KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI

BAKIN KARPAZ NEYMİŞ?!

Yayın Tarihi: 01/06/03 00:00
okuma süresi: 6 dak.
A- A A+


19.4.03 gecesi HaberTürk'te Kıbrıs Sorunu ile ilgili bir tartışma izlediydim! Daha o günden yazdığım bir yazıyı, yayınlayamadım.Ama orada yumurtlanan cevherler o kadar üst düzeyde birer saçmalık incisiydiler ki, arada kaynayıp gitmeleri, hem millete hem de dünyaya, haksızlık olurdu! Durdum durdum, "Yok olmaz" deyip, burada yayınlamaya karar verdim!

Tartışanlardan biri, AKP milletvekili... Annan Planı'nı okumamış! Yalnız Denktaş, Derviş Eroğlu ve "büyükelçi" kendilerine anlatmış! Adam da dinleyip, öğrenmiş! Barış istiyor AMMA şüpheleri var! Şüphesi şu: Rumlar neden Omorfo'yu geri istiyorlarmış? Demek ki alıp, Türkiye'nin AB'a girişini veto edeceklermiş! Plana "ortak Kıbrıs Devleti"nin Türkiye'nin AB üyeliğini veto edememesi de mutlaka eklenmeliymiş! Şimdiki haliyle kabul edemezmiş ama o eklenirse, olurmuş!Bizimkiler bunu güzel "brif" etmişler, maşallah... Türkiye Cumhuriyeti'nin dış politikasını çiziyor, TBMM'de... Sırtımız yere gelmez artık, hiç korkmayın! Adam, deniz derya! Kül yutmaz! O söylediği şeyin, o planda zaten olduğundan bihaber, keyfe keder konuşuyor.

Obür tartışmacı, bir "üniversitede" Yard. Doç.imiş... Bu "uzman" de Karpaz'ın stratejik değerini anlattı, dinleyin:

1.Efendim, Karpaz katiyyen geri verilemezmiş zere orada çok güzel rüzgâr esermiş ve ileride birgün adanın elektrik ihtiyacını yeldeğirmenleri ile karşılamak zorunda kalınırsaymış, elektriği biz üretip Rumlara satar, analarını tersine ağlatırmışız!

2- Karpaz, kuş uçmaz, kervan geçmez bir yermiş ve 50 sene sonra eğer TC uzay teknolojisi geliştirir da roket denemeleri yapacak olursaymış, üssü Karpaz'a kuracakmış! Nasılmış ki Rusya Kazakistan'da Baykonur üssünden atarmış, aha bu Karpaz da öyle bir yermiş! Program sunucusu "Konya Ovası'ndan olmaz mı?" dedi... Ferasetine kurban olduğum "uzman" "Hayır" dedi... "Karpaz Konya ovasından daha tenhadır!" Uzaya roket atacakmış yarın birgün, elli altmış sene sonra, Karpaz gendine lûzummuş!

3- Sonracıma efendim, ben söyleyim siz da dinleyin: Bu Karpaz'da eğerkim bir Rum kantonu olursaymış, karasularında Rumların egemenlik hakları olurmuş da sonra bu gahbanalı Rumlar, oniki mile çıkarlarımış da denizi da elimizden alırlarımış! Yaniya, bu "uzman" da planı okumamış, dünyadan bihaber ve eminim ki İngilizce da bilmiyor! Plan mlan okumamış, "böyle söyle" demişler, beleşten doçent olurum sanarak, Agop'un kazı gibi gak, guk diline geleni saçmalığı lâf ola, beri gele terennüm ediyor! Nasıl? Gördünüz mü stratejiyi? Öğrendiniz mi Karpazın gıymetini? Alıkoyun da Anadolu kasabalarının bir doçent bir profesörlü üniversitelerinin Yardımcı Doçentleri, fezaya peyik atacaklar... Dutmayın ha!

Tam da davul tozu, minare gölgesi satacak! Bir zamanlar GIRGIR dergisinde, "Dünyanın En İleri Zekâlı Gerisi, Profesör Zihni Sinir" diye bir tip vardı, bu gerçeği!

Haaa... Bu "uzman"a göre Kıbrısta yaşayan Türk vatandaşları ( yani bizim de başka bir devletin vatandaşı olduğumuzdan da bihaber bir Kıbrıs Uzmanı bu Doçent Yardımcısı!) TC ne emrederse onu yapıp, oturmalıymışlar da bu işler öyle oyuncak değilmiş! Sıkıntıysa, kendileri da sıkıntı çekiyormuş, bu Türkçesi bozuk ve muhtemelen Kürt ya da Arap asıllı Türk milliyetçisi uzmana göre! Elli altmış sene daha bu mesele devam etse ne lâzım gelirmiş? AB pasaportuna ya da euroya tamah edip, bu rüzgar ve feza projelerine yazık etmemeliymişiz. Karpaz'ın etrafındaki denizi de Rumlar vasıtasıyla AB'a mı verecekmişiz? Yunan da Ege'yi istermiş, sonra da İstanbul'u Allah muhafaza! Orada statü kazanacaklar, derin devlete ve YÖK'e yaranıp kestirmeden paye alacaklar diye, saçmalamaktan bir an geri durmayan bu gibileri yakaladıkça dersini vermek lazım ama sürüsüne bereket! Hem cahil, hem "uzman"! Otuz senedir bu ince zeka ürünü "fikirlerle" hazırladıkları her programla canımıza okudukları yetmedi, illa ki bizi yok edecekler, Türkiye'yi de batıracaklar! Hem cahil, hem aptal, hem de iddialı nasıl olunur? E kimse cehaletinizi yüzünüze vurmaz da her saçmalığınızda bir hikmet ararsa bizim cumhurbaşkanı gibi, siz de kendinizi hikmet sahibi sanırsınız tabii...

Rauf Denktaş acaba bu işe ne der? Karpaz, Konya ovasından daha tenha imiş... Uzman böyle dedi... Oğlu da bilmediğinden, oraya ha bire turistik tesis yaptırmaya uğraşıyor! Orası feza üssü olacak yahu, ne Bafra Tatil köyü... Yarın turistlerin üstüne bu bön uzmanın "feza peyikleri" düşersa, vallahi rezil oluruk ha!

"Kibris, milli d'eavââ" imiş... Ben uzmanın yalancısıyım! Türkçe konuşamayan Türk milliyetçisi bu "uzman" her kimse, meraklısı Haber Türk'ten öğrenebilir ! Bizim Elye'de Korononun Salihi var; vallahi bunlardan daha akıllıdır...

Nerdesin yahu Arif hoca?

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Doç. Dr. N. BERATLI yazıları