Acaba doğru mu hatırlanıyor?

loading
25 Kasım, Çarşamba
£

10.66

9.51

$

7.99

KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI
A- A A+

Acaba doğru mu hatırlanıyor?

Kıbrıs Türk Tarihinde, TMT'nin rolü hiçbir başka örgütle kıyaslanamayacak derecede önemlidir.

Taraftarı ya da karşıtı olun, bu gerçeği inkâr edemezsiniz.

Hakkında türlü söylenti çıkarılır, her önüne gelen "teşkilatçıydım" der, ama hep unutulur ki bu bir gizli örgüttü ve herkes, sadece kendinin görev aldığı işleri bilir, yalnız kendi hücre arkadaşlarını tanırdı.

Rauf bey, Zorlu'ya "bizim profesyonel bir yönetime ve silaha ihtiyacımız var" dediğinde, muhatabı da kendisine, "Silah göndersem alacak teşkilatın var mıdır?" diye sormuş, Menderes'in önünde!

O da "Var" demiş…

Bu yayınlandı…

İngiliz toprağına, illegal silah sokabilecek bir "teşkilat"dan bahsediliyor!

TMT, Türkiye Genel Kurmayı'nın emrine girerken, TMT'nin Ankara'daki sorumlusu olduğu açıklanan İsmail Tansu, Ankara'da kurulan "ilk TMT hücresini" şöyle sayar: Rıza Vuruşkan, Dr. Küçük, Rauf Denktaş ve Dr. Burhan Nalbantoğlu. (Aslında Kimse Uyumuyordu s.51)

Albay Tansu, ilk Bayraktar olarak adaya gelen Rıza Vuruşkan'ın, burada Dr.Küçük ve Rauf Denktaş'ın önerileri üstüne, aydınlardan oluşan bir ikinci kuşağı da TMT'ye dahil ettiğini anlatıyor.

Onlar da: Osman Örek, Dr. Şemsi Kâzım, Dr. Necdet Ünel, Dr. Niyazi Manyera, Kemal Şemiler, Nevzat Uzunoğlu, Halit Kâzım ve Necdet Hüseyin'den ibaretmiş.

Yedi kişi!

Bu bir hücre miydi?

Yoksa taşrada örgütlenecek hücreleri düzenleyecek bir kuruluş mu?

"Karargâh" olmadığı kesin!

Çünkü "karargâh"ta profesyonel "özel harpçi" olmayan bir tek kişi var: Rauf Denktaş!(age)

Vuruşkan, vefatından bir yıl önce, KTKD Başkanı Ahmet Göksan'a verdiği bir ropörtajda, " adını bile değiştirmeden," 1957'de kurulmuş olan TMT kadrolarını devraldıklarını anlatıyor. (Gazioğlu, Direniş Örgütleri… s.21 ve KTKD Dergisi…) "Mevcut bir teşkilatın adını kullandık!"

Sadece adı değil…

Yabancısı oldukları bir memlekette, bir albay ile iki binbaşı ve birkaç yüzbaşının, banka memuru kisvesinde, kendi başlarına kimin kim olduğunu anlamaları, birkaç yıl sürerdi!

Rahmetli Vuruşkan, 6 Ağustos 1958'de ateş kes ilân ettiklerini söylüyor!

7 Haziran'dan beri, iki aydır "ateş edenler" kimlerdi?

Vuruşkan adaya Temmuz sonu geldiğine göre!

23 Temmuz 1958 günü, İngiliz Yönetimi'nin "yasadışı" ilân ettiği TMT kimdi?

( Vali'nin Sömürgeler Bakanlığı'na gönderdiği Telgraflar için bkz. Gazioğlu age s.49) 1 Ağustos'da kurulacak gizli örgüt, 23 Temmuz'da "yasadışı" ilan edilir mi? Kaldı ki Vuruşkan'ın 4.10.1960'ta görevden ayrılırken, Denktaş'a yazdığı veda mektubunda, açıkça: "Adaya gelişimden önce, gizli teşkilatın idaresini elinizde tutmuş bulunmanız dolayısıyla" denilerek, hem örgüt ve hem de liderinin varlığı zımnen belirleniyor! (Meraklısına kaynak veririz…)

Haziran'dan beri elde silah vuruşmakta olan militanlar, İş Bankası müfettişi'nin verdiği emri mi dinlemişler?

Ankara'daki komutan, Kıbrıs'taki Bayraktar ve ilk hücrenin hayatta kalan tek elemanı, bir türlü konuşuyorlar.

Sonradan onların teşkilata aldıkları insanlar, başka türlü!

Türk Genel Kurmay'ının, İngiltere'ye ait bir toprakta, gizli bir örgüte yardımcı olmak kararını vererek, subay ve silah desteğinde bulunmaya başlaması, siyasi bir karardır ve elbette ki Başbakan'ın tasarrufudur.

Rahmetli Menderes'i bunu yapmaya ikna edenin, Fatin Rüştü Zorlu olduğunu ise bilmeyen yok!

Ama "Hiç Kıbrıslı yoktu" demek?!

Üstüme iyilik sağlık!

Pes…

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.