KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI

Kimliksiz kişiliksiz yoz yok olmaya giden bir topluma

Yayın Tarihi: 01/01/11 07:00
okuma süresi: 5 dak.
A- A A+
Christmas geceniz nasıl geçti efendim? Christmas Pudding de yediniz mi o gece? Yemediniz mi? Ne kadar ayıp? Hiç de moderen olamadınız demek ki… Allahın oğlu İsa Efendimiz, Kutsal Bakire Meryem Anamız ve Ruh-ül Kudüs şerefine, bir Christmas Pudding yapmaya üşendiniz mi? Ne kadar ayıp? Koskoca Christmas Yortusunda, Hz. İsa Efendimizin kanı ve etini sembolize eden, şaraba banılmış bir parça ekmek de mi sokuşturmadı ağzınıza, muhterem bir peder?

Ya dün gece? Santa Claus Babamız, sizin evi ziyaret etmedi mi? Hani kıpkırmızı giysileri, pembe yanakları, beyaz sakalları ile rabbimizin oğlu Hz. İsa Efendimiz cenaplarının azizlerinden Santa Claus canım! Sizin eve geyiklerin çektiği arabası ile gelip, bacadan girerek, Noel Ağacınızın dibine, çocuklarınız için hediyeler bırakmadı mı? Siz kâfir misiniz? Aforoz mu edildiniz Tapınak şövalyeleri gibi, engizisyon sizi de yakacak da koskoca Santa onu bildiğinden mi gelmedi zaar? Aman hemen koşup itiraf odasına konuşlanıp, günah çıkarın…

Kırk yıldır bu ülkenin basınında, okkaynan yazısı, polemiği, tartışması çıkan bir adam olarak, benim dinle işimin olmadığını, ateist olduğumu bilmeyen yok… Ama bir toplumun kültürünü oluşturan ilk öge dili ise, ikincisi de dinidir. Ateist de olsanız, sevdiğinizi ileri sürdüğünüz müzik, ya Osmanlı Sarayı'nın, ya tekkelerin veya alevi duazlarının bugün söylenen şekilleridirler. Din, bin yılı aşarak, beynimizin gözeneklerinden girerek yaşam biçimimizi etkiliyor ve ona da "kültür" deniliyor. Ve biliniyor ki, kültürü olmayan toplum, yoktur, kültürünü kaybeden de yok olur…

Noel ağacı meselesinin ne olduğunu bir kitabımda anlattım! Eski Frigya inancında, Afrodit denilen haspa, her ilk baharda, Attis denilen bir oğlana mızır olurmuş. O da bunun elinden bezince, kurtulurum umuduyla, tutmuş zekerini kesmiş. Ondan sonra Frigya'da Attis Rahipleri türemişler. Onlar da kendi kendilerini hadım etmişler… O zamana kadar yıl başı ilk baharda olduğu için, her yılbaşında, Sakarya vadisinin kozalaklı çam dallarını keserek, bilmem neyimiz yoksa, işte bu var elimizde diyerek, ellerinde çam dalları ile dolaşmaya başlamışlar. Kültür, dinden eskidir. Bu ritüel, Bizans döneminde hristiyanlığa geçti. Her yıl başında, binlerden beri Attis'in zekerini sembolize eden çam dalları ile evleri süsleme geleneği, sürdü gitti… Eve siz de diktiniz mi bu sene? Hayırlı uğurlu olsun…

O yetmedi, şimdi de Santa Claus'un geyiklerle dolanıp, çam ağacının altına hediye bırakması "geleneği" başladı… Bu ne? Modernlik mi? Paganizm'den arta kalmış, tarihin hiçbir döneminde bir parçası olmadığımız hristiyanlığa dair ritüelleri uygulayınca, modern mi oluyorsunuz?

Bakın tutuculukta, İslâm'ın belki de en ileri örneği olan Emeviler, Fener Patrikhanesi'nin; bugün bakıp bakıp sövdüğünüz Sakallı Ahmet Hoca da Papa'nın eline su dökemezler. Hristiyan ritüeli uygulamakla, modern falan da olamazsınız! Habeşistan, dünyanın en eski kiliselerinden birine sahip, modern mi?

Ne olursunuz biliyor musunuz? Kimliksiz, kişiliksiz, inançsız ve onursuz bir halk olup, tarih sahnesinden sittir olup gidersiniz…

Çocuk yerinmesin diyerek, hristiyan geleneklerini uygulamaktan hadi utanmıyorsunuz… Çocuğunuza bunları anlatmaya gücünüz yok! Veya düpedüz "moderen" olduğunuzu sanıyorsunuz sömürge olmak için dizlerinizin üstüne çöküp.

Ulan hanginiz, cenazeniz musalla taşından kalkarken, arkanızda duracak olan oğlunuza iki satır dua öğrettiniz? Duadan geçtim, kaç taneniz iki satır Yunus Emre öğretti çocuğuna? Hadi alnınız hiç secdeye değmedi, çıkıp "inanmıyorum" demeye de yüreğiniz yok; İslâm din de İsevilik değil mi?

Önümüzdeki Christmas'da, Katolik Kilisesine gideceğim… Bakayım kaç tane şerefsiz gizli gizli şarap ekmek yiyor… Ulan hayatınızda bir gün oruç tuttunuz mu da Santa Claus geleneği icat ediyorsunuz?

Mutlu yıllarmış! Hastirin… Sizden bir şey olacağı yok… Geçin çamın karşısına da akşamın mahmurluğunu alır belki…

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Doç. Dr. N. BERATLI yazıları