KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI

Şanlı dağlar...

Yayın Tarihi: 09/12/11 07:00
okuma süresi: 4 dak.
A- A A+

İnternette dolaşırken, geçen günlerde yazılı basında da gözüme çarpan bir haberin, ayrıntılarına rastladım Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi sayfasında.

Bence çok önemli olan ve herhalde tıp dünyasında da çok önemli bir kabul görecek olan bir araştırma: Obezite'nin nedeni, bazı adeno virüsler imiş…

Hekimlik damarım kabardı, teknik terim de kullanırsam, kusura bakmayın. Şişmanlık bu yüzyılın yarı vebası çünkü… Sitedeki haber şu:

"Üniversitemiz Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ ve ekibi, yaklaşık üç yıl süren ve çok merkezli yürütülen araştırmaları sonucunda, adenovirüslerin bazı tiplerinin obeziteye neden olduğunu gösterdiler.

Konuyla ilgili iki farklı araştırma yürüten ekip, araştırmanın ilkinde çocuklardaki obeziteyle Adenovirüs tip 5 ve Adenovirüs tip 36'nın ilişkili olduğunu kanıtladı. İkinci araştırmada ise aynı mikropların, Colo-320 adı verilen kanser hücrelerinde yağ birikimine neden olduğunu gösterdi.
Türkiye'de ve dünyada ilk kez yapılan: İnfektobezite: Çocuklardaki obezitede adenovirüslerin rolü.

Elçin Kal Çakmaklıoğulları, Tamer Şanlıdağ, Betül Ersoy, Sinem Akçalı, Ahmet Var, Candan Çiçek Adenovirüs serotip 5 ve adenovirüs serotip 36'nın Colo-320 hücre hattında adipojenik etkilerinin gösterilmesi Tamer Şanlıdağ, Sinem Akçalı, Seda Vatansever, Candan Çiçek, Murat Sayan, Elçin Kal Çakmaklıoğulları, Pınar Taşkıran Şen isimli araştırmalar, 12-16 Kasım tarihlerinde Antalya'da yapılan 1. Ulusal Klinik Mikrobiyoloji Kongresi'nde sunuldu ve bilim jürisi tarafından "En İyi Araştırma" ödülüne layık görüldü. "

Yâni, şişmanlık mikrobik bir hastalıkmış! Bilimsel bir şaklabanlık olmadığının kanıtı (çünkü onların da sürüsüne bereket bu günlerde) bilimsel bir kurul önünde sınanması ve ödüllendirilmesi.

Bir hekim olarak haberi okuyup geçiyordum ki birden araştırmanın başındaki isim dikkatimi çekti: Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ!

"Yahu, bu o mu?" diyerek, resim aradım ve buldum!

Evet, bizim Tamer…

Sivas'ta üniversite okumaya geldiğinde, ben de Ankara'da ihtisas yapıyor ve ablası ile Cebeci'de komşuluk ediyordum.

Komşuluğumuz, elbette Ankara'dan ibaret değil, Gemikonağı'nda da dip dibe evlerde yaşardık.

Yaşça bizden çok küçük olduğundan, kardeşimin "gomması"ndaydı. Kıyıda, Rumlardan kalma eski bir tekne üzerinde oynarken, düşüp dirseğini kırması ve uzun süre doktor doktor gezdirilmesi, mahallenin yüreğine dert olduydu.

Tamer'in Mikrobiyoloji doktorası yaptığını hatırlardım ama Profesör olduğundan doğrusu haberim yoktu…

Resme bakılırsa, ben görmeyeli biraz zayıflamış, saçları dökmüş…

Ama bizim mahallenin çocuğu işte…

Siz onu tanımazsınız ama abisini iyi bilirsiniz. Eski bakanlarımızdan Erdoğan Şanlıdağ! Sağa sola saldırıp, numarasını buldum, konuştuk…

Yarın bu çocuk bir de Şişmanlık Aşısı geliştirirse, kesin NOBEL Ödülü kazanır…

Çünkü bir yığın hastalığın, önüne geçer…

Değerlerimizi tanıyıp, ödüllendirmekte, ne kadar kabız bir halkız? Yâni, bilim adamı Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ, KKTC basınında siyasetçi abisi kadar yer bulamazsa, ahkâm kesmeyin!

Etimiz budumuz bu kadardır demek…

Hiç ağlamayın…

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Doç. Dr. N. BERATLI yazıları