Nerenin Taiwan'ı?

loading
29 Mayıs, Cuma
£

8.40

7.56

$

6.82

KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI
A- A A+

Nerenin Taiwan'ı?

İkinci Dünya Savaşı biterken, dünyanın yarısı kadar bir ülkede, yıllardır süren uzun bir iç savaş da sona ermek üzere idi… Çin'de…

Savaşın iki büyük galibi, Çin'de savaşan tarafların arkasındaydı. Sovyetler Birliği, Mao Tse Tung'un başında bulunduğu komünistlerin; ABD ise General Çan Kay Şek'in başında bulunduğu milliyetçilerin! Savaşın ve ondan önceki Japon İşgali'nin etkisi ile korkunç bir sıkıntı yaşamakta olan Çinliler ise "Başkan Mao"nun fikirlerinden etkilenip, komünistleri desteklemekteydi. Halkının ve Sovyetler'in desteği ile Çin Komünist Partisi, iç savaştan zaferle çıktı. Çan Kay Şek, ülkede tutunamadı. Çekilip, Çin'in bir adasına yerleşti: Formoza'ya… Orada Milliyetçi Çin diye bir devlet ilân edip, Çin halkını asıl temsil edenin, kendi devleti olduğunu ilân etti… İddiasına göre Kıt'a Çin'i, 3.5 milyar nüfusu ile bölücü, işgal altında gayrı yasal bir devletti, kendisi bir adada birkaç milyon insanla asıl Çin devleti…3.5 milyar insanın yaşadığı Çin Halk Cumhuriyeti'ni sadece Rusya, bir ada yönetimini ise ABD, İngiltere, Fransa v.s. tanıyordu… Çin Halk Cumhuriyeti, BM üyesi de olamamıştı!

Birleşmiş Milletler kurulurken, İkinci Dünya Savaşı galipleri, Güvenlik Konseyi'nin Daimi Üyeleri oldular! Formoza Adası'ndaki Milliyetçi Çin de bunlardan biriydi.

Mao'nun Çin'i, ABD ile Kore'de, önce Fransa ve sonra ABD ile Vietnam'da savaştı… Yenilmedi… Çan Kay Şek ise Formoza Adası'nda, BM Güvenlik Konseyi'nde veto hakkı sahibi, daimi üye olarak, hüküm sürmekteydi.

1970'lere gelindiğinde, Pekin ile Washington'un ilişkileri değişti! Nixon, tuttu Pekin'e resmi ziyarete gitti… ABD, Formoza Adası'ndaki Çan Kay Şek yönetimini tanımaktan vaz geçip; Pekin yönetimini resmen tanıdı! Formoza'daki yönetimi değil Güvenlik Konseyi Daimi Üyeliği, BM üyeliğinden de attılar! Güvenlik Konseyi'ndeki iskemleye de Çin Halk Cumhuriyeti oturdu! Formoza'yı tanıyan bütün devletler, vazgeçip, Çin Halk Cumhuriyti'ni resmen tanıdılar…

ABD'nin kırk yıl kullandığı Formoza yönetimi de Milliyetçi Çin adı ve iddiasını terk edip, adını değiştirdi: Taiwan…

Kırk yıllık yalakalığın bir ödülü olarak, ABD bir yasa yapıp, Taiwan'ı resmen tanımasa bile, koruyacağına dair bir yükümlülük altına girdi! Yoksa Çin bir adayı bir lokmada yutardı! İlk fırsatta da yutacak zaten…

Şimdi, Allah için olsun! Bu hikâyenin neresi KKTC'ye benziyor? Taiwan'ı tanırken, vaz geçtiler bu adamlar! BM'de GK'nde otururken, kovdular… Üyelikten çıkardılar… "Çin'in resmi devleti budur" derken, "Hayır o değil, ötekidir" dediler…

KKTC ilânı ile bu durumun benzerliği nerde? Allah aşkına? Bizi tanırken vaz mı geçtiler? ABD'nin vasal devleti miyiz? "KKTC'yi Koruma Yasası" mı var ABD'de, yoksa "katiyen tanınmayacak" kararı mı? GK'nde oturmuşluğumuz var mı?

Rahmetli Rauf Denktaş, "Bu devleti kimse tanımaz" dendiğinde, "Olsun" demişti… "Çin'i de tanımadılar? Sonunda ne oldu?" Rahmetli, Pekin yönetimini kastediyordu!

Biz dünyadan Taiwan'ın değil, Çin'in istediğini istemekteyiz? Bize uyan o! "Hali hazırda tanıdığını sittiret, bizi tanı!"

Ne yazık ki elimizde Çin'in gücü yok! ABD'yi birkaç defa yenseydik, belki kabul ettirirdik…

Kör talih!

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.