Bunu da mı elçilik batırdı?

loading
7 Haziran, Pazar
£

8.57

7.64

$

6.77

KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI
A- A A+

Bunu da mı elçilik batırdı?

Dünkü yazıyı, Lefkoşa Türk Belediyesi'ne ayırmış, "devam edeceğim" demiştim.

Edelim…

Gelin bu batık belediye meselesine, bir de başka açıdan bakalım:

Cemal Başkan'ın bundan önceki son batışında, kime koştuğunu hatırlayın: Serdar Denktaş'a değil mi? Zaten bu başkanı bulup, keşfedip aday gösteren de DP! Yani "hiç günahım yok" diyemez…

Sonra, "başkanım" baktı işin içinden çıkamıyor, sağın büyük partisine attı kapağı! Belki bunlardan bir medet bulurum sandı… Ama bu defa da onların başkanlık kavgasının göbeğine düştü. Parti içi çekişmeleri nedeniyle, başkanın boğazını sıkıyorlar ki olmaya da milletvekili olmaya kalkar! Lefkoşa milletvekillerine bakın! Kaç tane bakan var? Cemal Bulutoğulları popülaritesini korur da meclise girmeye kalkarsa, bir de ilçe başkanları heveslenirse, sayılarının düşeceği de aşikâr olduğuna göre kimler politika sahnesinin dışına çıkmak zorunda kalır? Öyleyse, Cemal'ın ipi çekilmeli… Bakanla kavga eder, başbakanı beğenmediğini önüne gelene söyler… Zaten kendilerinden de değil, sonradan gelme… Onu mu çekecekler?

Batıranın kendileri olduğunu, zımnen kabul edip, ona sormadan "önlemler" açıklayanlar da kendileri…

Muhalefet'e bakın! Bu durumdan nasıl çıkılacağını ortaya koyan var mı? Hayır! Sadece "bu başkan istifa etsin"! Etsin be gumbaro da yerine kimi geçireceğiz? Ve o bu kendi çalışanını ödemekten aciz hale gelmiş belediyeyi kaç yılda, hangi programla düze çıkaracak? Duyan var mı? Ben duymadım…

Sendika'ya bakın: Adam çıplak maaşı ödeyemiyor, onlar sosyal haklardan bahsediyor! Sanki de İrsen Küçük ekibi ile ağız birliği etmiş gibi, "Başkan gitsin"den öteye, belediyenin düzlüğe çıkması için bir program önerisi, orada da yok! "Yönetimi bize devretsin!" Olur annem de önce Fidel ile Che'yi bir zahmet Sierra Meastra'dan Lefkoşa'ya indirin… Ya da Aurora zırhlısını çağırın, Silihtar'ı bombalasın… Kızarsanız, kızın yani artık!

Basına bakın! Ya Cemal'cı veya kanlı Cemal düşmanı! Belediye? Nasıl kurtulur? Bu memlekette sokaklarda "önüme biri çıkıp bir şey sorsa da bir güzel akıllar fikirler versem" diye dolanan onca adam var… Birinden doğru dürüst bir "kurtuluş planı" işiten var mı?

Bir tek Kutlay Erk'ten bir şeyler duydum, ona da zaman yetmedi…

"Cemal bizi işe alacak" diye, önüne halı seren ahali'nin hiç mi sorumluluğu yok? İşte aldı… Bir de üstünden aylık istersiniz? Ne kadar ayıp!

Hz. İsa'nın dediği gibi: "İlk taşı hiç günahı olmayan atsın"

Raddewey, haklıymış: "Ekonomik açıdan bir felakettir ama siyasi açıdan şahane!" demiş İngiliz, 1957'de bu Lefkoşa Türk Belediyesi için! Muhatabı olan Dr. İhsan Ali de haklıymış! O da "Sizin siyasetiniz için şahanedir" dediydi… Biz, 1955'ten beri, her meseleye siyasi baktık; ekonomiyi yok zannettik! Biri gelecek, açığımızı ödeyecekti! Önce İngiliz'di… Sonra utanmadık, Makarios'tan istedik… Ödemedi! Savaştık… Sonra da Türkiye… Şimdi o da ödemiyor, çünkü cevizcinin çuvalından oynamanın sonu yoktur.

Bunu da mı elçilik batırdı? Ankara'da oturup, bizim kendimizi yönetmek yeteneğimiz olmadığını savunan bir yetkili, "Ulan siz belediye bile yönetemiyorsunuz, kesin sesinizi" derse, hangimiz ne halt edeceğiz? Kimin konuşacak yüzü var?

Bir de "egemen devlet" ha?

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.