Dimitri Hristofyas ve kurt...

loading
27 Eylül, Pazar
£

9.77

8.92

$

7.66

KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI
A- A A+

Dimitri Hristofyas ve kurt...

Geçen gün bir TV haberinde, Dimitris Hristofyas'ın toplumuna veda makamında bir açıklaması vardı. Dimitri'ye kanımın hiç kaynamadığı, bilinmeyen bir şey değil! 1990'dan beri uğraşırım yoldaşla… Neden derseniz? Önce o açıklamayı aktarayım da sonra, nedeni konuşuruz.

Dimitri Hristofyas yoldaşın dediğine göre, görüşme masasında Talât'ın yerine, Eroğlu geçince karşısına, Türkiye'nin politikası da değişmiş! Eskiden çok "yumuşak" olan Ankara, şimdi "sertlemiş"!

Aziz Nesin'in, bir hikâyesi vardır. Otlağın birinde yayılmakta olan bir öküz, bir de bakar ki etrafında dört ayaklı, tüylü, uzun kuyruklu, dik kulaklı, cüsseli bir mahlûk dolaşmakta! "Ne ola?" Öküz öyle memnundur ki halinden, rahatını bozmak istemez! Kendi kendine der ki " BU bir ev köpeğidir…" Otlamaya devam eder… "Mahlûk" etrafında turlar atarak, yaklaşır! Öküz, rahatını bozmamak konusunda karalıdır ama bir daha düşünür: "Ne ki bu? Acaba, tilki mi?" Otlamaya, devam… "Mahlûkat" etrafındaki halkaları daraltmaya başlar, öküz; bir karar daha değiştirir: "Bu, olsa olsa küçük bir çakaldır, önemsiz…" Bir de geviş getirip, keyfini sürdürmeye devam eder… Bu arada iyice yanına sokulan mahlûk, sıçradığı gibi sırtına biner, dişlerini ensesine geçirir! Bizim öküz, can havliyle "Möööö" der, "Kurtmuş"!

İnsanların, rahatlarını veya alışkanlıklarını terk etmemek üzere, temennileri ile gerçeği birbirine karıştırmalarını çok güzel anlatan bu hikâye, bu ülkede çok sık aklıma gelir ama bu düzeyde bir insanın, bu pozisyonda yaptığı bir açıklamadan sonra hatırlamayı, hiç istemezdim.


Talât zamanında Ankara "yumuşak" imiş de şimdi "sertlemiş"!


E be batriodi, sen Kıbrıs Türk Halkı'nın demokratik kalkışmasını bile Ankara kökenli ilân ettin… Talât'ın devr-i iktidarı süresince, hem dünyaya hem de bize "Sizin hükmünüz hiç yoktur, kararı Ankara verir" deyip durarak, Kuzey Kıbrıs'ta kimin hükümet olduğu ile hiç ilgili olmadığını söyleyip, direttin! Talât'ın kaybetmesi için, elinden geleni ardına koymadın! Çünkü hükümette UBP'den başka birinin olmasının, Kıbrıs Türk iradesine meşruiyet kazandıracağı vehmini, hiç terk etmedin! Koca BM Genel Sekreterini Kıbrıs'a getirtip, şimdi utangaca diline doladığın otuz farklı konudaki ilerlemeleri açıklamayı, "bir ara çözüm modeli olur sonra" diyerek, reddettin! Talât'ı başarısız göstermek için elinden geleni yapıp, Eroğlu'na toplum liderliği de ne dersen de cumhurbaşkanlığını altın tepside sundun. Şimdi ağlaşmaya yüzün mü var?

"Ankara" politikasını değişmiş! "Sertlemiş"!


Politikasını değiştiren, Kıbrıs Türk Yönetimi'dir yoldaş! Yüz senedir, Kıbrıslı Türkler'i yok mesabesinde saymak için, Denktaş'ın bile kukla olduğu şehir efsanelerine inandınız.


Kurt'un ensenize atılmasına çok bir şey kalmadı…


Çok iyi bildiğin Lenin'den bir alıntı yapayım sana, belki işe yarar! Gerçekleri fikirlerinize uydurmaya uğraşacağınıza, fikirlerinizi gerçeklere uydurmaya çalışmalısınız!

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.