KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI

İmparatoriçe Teodora

Yayın Tarihi: 23/10/11 07:00
okuma süresi: 4 dak.
A- A A+

BİR BÜYÜK KIBRISLI…

Bizans döneminde, fakir bir Kıbrıslı köylü, adada geçinemeyince, başkente göç eder. Görüldüğü gibi, Kıbrıslılar'ın geçim sıkıntısına düşüp, " başkente" göçmeleri, tarih kadar eski bir olgudur. İngiliz döneminde, Londra'ya; Osmanlı döneminde İstanbul'a, şimdi de gidilebilen her yere göç etmek, bu ada halkının kaderi olsa gerek!

Kıbrıslı köylünün, Bizans'ta da geçerli bir sanatı vardır:

Ayı oynatmak...

Üç kız çocuğu sahibi olan Kıbrıslı, orada Hipodrom'da Yeşiller partisine katılıp, onların çevresinde ayıcılık ederek, geçimini temin etmeğe başlar. Aile, Bizans'a yerleşmiş ve rahat yaşamaya başlamıştır.

O BİR KORTEZANDIR

Ne var ki, güzel günler uzun sürmez. Ayıcı baba, günün birinde, ölüverir. Kızlardan ortancası, kız kardeşlerinin ve annesinin, geçimini temin etmek üzere, sorumluluğu üzerine almaya karar verir. Adı Teodora olup, henüz bir çocuk olan bu kız, hipodrom çevresinde, bir pandomim sanatçısı olarak, kendini göstermeye başlar. Sanatıyla eve biraz ekmek getirmeyi beceren Teodora, büyüyüp serpildikçe, giderek dayanılmaz güzel bir genç kadın olmaktadır. Bu durum, Teodora'nın önünde, yeni bir ufuk açar. Fahişelik etmeye başlar. Kısa bir zamanda, o ünlü ve pahalı bir fahişe olup çıkar. Teodora, bir " kortezan" olmuştur. Yani, eskiden Afrodit rahibelerine verilen ve fahişeliği kutsayan bir ünvanın sahibidir.

İMPARATOR'A EĞLENCE GEREK

O zamanki Bizans İmparatoru Justinien, günlerden bir gün, felekten bir gece çalmak ister ve tabii ki kentin en ünlü fahişesini çağırttırır, eğlenmek için. O gece, Teodora'nın İmparatora ne marifet gösterdiği, ne yaptığı bilinmez! Bilinen, ertesi günü Justinien'in, Teodora'ya derin bir aşkla bağlandığıdır. Bu öyle bir aşktır ki; saray soylularının bütün muhalefetine, çıkan büyük skandala aldırmayan imparator, kentin en ünlü fahişesi ile her şeyi göze alarak, evlenir.

Bizim Kıbrıslı fahişe, bir anda Bizans İmparatoriçesi olur. Ne var ki, imparator bu seçimden, hiç bir zaman pişman olmayacaktır. Zira Teodora, muhteşem bir kraliçe olur. Hiçbir zaman, başlangıçta kendisine karşı çıkanlardan intikam almaya girişmez. Yüksek bir ahlak ve yöneticilik yeteneği gösterir. Üstün politik öngörüleri ile örneğin Nika Ayaklanması esnasında kaçmak niyetinde olan eşini caydırarak, tahtını korumasını sağlar. Devleti ve hanedanı kurtarır…

ESKİ FAHİŞE EN SAYGIN KADIN OLUR

Böylece bir zamanlar kentin en ünlü fahişesi olan kadın, kısa sürede, ayni şehrin senatörleri, generalleri soyluları ve piskoposları tarafından, imparatoriçe olarak, sevgi ve saygı ile kabullenilir.

Çağdaş Yunan Tarihi uzmanlarından Fisher, Teodora'yı anlatırken, " Justinien bir eş arıyordu, bir elmas parçası buldu " der.

Bugün Ravenna'daki San Vitale Kilise'sinin duvarlarında duran eski ve parlak bir Bizans mozaiğinde, İmparator Justinien l.'in yanı başında, hala kendisini göstermekte olan bu Kıbrıslı imparatoriçe, yirmi üç yıl imparatorla mutlu bir evlilik hayatı ve gerçek bir yöneticilik yaşadıktan sonra, ölür.

Ondan sonra on yedi yıl daha yaşayan Justinien, bir daha evlenmez.

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Doç. Dr. N. BERATLI yazıları