Irkçı Rum partisi

loading
25 Kasım, Çarşamba
£

10.64

9.48

$

7.97

KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI
A- A A+

Irkçı Rum partisi

Güney'de ırkçı bir parti kuruluyormuş!

Başlangıç olarak altı yüz imza toplamışlar…

Hayırlı olsun!

Annan Planı'nı tartıştığımız günlerde, bizim güneydeki şovenistlerin sayısını küçümsememiz karşısında, Rauf Bey demişti ki: "Siz bunları sayısının azlığına bakmayın! Rumlar'ın toplumsal yapısı, bizimkinden farklıdır. Bunların solu, sizin kadar yürekli değildir… Halk yapısı da ayni… Nasıl 1955'te üç yüz EOKA mensubunun birkaç ay süren terörü, tümünün de yılıp, ya evine kapanması veya o cepheye katılmasına neden olduysa, şimdi de kısa bir terör dönemi, o birkaç yüz fanatiğin, bütün toplumu peşine takması sonucunu verir… Aklınızı başınıza toplayın…"

Bu lâfları, o zaman kulağıma küpe yaptıydım çünkü, ABD Büyükelçiliğinin Fullbright Center'de düzenlediği bir tartışma toplantısında, "Biz garantilerde ısrar edeceğiz çünkü EOKA'dan korkuyor bizim halkımız" dediğimde, karşımdaki Rum akademisyen arkadaşım, "E biz korkmuyor muyuz? Biz de korkuyoruz!" diye yanıtlarken beni, ayrıntı yazarsam kim olduğu anlaşılacak olan bir hanım da başını aşağı yukarı sallayarak, onu onaylamıştı.

Ancak, Avrupa Birliği koşullarında ırkçılık yasaklandığı için, bu defa ırkçı bir organizasyonun kurulamayacağını düşündüğümden, Annan Planı tartışmalarında, plandan yana tavrımı şiddetle sürdürdüm.

BRT TV'deki bir tartışmada, karşımda Enver Öztürk müydü, yoksa Çavlan Süerdem mi şimdi unuttum, bu konuyu gündeme getirdiklerinde de aynı yanıtı vermiştim:

"Avrupa Birliği'nde, ırkçılık yasaktır. Değil ırkçı organizasyon, hiçbir biçimde ayrımcılık da yapılamaz yasaktır. Homoseksüele "puşt" diyemezsiniz, yasaktır! Değil ırkçı organizasyon, ırkçı lâf edemezsiniz. Yasaktır… Köpek Türk diyen de hapse girer; Gehbe Yunan diyen de… O bakımdan, bana kalırsa siz de ayağınızı denk alın, jargonunuzu değiştirmeye bakın… Yoksa sizi biz bile kurtaramayız o şartlarda… Onun için korkmayın! Dünyada aptal çok… Üç beş ırkçı faşist Rum, böyle bir niyette bulunabilir ama eyleme döktükleri anda, AB Yasaları gereği, güneş yüzü göremezler. Bu artık siyasi değil, adi bir suçtur. Muhatabı da siyaset değil, polistir…"

Hukuksal durum, tam da budur…

Ancak:

Geçen haftalarda, Lârnaka Belediye Başkanı'nın, hukukun içinde olanları, "dikkat edin de can da vereceksiniz bu gidişle, susun ve yılın…" diye, hukukun dışında olanların tepkilerine karşı sinmeye çağırdığını okuduğum zaman aklıma Rauf Bey'in söyledikleri geldi!

Çünkü siyaseti hukuk belirlemiyor!

Tam tersine hukuku yapan, siyasettir…

Ve iş bu raddeye geldiğinde, Kıbrıs Rum Solu'nun verdiği sınavı geçtiği de söylenemez. Kavazoğlu'nu bile koruyamadılar…

Şovenizme karşı çıkmak, önce kendinizinkine karşı çıkmayı gerektirir ama karşı tarafın şovenizmi hakkında söz söyleme hakkınızı da elinizden almaz! Hadi vakt-i zamanında, sömürge yönetimi altındaydınız…

Hadi o zamanlar elinizde şimdiki AB yasaları gibi kurallar yoktu…

Hadi o devranda, kilise karşısında çok zayıftınız…

Şimdi de bu birkaç yüz faşistten yılacaksanız, bakın size rahmetli Gimişi'nin bir lâfını hatırlatayım be yoldaşlar: Biz burada kırk yıl aslanın ağzında oynadık bu oyunu! Biz yılmayız… Yılmayacağız da… Kanıt, tarihtir…

Herhangi bir insanın sırf Helen soyundan gelmediği ve Ortodoks Hristiyan olmadığı için kılına zarar gelmesi halinde de önce sizden hesap soracağız…

Elinizdeki AB Yasalarını uygulamaktan korkup, Rauf Bey'i bir kez daha haklı çıkardığınız için…

Hükümetsiniz bu defa...

Yazılarımı okuyup tercüme etmekle görevli yoldaş, bunu Yoldaş Başkan'a iletmezse, hatırım kalır…

Kimse, hiç kimseden kendine diskrimanasyon uygulanmasını isteyenlere hoşgörü ile bakma politikası güden bir yapıyı benimsemesini isteyemez.

İster Wilson Prensipleri'ne bakınız, ister Lenin'e, meşrebinize uymazsa AB Müktesebatını gözden geçirin.

Kıbrıs böyle bölündü…

Kendi faşistlerinizden korka, korka…

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.