YETTİ ARTIK!!

loading
11 Ağustos, Salı
£

9.47

8.52

$

7.24

KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI
A- A A+

YETTİ ARTIK!!

Bu adanın halkı, tarihinin başından beri kendi kendini yönetemedi! Taa Fenikeliler'den beri, burada yaşayanların değil bölgede çıkarları olan büyük güçlerin sözü geçti, hep bu memlekette... Girit'ten, Fenike'den, Asur Devleti'ndan, Pers İmparatorluğu'ndan, Atina Devleti'nden, Mısır'dan, Suriye'den, Roma'dan, Bizans'tan, taa dünyanın obür ucundaki İngiltere'den, Fransa'dan, İtalya'dan, Osmanlı İmparatorluğu'ndan, bir daha İngiltere'den, bir daha Yunanistan'dan, bir daha Türkiye'den insanlar, eski Giritliler, eski Mısırlılar, eski Atinalılar, Fenikeliler, Dorlar, Yunanlılar, İranlılar, Araplar, Romalılar, Bizans Rumları, Fransız soyluları, Venedik askerleri, Türkmen boyları, Osmanlı üst sınıfları, Maruniler, Ermeniler bu adaya gelip yerleştiler, tarihin değişik dönemlerinde!

Her egemen, bu adaya kendi "adamı" varsaydığı bir topluluğu getirip bıraktı, memleketi kontrol edebilmek için! Ame her gelen toplulukta çeyrek asır geçmeden, buralı oluverdi, Kıbrıslı oldu, çıktı! Ne var ki bu "Kıbrıslılar" hiç yönetimediler bu adayı! Her zaman bir başka "egemen" çıktı; ada halkını birbirine düşürdü, memleketi çekti aldı altlarından! Bir tarih, böyle yaşandı!

Uzun tarihinde, ilk defgadır ki Kıbrıs'ı, Kıbrıslılar'ın yönetmesinin koşulları oluşuyor! Acar, "Mevsimi Geldi Artık" diyor o güzel şarkısında! Mevsimi geldi...

Şimdi, herkes aklını başına almalıdır!

Güney'de yaşayan, bunca aymazlık yapıp, kendi yurdunda sürgün durumuna düşen ve hâlâ da uslanmayı akledemeyen Hristofyas gibileri, şimdilik bir kenara bırakalım, sırası geldikçe o gibilerle de uğraşırız! Ama bizim burada öyle şeyler oluyor ki insanın aklı dumura uğruyor! Onlara bir "kendinize gelin" demenin, zamanıdır...

Önce bir tespit:

Beyler, o mitingleri siz mi yapmıştınız? Rüyadan, bir uyansanıza! Dosta düşmana, taraftara, karşıta, dünya aleme "Ben bir halkım" diye bağıran Kıbrıs Türk Halkı'nın, barış talebinin bir sonucuydu o mitingler... Yirmibin'den başlayıp, seksen bine doğru tırmanan o gösteriler, hiçbir partinin, hiçbir sendikanın, hiçbir birliğin ne yalnız ne de tek başına altından kalkabileceği iş değildi, her partiden, her görüşten, her yaştan Kıbrıslı Türk'ün barış talebi olmasaydı! Organizasyonu düzenleyenlere, güvenliği sağlayanlara, kürsüye çıkıp, oraya gelen insanların taleplerini karşılayanlara bu halk elbette teşekkür borçludur ama, Hollanda ineğine dönmemeleri koşuluyla! Hani o günde beş kova süt verip de akşam üzeri bir tekme ile hepsini döken inek!

Ve sonra da bir çağrı:

Ey kifayetsiz muhterisler, ey hayatı boyunca bir tabelâdan başka hiçbirşey örgütleyememişler, ey "söyle bana ayna, benden başka güzel var mı?"cılar, ey kendi hamamında kendi sesi ile tatmin ola ola Pavarotti'den iyi şarkı söylediğini sananlar, ey parti bürokratları, ey kuruldu kurulalı var olanı tırtıklayıp, bir gıdım olsun artırmaya çalışmayı aklı kesmeyenler, ey okuduğu en son kitabı 1976'da rafa kaldırmış olanlar, ey kendinden başkasını dinlemeyi bu yaşa kadar öğrenememiş olanlar, ey ittifak lâfını herkesi kendine tutsak etmek sananlar eyyyyyyyyyy!!! Kendinize gelin! Yettiniz artık!

Kayıkçı döğüşünüz, yetti... Pazarcı kavganız yetti...

Yettiniz, kendinize gelin!

Yoksa bu halk, sizin de hesabınız görmeyi bilir!

Denge hesaplarınızın, seçilme heveslerinizin, adam yerine konma iştiyaklarınızın tatmin zamanında değiliz! Yettiniz, haberiniz olsun!

Ya kendinize gelin; ya da tarihe de hesap verceğinizi ama o hesabın da tarihe havale edilmeyeceğini, benden duyun! Yetti...

Oturun ve anlaşın... Mevsimi geldi... Ya da bu halkın yakasından, düşün! Yetti artık...

Biz "yasemini boynumuza geçirip, yollara düşmek" istiyoruz, çekilin önümüzden...Yettiniz...

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.