Anne ölümleri azaldı

loading
31 Mayıs, Pazar
£

8.42

7.57

$

6.82

KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI
A- A A+

Anne ölümleri azaldı

16 Haziran 2012 günü NTV'nin verdiği bir habere göre, Türkiye Jinekoloji Derneği, Meclis'e çarpıcı veriler içeren bir kürtaj raporu gönderdi.

Haberin metni aşağıda:

" Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği, kadın milletvekilleri ile Sağlık Komisyonu üyelerine, "kürtaj raporu" gönderdi. Raporda, Türkiye'de 1983 yılında getirilen kürtaj düzenlemesine kadar geçen 10 yılda 10 bin kadının ilkel koşullarda kürtaj yaptırmaya çalışırken öldüğüne dikkat çekildi. Kürtajın serbest kalmasından sonra kürtaj sayısının azaldığına dikkat çekilen raporda ayrıca kürtaja yasak getirildiğinde anne ölümlerinin artacağı belirtildi. Rapordan veriler şöyle:

Türkiye'de 10 haftaya kadar kürtajın serbest bırakılmasından bu yana,

- Kürtajlar 3 kat azaldı.

- Anne ölüm hızı 6 kat azaldı.

- Modern aile planlaması kullanımı 2 kat arttı.

- Kadınların yaşam süresi 14 yıl arttı.

- Dünyada 8 anne ölümünden birinin nedeni sağlıksız kürtaj. Türkiye'de ise sadece 50 anne ölümünden birinin nedeni sağlıksız kürtaj.

- 1950'li yıllarda anne ölümlerinin yaklaşık yarısının nedeni düşüktü. Bugün Türkiye'de anne ölümleri içinde düşüğün payı yalnızca yüzde 2'dir. Dünyada ise bu oran yüzde 13.

- Kürtaj oranı eğitimsiz kadınlarda yüzde 5.5, lise mezunu kadınlarda yüzde 13.

- Romanya'da kürtajın yasaklandığı 1966 ile 1989 arasında 10 bin kadın sağlıksız koşullarda yapılan kürtaj sonucu hayatını kaybetti ve yaklaşık 200 bin çocuk yetimhanelere bırakıldı.

Kürtajın yasaklandığı ülkelerde düşükler azalmıyor, tersine güvenli olmayan düşükler hızla yükseliyor."

Bizim memlekette çok meşhur bir darb-ı meseldir: "Uzmanlara soralım"! İşte uzmanlar sorulmadan söylediler…

Serbest olunca, neyin azaldığı, neyin yükseldiği yukarıda yazılı. 1973 ile 1983 arasındaki on yılda, on bin kadın, gizli kürtaj yaptırırken, ölmüş! Geçen gün başka bir kaynakta okuduğuma göre de kürtaj olan kadınların çoğunluğu, sanıldığı gibi kara cahiller değil, lise ve üstü mezunları imiş! "Önce eğitim…" Tabii, tabii…

Türkiye Başbakanı ve partisinin zaten doğrudan doğruya "Aile Planlaması"na karşı oldukları, bir sır değil… Hiç korunmayacaksın, günahtır… Biz bu iddiayı, Anadolu'da çalışırken, az duyduk sanmayın! "Rızkını Allah verir…" Bu bakımdan sanılmasın ki kürtaja karşı olmak, (ki ben de karşıyım ama yasaklanmasına, daha da çok karşıyım…) kadın sağlığı, şu bu ile ilgilidir. TC Başbakanı, fazla nüfusun güç demek olduğunu sanıyor ve yanılıyor, bu bir…

İkincisi, Katolikler de, Ortodokslar da, tutucu Yahudiler de Püriten Protestanlar da kürtaja karşıdırlar. George W. Bush'un, papanın v.s. de böyle inandıklarını bilmiyor muyuz? Bu dinsel bir tutum… Bir inanç!

Başbakan'ın böyle inanma hakkı yok mu? Elbette var…

Burada benim yadırgadığım, seçim kazandı diye, herhangi birinin, kendi püriten inançlarını, bütün topluma, bilime rağmen dayatmaya kalkmasıdır. Anormal olan, budur…

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.