Bu nasıl memleket?

loading
2 Haziran, Salı
£

8.45

7.53

$

6.73

KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI
A- A A+

Bu nasıl memleket?

Dün açıklanan Sayıştay Raporu'nu gördünüz mü?

Altmış iki sayfa tuttuğundan, ben de henüz okumadım, sadece, şöyle bir baktım… Ne diyor?

Özetle diyor ki: " Özelleştirme, rekabeti artırmak için yapılır. Rekabet, kaliteyi artırır, fiyatı düşürür. Tekel yaratmak üzere, özelleştirme yapılmaz! Alım garantisi verilerek de özelleştirme yapılmaz. Zaten o özelleştirme değildir. Nitekim Macaristan ve Polonya, AB'ne girmeden yaptıkları bu türden anlaşmaları, AB üyesi olunca Brüksel onaylamadığı için iptal etmiş ama söz konusu şirketlere, yüklü tazminatlar ödemişlerdir."

Mesele moda lâfları terennüm etme değildir. O lâfların, içeriğinin ne olduğunu da dikkate almadır. AB'nin temel ilkesi ve kuruluş amacı, mal, emek ve hizmetler'in serbest dolaşımıdır! Onlara göre her ekonomik faaliyet kendi kuralları içinde doğru yolu bulacağından, ne kösteklemek ve ne de desteklemek üzere özel koşullar yaratılması, ekonominin batmasına yol açar! Bu bakımdan "alım garantisi" ekonominin ve tüketicinin zararınadır… Mesele var olan veya oluşturulan tekelin kime ait olacağı değil; tekele izin verilmemesidir! Yoksa ha devlet, ha özel sektör! Sonuçta tekel olduktan sonra, ikisi de aynı kapıya çıkar… Özellikle Kıbrıs (Güney), Malta ve Lüxemburg gibi küçük pazarlara verilen derogasyon (ayrıcalık)larda da görüleceği gibi, küçük pazarda tekelleşme tehlikesi olduğunda, AB Komisyonu, "tekel olarak kalacaksa, varsın bu koşullar düzelene kadar, devlet tekeli olarak kalsın" demiştir! Herhalde daha Liberal birileri yok bizde!

Konu nerden açıldı? Bizim memleketteki özel elektrik şirketi, AKFA'dan…

Bilindiği gibi "gıcık" olduğumuz Kıb-Tek, elektriğin kilowat saatini 26 kuruştan, AKFA ise 30 kuruştan sattığı halde, sırf bu şirkete yapılan anlaşma ile "alım garantisi" verildiği için, ürettiği bütün elektriği satın almak üzere, Yuvacık santrali zaman zaman devre dışı bırakılarak, ayni malı 26 kuruşa satan varken, zorla 30 kuruşa satandan alınmaktadır! Anlaşma böyle! Ne yaparsınız?

Ama her ne hal ve hikmetse, bu şirket bunca avantaja rağmen sekiz yoldan beri bir tek Türk kuruşu kâr etmemiş ve devlete bir tek kuruş da vergi vermemiştir! Peki bir adam, sekiz yıl zarar ettiği bir işte niye ısrar eder? Bu sorunun cevabı yoktur… Eminim ki "vatan-millet sevgisi" demekten çekinmeyecek düzeyde bir cevap da verilecektir… "Efendim, hızmet aşkı!"

Yerseniz… Yemezsiniz ama… Devamını yazarsam gazeteyi kapattırabilirim… Anladınız siz…

Bu hovardalık yapılmasa, tüketicinin ödediği faturanın, kilowat saat başına 8 kuruş daha ucuz olacağı söylenmektedir… Ödediğiniz her kw saat elektrik başına 8 kuruş haraç ödemektesiniz, haberiniz olsun…

Şimdi ne olacak? Bu şirketin kontratı uzaltılacak mı?

Bakın söyleyim: Hiçbirşey olmayacak, o kontrat da uzaltılacaktır!

Çünkü Sayıştay Yasası'nda, raporlarına uymamanın cezası yok! İsteyen uyar, isteyen uymaz! Yalova Kaymakamı sanki mübarek! O raporuna bildiğini yazar, siz de bildiğinizi okursunuz…

Ne memleket yahu?

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.