KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI

Aklımız ve biz…

Yayın Tarihi: 17/10/11 07:00
okuma süresi: 4 dak.
A- A A+

Dimitri Kitsikis diye, Yunanlı bir tarihçi var, bilmem hiç ilginizi çekti mi?

Rahmetli Özal'ın cumhurbaşkanlığı döneminde, TC Cumhurbaşkanlığı danışmanı idi…

Kendisi Ottawa Üniversitesinde tarih profesörü olan Kitsikis, bir dönem Mao ile yakınlaşmış, sonradan bir süre de Turgut Özal'a danışmanlık yapmıştır.

Kitsikis'in "Türk/Yunan İmparatorluğu-Osmanlılar" diye bir kitabı var.

Türkçe'de de çıktı (İletişim Yayınları).

Kendisi, Osmanlı İmparatorluğu'nun bir ortak devlet olduğunu ileri sürerek, iddia eder ki Türkler ve Helenler, işbirliği yaptıkları sürece, birlikte dünyayı yönetmişlerdir.

Ne zaman ki bu iki halk 1821'den başlayarak, birbiri ile çatışmaya tutuştu, her ikisi de batının sömürgesi durumuna düştüler.

Bu gidişten çıkmanın yolu, Türkler ve Helenler'in, batı merkezli düşünceleri terk edip, tekrar Osmanlı günlerindeki işbirliği anlayışına dönmeleri ve Türkiye ile Yunanistan'ın bir federasyon haline gelmesidir.

Türkiye'de Kitsikis'i, bizim gibi birkaç meraklı ve rahmetli Özal gibi uçuk bir adamın dışında kimse dinlemedi, dikkate almadı, kitabını da okumadı!

Ama Yunanistan'da, eski Yunanlılar'ın da Asya kökenli, dolayısıyla Türk asıllı olduklarını da iddia ettiği için, fırtınalar çıkardı, söz konusu kitap…

Türkiye/Yunanistan Federasyonu öneriyordu adam…

Osmanlı gibi oluruz güçlerimizi birleştirirsek, diyordu…

"1821'den sonra, Helenler Türkler'den nefret etmeye başladılar ağır ağır ama 1921'e gelindiğinde, Türkler bizi halâ seviyor ve neden kendilerine başkaldırdığımızı anlayamayıp, hayretler içinde kalıyorlardı", diyordu…

Yunanistan'da bu adama çok kızdılar ve o da geri Kanada'ya gitti…

Bir başka önemli Helen tarihçi, Stefanos Yerasimos da der ki:

"Tam da Bizans batmak üzere iken, doğudan gelen Türkler'in dinamizmini içselleştirip, 600 sene daha yaşadı!"

19.yy ortalarına gelene kadar, patrikhanenin, padişahı kutsal kabul etmesini bilenler, Osmanlı devletini de kendilerinin de ortağı oldukları bir imparatorluk olarak kabul ettiklerinden haberdar olanlar, Yerasimos'un bu saptamasına, hak verirler.

Yerasimos, İstanbullu bir Rum idi…

Türk tarih yazımının ustaları arasında sayılır…

Ermeni Türkçe uzmanı, Agop Dilaçar gibi…

Türkler ile Helenler'in devlet konusundaki iş birlikleri, nerede ise taa 10.yy'a, Anadolu Selçukluları ve Kutalmışoğlu Süleyman Bey'e kadar gider.

En önemli Selçuklu veziri Karatay, sultanın Rum dönmesi, dayısıdır!

Selçuk Sultanı: Alâeddin Keykubat…

En önemli Selçuk sultanıdır…

Özellikle İstanbul'un ele geçirilmesi ile Sultan 2. Mehmet, bu fırsatı çok iyi kullanarak, atalarından kendine miras kalan göçebe devletini, bir dünya imparatorluğuna çevirmiştir.

Gerçi, kuruluştan beri bir Türkmen/Helen işbirliği devam etmektedir.

Osman Bey'in Köse Mihal, Evranos bey gibi Rum yoldaşları vardır ama Fatih ile ortaya çıkan, artık Bizans'ın uç beylerini, tekfurlarını devşirmenin ötesinde, Bizans saray mensuplarını özümseme, kendi düzenine uyarlama ve birikimlerini kullanmadır.

Taa imparatorluğun son günlerinde bile, Kara Todori Paşa gibi, Muzurus Paşa gibi Rum Dışişleri Bakanları vardır Osmanlı'nın.

Fatih kadar aklımız olsaydı, herhalde halimiz şimdiki gibi olmazdı…

Ne Yunanlılar'ın ve ne de bizim!

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Doç. Dr. N. BERATLI yazıları