DAÜ yasası Kıbrıs Kuruluş Andlaşması'nın da ihlalidir...

loading
23 Kasım, Pazartesi
£

10.49

9.33

$

7.88

KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI
A- A A+

DAÜ yasası Kıbrıs Kuruluş Andlaşması'nın da ihlalidir...

Vakıf, isimdir. Sıfat hali:

Mevkuf…

Tutuklu…

Niçin?

Çünkü vakıf ebedidir ve vakfedilen mal, satılamaz!

Kim söyledi bunu?

Her kültürde de öyledir ama geçen gün açıkca yazdık:

Hz. Muhammet, Hz. Ömer'e söylemiş…

Hadis!

DAÜ'de İslâm Rönesansı yapacaksanız, Müslüman Marthin Luther'in kim olduğunu da bilelim!

Eşber bey mi?

Osmanlı döneminde Müslüman Evkafı'nın nasıl yönetildiğini Kanuni'den alıntı yaparak anlattık! "Vakfiyeyi bozanı, Allah cezalandırır ama ben onu beklemem, kendim hallederim" diyor…

Kıbrıs'ın yönetiminin İngiltere'ye devredildiği 1878 Konvansiyonu'na EK 4.6.1878 tarihli Saffet Paşa ile Layard arasında imzalanan anlaşmanın 1 ve 2. Maddeleri, Evkaf'ın Osmanlı yasaları ile (Yani Ahkâmül Evkaf) yönetileceği ve başına Osmanlı Evkaf Nezareti'nin atayacağı bir memur ile İngiliz hükümetinin atayacağı bir başka memur geçeceği, açıkca belirtiliyor.

Adanın yönetiminin devrini emreden, padişah 2. Abdülhamit'in buradaki mutasarrıf Besim Paşa'ya gönderdiği Temmuz 1878 tarihli Ferman-ı li'de de bu açıkca belirtiliyor. (Gazioğlu, ENOSİS Çemberinde…)

1930'da, adadaki TC Konsolosu Asaf Bey, artık İstanbul'da Evkaf Nezareti kalmadığı için, İngiliz'in atadığı Türk Evkaf Murahhası'na yazı yazıp, "sen nasıl vakıflara el koyup, mütevellileri'ne hesap vermezsin?" diye hesap sorarak, yukarıdaki anlaşma maddeleri gereği TBMM'nin adına Ahkâmül Evkaf'ın geçerli olduğunu hatırlatıyor.

1948 Türk İşleri Komisyonu Raporu'nda, Evkaf Yönetimi'nin esaslarının ne olması lâzım geldiği vurgulanıyor!

1959'da İngiliz yönetimince yapılıp, 1960'ta Türk Cemaat Meclisi, ve 1991'de de KKTC meclisi tarafından geliştirilen Vakıflar Yasası adadaki bütün müslüman evkafının, Ahkâm ül Evkaf'a göre yönetileceğini, madde madde yazarak yasalaştırıyor…

Bütün bu tarihsel geçmişe bağlı olarak, 1960 Kıbrıs Cumhuriyeti Kuruluş Andlaşması içindeki Kıbrıs Cumhuriyeti Anayasası'nın, 110. Maddesi'nin 2. Fıkrası, "Ahkâmül Evkaf'ı bu anayasa tanır" diyor ve geliştirilmesi için yasa yapmak yetkisini, bu anayasa çerçevesinde Cemaat Meclisi'ne veriyor!

Yukarıda anılan İngiliz'den kalma Vakıflar Yasası da onun için 1960'ta elden geçirilerek, Ahkâm'ın uygulanmasını düzeniyor.

Ayni madde, KKTC Anayasası'nın 131. Maddesi olarak halkoyundan geçip, Ahkâm, anayasa hükmü halinde korunuyor ve o eski yasa 1991'de KKTC meclsinde de ayni mantıkla düzenleniyor.

Ve sonra, günün birinde, birileri Mağusa'ya bir üniversite kurmak için, bir vakıf kurmaya karar veriyorlar.

Vakıf, vakfiye ile kurulur!

Hayır!

Bu İslâm rönesansçıları, yasa ile kuruyorlar!

Yasa ile vakıf olmaz, şirket olur ama amenna!

Bir de yasanın 2.maddesinin Tefsir bölümüne, "burada anayasanın 131.maddesi geçmez" yazıyorlar!

Yüz yıl İngilizle savaştığımız ve Kıbrıs Kuruluş Andlaşması'na da yazdırdığımız "vakıf ahkâma göre yönetilir" ilkesi, burada geçmezmiş!

İslâm'dan vazgeçtim, peki! Kıbrıs Cumhuriyeti Kuruluş Anlaşması ile kabul edilen Anayasa'nın,110. Maddesi, Ahkâmül Evkaf hükümlerinin üstünde yasa yapılamaz diyor! İlgili tarafların tümüne duyururum!

Bunlar, o andlaşmayı ihlâl eden yasa yapıp, vakıf malları devrediyorlar!

Taraflar hemfikir mi?

Geçmez mi artık o 1960 Andlaşmaları?

Din'den argüman göstermekten vaz geçtim!

İngiltere'ye mi baş vurayım?

Yunanistan'a mı?

Yoksa Anavatan'a mı?

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.