1 Mayıs

loading
1 Haziran, Pazartesi
£

8.41

7.57

$

6.82

KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI
A- A A+

1 Mayıs

Dün, tarihler gene 1 Mayıs'ı göstermekteydi! Herkes kendi meşrebine göre "bayram" etti… Ama genel olarak, kimse bu günün neyin yıldönümü olduğunu konuşmadı!

1 Mayıs 1886'da Amerika İşçi Sendikaları Konfederasyonu önderliğinde işçiler günde 12 saat, haftada 6 gün olan çalışma takvimine karşı, günlük 8 saatlik çalışma talebiyle iş bıraktılar. Chicago(Şikago)'da yapılan gösterilere yarım milyon işçi katıldı. Luissevile'de (Kentucky) 6 binden fazla siyah ve beyaz işçi, birlikte yürüdü. O dönemde Luissevile'deki parklar, siyahlara kapalıydı. İşçiler, sokaklarda yürüdükten sonra hep birlikte Ulusal Park'a girdi. Her eyalet ve kentte, siyah ve beyaz işçilerin birlikte yaptığı gösteriler, gazeteler tarafından, 'Böylece önyargı duvarı yıkılmış oldu' şeklinde yorumlanmıştı. Bu gösteriler 1 Mayıs'ı izleyen günlerde tüm harareti ile devam etti ve 4 Mayıs'ta kanlı Haymarket Olayı'na yol açtı.

Uygulanan yasal baskılarla bu gösterinin tekrarlanması engellendi. 14 Temmuz-21 Temmuz 1889'da toplanan İkinci Enternasyonal'de Fransız bir işçi temsilcisinin önerisiyle 1 Mayıs gününün tüm dünyada "Birlik, mücadele ve dayanışma günü " olarak kutlanmasına karar verildi. O zamandan beri bu gün sekiz saatlik işgünü hakkının kazanılmasına gönderme yapmak üzere, dünyanın her tarafında anılır! Olay zannedileceği gibi Rusya'da değil, ABD'de geçmiştir ama b unu Uluslar arası İşçi Sınıfı'nın Birlik Dayanışma ve Mücadele Günü" diye ilan eden de evet; komünistler!

Hiç de "bayram" edilecek bir gün değil ama dedik ya? "Meşrep"! Keyfiniz bilir…

1 Mayıs, İlluminati'nin Adam Weishaupt tarafından kuruluş yıldönümüdür de aynı zamanda! (1776). Ya da Mozart'ın Figaro'nun Düğünü operası da ilk defa 1 Mayıs'ta sahnelenmiştir. (1786) New York'taki Empire State Building de 1 Mayıs günü hizmete girmiştir. (1931) Veya bizi çok ilgilendiren bir şeyden bahsedeyim isterseniz: Kıbrıs'ın İngiliz Taç Kolonisi ilân edildiği tarih de 1 Mayıs, 1925'tir…

Elvis Presley'in evlilik yıldönümü de 1 Mayıs imiş… (1967)

Bilinen en görkemli 1Mayıs Gösterisi, nerede yapılmıştır, haberiniz var mı? Boşuna yeşillenmeyin! Moskova'da değil… Tarihin en görkemli 1 Mayıs Gösterisi, 1933 yılında Berlin'de yapılmış! Törenin destekleyicisi de NAZİ Partisi… İnsanın "Breh" diyesi geliyor, "bu ne biçim komünist bayramı?" Rahat edin… Ertesi günü bütün sendikalar işgal edilmiş, mal varlıklarına el konulmuş, liderleri de toplama kamplarına gönderilmiş! Bizimkiler de çok safmış yahu! NAZİ'lere inanıp, kabak gibi yayılmışlar demek!

Öyle kuru beleş bayram olmaz! 1 Mayıs deyip de gerisini söylemeyince, körün fil tarifine dönülüyor. Buyrun size seksen tane daha 1 Mayıs yazabilirim…

Siz dün hangisini "kutladınız"?

Vallahi ben "sekiz saatlik işgünü" meselesini andım, kendimce…

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.