık personelinin, kat-i izolasyonu tartışılmaz bir gerekliliktir ve bu sağlık personeli sadece bu hasta grubu ile ilgilenmelidirler.

Aynı ortamda çalışan sağlık personelinin enfeksiyonu COVID olmayan diğer hastalara ( ki bu hastalar hastanede yatması gereken düşkün ve ek sağlık problemi olan riskli grup ) hem de diğer sağlık personeline bulaştırma riski çok yüksektir.

Hal böyle iken.

Sağlıcakla kalın.

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.