KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI

Güney'de yaşayan Türkler…

Yayın Tarihi: 05/09/11 07:00
okuma süresi: 4 dak.
A- A A+

Bilindiği gibi 1974'ten sonra güney ile kuzey arasında nüfus mübadelesi yapılırken, bir miktar Kıbrıslı Türk, güneyde kalan köyünü terketmeyip, Rum idaresi altında yaşamayı seçmiştir. Birkaç köyde, cüz'i miktarda birkaç Kıbrıslı Türk idi söz konusu olan…

Derken, devran değişti…

Kuzey'deki geçim sıkıntısı, bir miktar Kıbrıslı Türk'ün daha güneye geçip, orada yaşamlarına neden oldu.

Elbette ki Rum Yönetimi bu durumdan faydalanmaya kalktı…

1960 Anayasası'na göre, Güney'deki seçimler Kıbrıslı Rum Seçimleri olduğu için, dünyanın tanıdığı Kıbrıs Cumhuriyeti'ni "tanıyıp", topraklarında yaşamayı kabul etse bile, bir Kıbrıslı Türk'ün seçme ve seçilme hakkı fiilen elinden alındığından, hukuk yoluna başvuran İbrahim Aziz, açtığı davayı kazanınca, güneyde ayrı bir Kıbrıslı Türk Seçmen listesi hazırlandı ve isteyenin gidip oy kullanmasına cevaz verdi…

Ancak, Aziz'in dava ettiği olay; yerli yerinde duruyordu! Oradaki seçmen listesine kaydınızı yaptırsanız bile, gidip Rum partilerine oy vermek durumunda kalacaktınız ki anayasaya aykırı olan da asıl bu!

Ancak o liste çalışmasının bir faydası oldu: Kaç adet Kıbrıslı Türk'ün, dünyanın Kıbrıs Cumhuriyeti, bizim Rum Yönetimi dediğimiz yapıyı, kendi devleti olarak gördüğü ortaya çıktı! 360 adet Kıbrıslı Türk, güneydeki seçmen listesine kaydoldu!

Çok azının kuzeyde yaşadığını, güneyde yaşayanların bazılarının da kaydolmadıklarını hesaba katarsak, gene de 300 dolayında Kıbrıslı Türk'ün, güneye biat ettiğini ve orada yaşadığını var sayabilmek için bu iyi bir argümandır.

Geçenlerde, bir arkadaş, Güney Lefkoşa'da bir yerde oturmuşlar, serinletici birşeyler içerken, sohbet ediyorlar. Yanlarına biri yaklaşıp, düzgün bir ile Türkçe sormuş:

" Abi, siz Türk müsünüz?"! Arkadaşım hayretler içinde, "Evet" demiş, "Türküz!" Muhatabı etrafına bakınmış, "Abi" demiş, "ben de Türküm ama burada yaşıyorum!"

Arkadaşımın hayreti, bir kat daha artmış. "Kürtsündür, iltica etmişsindir…" Muhatabı sesini alçaltmış: "Yok abi, has be has Türküm ama bunlara Kürdüm deyip, iltica ettim… "

O sohbette, güneyde Kürt/Türk 5 bin dolayında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının yaşadığını iddia eden bu herif-i na şerif'ten etkilenen o arkadaşım, hayretler içinde bana sorduydu.

"Doğru mu bu herifin söyledikleri?"

"Bilmiyorum" dedim, "nerden bileyim? "

Dün, Rum İçişleri Bakanı açıkladı: Yalnız 2003 ile Mayıs 2011 arasında, 1047 TC pasaportlu kişi, Güney Kıbrıs'a yerleşip, siyasi sığınma hakkı istemiş!

Öncekileri, saymadık bilmiyoruz. "Kürttürler" demeyin… Kuzey'de de 1974 sonrası gelen nüfusun çoğu da etnik olarak ya Kürt'tür, ya da Arap! Bizde olunca Türk, güneyde olunca mı Kürt? 5 bin rakamı, belki abartıdır ama…

300 Kıbrıslı Türk orada olunca, "Rum piçi", amenna! 5 bin Türkiye vatandaşı Rum'a biat edince ne oluyor acaba?

Kürt diye yargısız infaz edilen Ahmet Kaya'ya mı başvuralım?

" Bu ne yaman çelişki aaaanneeeee…"

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Doç. Dr. N. BERATLI yazıları