Öğretmen adayları eşit mi?

loading
5 Haziran, Cuma
£

8.55

7.69

$

6.76

KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI
A- A A+

Öğretmen adayları eşit mi?

Ayni konuda bir yazıyı, geçen yıl da yayınladığım aklımda... Geçen günlerde mail box'uma düşen bir mesajdan anladığım kadarıyla, sorun devam ediyor! Önce mesajı okuyalım:

"Sayın BERATLI:Büyük bir kitleyi oluşturan öğretmen adayları olarak yaşadığımız toplumsal adalet problemine köşenizde değinmenizi VE ÖZELLİKLE BAKAN DÜRÜST'E İLETMENİZİ istiyoruz.2010 Öğretmenlik Sınavı Tüzüğünde yapılan değişiklerle öğretmen adaylarının 2011 Öğretmenlik sınavında mağdur edildiğine ilişkin yazılar mulumunuzdur.

Özellikle "katkı puan" uygulamasıyla getirilen mağduriyete dikkat çekmek ve bu konuda ilgilileri bilgilendirmenizi sizi özellikle takip eden öğretmen adayları olarak talep ediyoruz.K.K.T.C Anayasası Eşitlik Maddesi 2. Fıkra: Devlet organları ve yönetim makamları, bütün işlemlerinde yasa önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek ve ayrıcalık yapmamak zorundadırlar.

Fen-Edebiyat Fakültesi mezunu olup 4 yıllık lisans öğrenimi içerisinde pedagoji alanlara da katkı puanının verilip sonradan bu belgeyi alan bizlere bu hakkın verilmemesini Anayasal haklar temelinde bir adaletsizlik olarak yorumlamaktayız.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti gençliğinin yer alacağı eğitim kurumları ve onların kaliteleri açısından düşünüldüğünde, seçilecek öğretmenlerin alanlarında en iyi, en liyakatli olmalarına karşın birtakım katkı puanları sebebiyle saf dışı kalması düşündürücü ve üzücüdür.

Türkiye'de yapılan KPSS sınav sistemi ile birçok Avrupa ülkesindeki mevcut uygulamalar, bireyin son sınavda gösterdiği başarısını esas alarak muhtemel hak kayıplarının önüne geçmektedir. Nitekim bu da evrensel insan hak ve özgürlüklerinin temel felsefesi açısından zorunluluk arz etmektedir.

Sonuç olarak bu haksızlığın giderilmesi yönünde gereken adımların atılmasını ve Anayasamızda açıkça yer alan fırsat eşitliğinin uygulanması yönünde gerekli girişimleri talep ediyor, katkı puanlarının ya herkese verilmesini ya da hiç kimseye verilmemesini, Tezsiz yüksek lisans yapan biz öğretmen adayları olarak talep ediyoruz.

Bilgilerinize saygıyla arz ederiz." (İsim ve adres bende)

Bir toplumun gençleri, daha yaşama başlarken kendilerine adil davranılmadığını düşünerek hayatla yüzleşmeye girişirse, sonlarının çok hayırlı olacağı, söylenemez… Hele bu gençler, üniversite üstü eğitim yapmış ve hele hele, öğretmen olacak, yâni yeni nesli yetiştirecek gençler ise!

Eğitim Bakanı Kemal Dürüst, kendi de öğretmenlikten gelme bir politikacı olmak bakımından, genç meslektaşlarının sesine kulak vermelidir. Mesele, bu gençlerin haklı ya da haksız olmaları, değildir! Daha doğrusu sorunu o açıdan ele almak, soruna çare üretmez! Kaldı ki bana, haklı gibi görünüyorlar… Ancak, haksız bile olsalardı, ele alınması gereken asıl sorunun, bu çocukların çalışma hayatına başlarken, kendilerine adil davranılmadığı duygusundan kurtarılmalarıdır. Ki, çalışma hayatlarında, onlar da topluma ve kendilerine yararlı olabilsinler.

Bu kadar mesele arasında bu çok mu önemsiz? Hiç de değil…

Aslolan, insandır…

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.