"DAVA" TEHLİKEDE!

loading
24 Kasım, Salı
£

10.60

9.44

$

7.95

KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI
A- A A+

"DAVA" TEHLİKEDE!


10 Mart tarihinde, mensubu bulunduğum ve üst düzeyde bir yöneticimizin yönetiminde fikir üretmeye çalışan bir intenet grubuna, aşağıdaki mektubu yazdım. O yönetici, hiçbir yanıt vermedi! Önce mektubu okuyalım:

"Sevgili dostlarım,

Sanırım bu noktada açığa kavuşturmamız gereken bir nokta var: Nasıl bir Kıbrıs'ta yaşamak istiyoruz? Yani "çözüm" falan diye konuşuyoruz ya?! İşte o "çözüm"den ne kastediyoruz?

Benim anladığım çözüm, şu:

1- Normal, barış içinde, dünya ile entegre bir devletin vatandaşı olmak istiyorum.

2- Dünya değerlerinin geçerli olduğu, bizim değerlerimizin de dünya ile koşut olduğu bir sosyal sistem içinde yaşamak istiyorum.

3- Kendi mensubu bulunduğum kimliğin, (Kıbrıslı Türk) eşit, ve özgür olarak temsil edildiği, kendi bölgemde egemen olduğu, Kıbrıs'ın tümünün egemenliğinin de eşit ortağı olduğu ama elbette ki buna karşılık, kendi bölgemdeki egemenlik haklarımın bir kısmının da ( ortak para, hava sahasının kontrolü, karasularının kontrolü, uluslararası sportif faaliyetlere ortak katılım v.s. gibi) adanın tümü üzerindeki eşit egemenliğe karşılık, karşı tarafla gönüllü olarak paylaşıldığı bir ülkede yaşamak istiyorum.

4- Kıbrıslı Türkler'in lâyık olduğu bir gerçek demokrasi içinde yaşamak istiyorum.

5- 30 yıldır yaşadığımız bu "garnizon" yaşamının, artık sona ermesini istiyorum.

6- Devletin "gizli" güçlerinin, artık gerçekten "gizlenmesini" istiyorum.

7- Türkiye ile ilişkilerimizin, bütün öteki devletlerle olandan daha sıkı olmasını istemekle beraber, "herifler"in fetvalarından, artık kurtulmak istiyorum.

8- Okulunun okul, üniversitesinin üniversite, hükümetinin hükümet, meclisinin meclis, seçiminin seçim, bankasının banka, işinin iş, mülkiyetinin mülkiyet, devletinin devlet, aşkının aşk, hastanesinin hastane olduğu bir toplum içinde yaşamak istiyorum... Şimdi ölümden başka gerçek birşey, yok!

Bunlardan karşı çıktığınızı, lütfen yazınız...

Ve AB olmadan bunları nasıl düzelteceğinizi de lütfen bana açıkca anlatınız!

CB gençlere, "bunları düzeltmek sizin elinizdedir. Oylarınızla düzeltin" diyor! Kime oy versinler? Onu da bir açıklasa... Yarın Aralık'ta yine ortaya çıkıp, "UBP'ye verin!" demezse, yüzüme tükürmenize razıyım! Neyi düzeltecek? Hiçbir şeyi... CTP/DP koalisyonu olursa da "herifleri" arkasına alıp, yıkmak için elinden geleni yapmayacak mı? Hade yahu siz da!

Selamlar, Nazım Bu satırlar yazdıldığında, henüz 16 Nisan'a kadar zaman vardı ve insanların akıllarını başlarına almaları halinde, orada yazılan o koşulların tümünü de elde etmek, mümkündü! Şimdi, çok zor! 2004 Mayıs'tan sonra da bizim birey olarak AB vatandaşları olmaktan başka çaremiz, yok! O TC vatandaşlığı hoşluğunu, hiç dikkate almayın bana kalırsa! Çocuğunuzun askerliğini Muş'ta, memuriyetinizi de 300 milyon maaşla Bitlis'te yapmayı, sendika kuramamayı, gösteri yapamamayı, yazdığınız bir yazıdan dolayı otuz sene hapis cezası yemeyi, karınızın eteğinin boyuna devletin karışmasını, yaşamınızın bir emekli maaşı kuyruğunda sona ermesini falan göze alırsanız, birşey diyemem, tabii... Baksanıza sayın Denktaş bile oraya göçmek için, özel koşullar yaratılmasını istiyor! Sade bir vatandaşlık, onu bile kesmiyor!!

Tarih, hepimizi yargılıyor... Ve birileri tarihe Kıbrıslı Türkler'i yoketmeye kalkanlarla birlikte geçecek!!!!! Tarih önünde, mahkûm oldular, haberleri yok! Aslına bakarsanız, "Kıbrıs'a barış" diye yıllardır bağıranlar, eğer hedef salt bir barış, çatışmama durumu olsaydı, ona doğru geri dönülemez bir biçimde yürüyorlar. Burada esas tehlikede olan, "dava"! Adada Kıbrıslı Türk varlığının, eşit ve egemen bir biçimde mevcudiyetini sürdürmesi!

"Dava"yı tehlikeye atansa, "dava" diye diye bir ömrü sırtımızda geçirenler...

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.