Eğitimin millisi

loading
6 Haziran, Cumartesi
£

8.57

7.64

$

6.77

KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI
A- A A+

Eğitimin millisi

Sayın Nazım Çavuşoğlu'nun Türkiye Eğitim Bakanlığı'na yazdığı ve meydana çıkınca da inkâr ettiği mektuba, ben hiç şaşmadım! Çünkü bu ilk değil… Bizim öğrencilerimizin Türkiye Üniversite Seçme sistemine nasıl dahil olduğunu, unuttunuz mu? Ben, ilk defa ÜSS'ye giren kuşaktanım! Bize kadar, Kıbrıslı öğrenciler Yabancılar Sınavı'na girer ve Türkçe'den tam puan aldıkları için, güle oynaya istediği okula girerdi! Sonra bizim buradakiler, Türkiye'ye bir yazı gönderip, " Bizim bu kadar üniversite mezununa ihtiyacımız yok! Bir şey yapın, Kıbrıslılar'ın üniversiteye girmesini sınırlandırın" dediler… Bizi Galatasaray Lisesi mezunları ile yarıştırdılar… Dökülmedik…

Sayın Çavuşoğlu, inkâr ettiği mektubundaki görüşlerinde, "Yabancı okullarda okuyanlar, başka başka düşüncelere kapılıyorlar" demiş! Yanlış! En güzel örneği de Rauf Denktaş ile Tahsin Ertuğruloğlu… Asıl milliyetçi onlardan çıkıyor, çünkü ta o yaştan farklı olduklarını hissederek büyüyorlar.

Sayın bakanın, meydana çıkınca tevil etmek üzere söylediği, " Ben buna karşı değilim ama anayasaya aykırıdır" görüşü de gene yanlış!

Eğer bu memleketin anayasası, "Bu ülkenin vatandaşları, temel eğitimlerini, kendi eğitim bakanlığının açtığı veya denetlediği okullarda yapar!" diye emrediyorsa, ta başından beri sakattır! Yanlıştır, hemen değiştirilmelidir… Neden mi?

Askere çağırmakta, gelemezse parasını almakta bir saniye duraksamadığımız Kıbrıs dışında yaşamakta olan vatandaşlarımızın çocukları ne olacak o zaman?

Londra'da yaşayan bir yakınımın çocuğunun gittiği okulun adı: Primary School of the Church of England! Buyurun…

"Dora manamu?" O vatandaş değil mi? İngiltere, Avustralya, Kanada'da yaşayan binlerce KKTC vatandaşının çocukları, çocuk mu değil, Türk mü? Kıbrıslı mı değil? Yoksa KKTC vatandaşı mı? Geçen gün Hawaii'de yaşayan bir Kıbrıslı Türk'ün kızı ile tanıştım! Allah bilir daha nerelerde var? Bütün eğitimini oralarda yapıp, akademik karieri bile bulunan dışarıdaki Kıbrıslı Türkler'in çocuklarının diplomaları, demek ki bu bizim anayasaya aykırı, bütün dünyada geçer ama burada geçersiz! Öyle mi? İlk okulu bizim bakanlığın kabul ettiği bir yerde, okumadı… Lise'yi, hiç! Bunlar mı anayasaya tabii değiller? Anayasa mı bunları kapsamıyor?

Vatandaşlarının nerde ise yarısını kapsamayan anayasa mı olur?

Ne anayasası? Bakan, ya anayasayı bilmiyor veya okuduğunu ideolojisi doğrultusunda anlıyor!

Sayın Çavuşoğlu, Eğitim Bakanlığı esnasında, onu bunu jurnal edecek mektuplar yazacağı zamanı, Londra'da hangi okula giderse gitsin, bütün Kıbrıslı Türk çocukların düzgün Türkçe öğreneceği koşullar yaratmaya harcasaydı ya! İlk günden itibaren, hep farklı olduklarını hissederek büyüyen bu çocuklar, kendi anadillerine de hâkim olamamanın verdiği sıkıntı ile göğüslerine kocaman ay-yıldız takarak, kimliklerini kanıtlamaya çalışıyorlar! Milliyetçi olmak için, ille Erzurum'da okumak gerekmiyor… Kilise okulunu bitirir, senden benden milliyetçi olur insan! Mal meydanda… Sayın bakanın aklı nerdeydi? Hiç mi Londralı görmedi? Eğitim bakanının değilse, kimin görevidir bu?

Ben asıl neyi beklerim, biliyor musunuz? "Ben AB vatandaşıyım, YÖS Sınavı'na tabii olmak istiyorum" diye, ilk davayı kimin açacağını?

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.