Ben Lordos'un yerinde olsam

loading
3 Aralık, Perşembe
£

10.52

9.52

$

7.86

ÇİNGENE HAYAT RİTÜELLERİ

Onur EVRENSEL
onurevrensel1@gmail.com
Onur EVRENSEL
A- A A+

Ben Lordos’un yerinde olsam

Ben Lordos’un yerinde olsam dünkü açıklamaların ardından TMK’daki dosyamın peşine düşerdim. Hızlandırılması için gerekli adımların atılması için ısrarcı olurdum ve iş yavaşlatılırsa dünkü açıklamaları telefonumdan izletirdim.

Düşünün ata toprağı, köklerinizin bulunduğu sokaklara caddelere dönme fırsatı geçmiş elinize gitmez misiniz? Benim atalarım Selanikli… Dedem, büyük zafer ardından acı tohumlarının simgesi olan nüfus mübadelesi zamanı Selanik’teki toprağını evini barkını bırakarak Çanakkale-Gelibolu’ya göç etmek zorunda kalmış.

Gelibolu’nun cennet parçası bir köyüne yerleşmiş, toprağı olmuş tarım yapmış, sonra da bütün topraklarını satıp babamı okutabilmek için kasabaya inmiş. Belediyede yıllarca çöpçülük yapmış yine babamı okutabilmek için. Velhasıl okutabilmiş de… Ansiklopedi okurdu dedem, okumayı İkinci Cihan Harbi’nde askerlik yaptığı o uzun 5 yılda Ali Veli okulunda öğrenmiş. Öldüğü güne kadar okumayı hiç bırakmadı. Babam da en büyük yatırımını çocuklarının eğitimine ayırdı, Abim 2 Üniversite, 2 Yüksek Linans bitirdi. Ben 2 Üniversitede kaldım…

Şimdilerde çok moda oldu Türkiye’de mübadele turizmi. Buraya göç eden Türkler otobüslere doluşup rehber eşliğinde ata topraklarını ziyaret ediyorlar. Ne yazık ki dedem hayattayken böyle bir turizm yoktu. Hatta bu dönemde Yunanistan doğumlu Türklere vatandaşlık hakkı da tanınıyor, ne yazık ki dedem hayattayken yine böyle bir uygulama yoktu.

Eminim ki ve haberlerden görüyorum ki Lordos’a Güney Kıbrıs’ta büyük bir tepki oluşacak. Neymiş efendim Kıbrıs Türk idaresi altında yaşamayı kabul edecek diye… Empati kuralım hangimiz doğup büyüdüğümüz, bizi biz yapan sokaklara, ilk yere düşüp kanayan dizimizin kabuk tuttuğu caddelere dönmek istemeyiz?

Ben Lordos’un yerinde olsam bir an bile tereddüt etmeden ata toprağıma geri dönerdim. Modası geçmiş ırkçı söylemlere kulak tıkar, evrensel bir yerküre özlemi kuran ideologlara güvenir, sokaklarında yeniden çocuk seslerinin yankılanacağı Maraş’a geri dönerdim.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.