Somali

loading
23 Kasım, Pazartesi
£

10.51

9.34

$

7.88

KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI
A- A A+

Somali

Türkiye başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açlık ve kuraklıktan kırılan Somali ile ilgili tavrı, ülkede bir fırtına yarattı…

Bizim okullarda okutulan resmi tarihimiz, özellikle Osmanlı İmparatorluğu ile ilgili o kadar sakat ve eksik şeyler anlatıyor ki çoğumuz bu ilginin kaynağını anlamakta zorlanıyoruz! Aşağıdaki satırlar, eski bakan ve Başbakanlık Müsteşarı, Hasan Cemal Güzel'in SABAH'taki köşesinden özetlendi:

"Osmanlı Devleti, genellikle zannedilenin aksine Afrika'da sadece Mısır ile Libya, Tunus, Cezayir gibi 'Garp Ocakları'yla meşgul olmamış; Doğu, Batı, Orta ve Güney Afrika ile de ilgilenmiştir... 'Habeş Eyâleti'ni biliyor muydunuz?

,Şimdi Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı, işte Osmanlı'nın bu eski Habeş Eyâleti'nin Somali vilâyetini ziyaret ediyor. 16. yüzyılda Türk Denizcileri, Somali'nin bütün altyapısını tamamlayıp Ulucamii yaptırmışlar(dır)… (Osmanlı İmparatorluğu) Kanum Bornu Sultanlığı'nı hâkimiyeti altına almış ve 'Sudan Eyaleti'ne bağlı olarak 'Hattı Üstüvâ' (Ekvator) Vilâyeti'ni kurmuştur. Osmanlı'nın bazı ilçeleri sonradan bağımsız devletler olmuştur.

Meselâ, 'Reşade İlçesi' Çad Devleti, 'Kavar İlçesi' ise Nijer Devleti hâline gelmiştir. Afrika'nın hemen her yerinde Türk eserlerini görmek mümkündür.

Osmanlı İmparatorluğu'nun 18. asrın sonundan itibaren zayıflamaya başlaması üzerine, Batılı kolonyalist güçler karşısında Afrika'yı koruması zorlaşmış; bunu fırsat bilen sömürgeciler 19. asır boyunca Afrika'yı insafsızca sömürmüşlerdir."

Sayın bakan'ın yazdıklarının tümü de gerçek. Afrika'ya İslâmiyeti yayan, Araplar değil, Osmanlı'dır. Sayın Güzel, birkaç gün önceki bir yazısında da kendisinin Dışişleri Bakanına vekâlet ettiği bir dönemde, Somali Cumhurbaşkanı'nın, 1 milyon dolar borç istemek üzere Türkiye'ye geldiğini, Topkapı Sarayı'ndaki Kutsal Emanetleri ziyaret ettiğinde, ağlayıp, "Sakın bunları Suudiler'e vermeyin!

Bunları muhafaza etmek şerefi, size aittir!" dediğini anlatmıştı.

Sayın Güzel, Somali Cumhurbaşkanı'na 2 milyon dolar hibe çıkarmış! Rahmetli Özal da kendisini, "Sen ne müsrif adammışsın!" diye azarlamış!

Ancak Somali'deki durumun asıl sorumlusu, ülkenin sosyal gelişmişlik durumudur. Kusur kolonyalizm'e yüklenebilir elbette ama bu çağda halâ "ulus öncesi" bir sosyal düzen içinde, kabileler şeklinde yaşayıp, birbirini kırmaktan, ülkedeki üretim seviyesini sıfıra düşüren, bütün alt yapıyı mahveden, orada Mogadişu diye bir kent de bırakmayan savaş baronlarının, hiç mi suçu yok?

Mehmet Altan anlatıyordu yazısında, havaalanında adamın biri "ben valiyim" demiş ama alana girerken, üstü aranmış!

Ortada ne devlet var, ne ekonomi ne de üretim… Şimdi, gidecek yardımın da bunların eline düşmeyeceğinin garantisi ne?

Lâf aramızda, akşam yemeği sofrasında, gözlerini tv'ye dikip, tabağını bitiremeyen oğluma bakıp, atabildiğim kadar mesaj attım atmasına amma…

O yardımın bu insanlara ulaşması için, ayrı bir de düzenleme yapmak gerekli…

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.