Trafik canavarı

loading
27 Mayıs, Çarşamba
£

8.25

7.40

$

6.78

KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI
A- A A+

Trafik canavarı

Yaşadığımız yerden birkaç yüz metre ötede, geçen akşam bir çocuğu, arabanın biri altına alıp, nerdeyse yarım kilometre sürükledi! Onun şoku geçmeden, Gönyeli'de bir ikinci trafik kazası! Bu defa da on beş yaşındaki bir yaya, başından darbe alıp, hastaneye kaldırıldı. Sonu ne olacak? Allah bilir…

Dün, dümenin başına geçip, Yedidalga'ya gittim… Oğlana dondurma almak için girdiğim marketin kapısında, üç genç sohbet ediyorlardı. Biri ötekine dedi ki:

" Sağ şeridi aldım, flaşları yakıp söndürerek, bastım dibine kadar! Bu yanımdaki arkadaş, sarasına uğradı… Sol şeritten, ağır ağır gelir…" Gitmesi gereken şeritte araba kullanmak, ayıp yani!

Yalnız kendinin değil, karşıdan gelen herkesin de canını tehlikeye atmakla övünen delikanlı, normali yapan arkadaşını da aşağılamaktaydı! Üçüncü arkadaş, belli ki anormal'den yanaydı… Kapıdan çıkarken, beni çevirdiler:

" Hocam, önümüzdeki yirmi yıl içinde Kıbrıs Sorunu'na sürdürülebilir bir çözüm ön görüyor musunuz?"

Yani; demek ki yaşadıkları ülke ile ilgili kaygıları olan, doğru dürüst soru sormayı bilecek kadar eğitilmiş düzgün çocuklar bunlar! Ama kendi canlarını korumayı, zül sayıyorlar…

Bizim dönemin İçişleri Bakanı Özkan Murat, sürekli bir cümle kullanırdı: " İnsanlar nasıl yaşarlarsa, trafikte de öyle araba kullanırlar!" Özkan'ı beğenen de var, beğenmeyen de ama bu cümlesi, bence tarihsel değerde bir tespit idi…

Son bir haftada Lefkoşa'da yaşadığım üç deneyim, eski bakanı haklı çıkarır nitelikteydi. Mağusa yönünden, Lefkoşa'ya doğru geliyorsunuz. Yolun kenarında da koca bir 65 km. uyarısı… Sol şerittesiniz ama siz Gönyeli yönüne devam edeceksiniz! Bulunduğunuz şeritte devam ederseniz, Kaymaklı'ya dönmeniz lâzım. Sağa geçmeniz lâzım! Ama hadi geçin de göreyim! Oğlanın biri kaptırmış, 120 ile geliyor… Sinyaliniz görünce de uzunlarını yakıp söndürmeye başlıyor! Öyle ya? Uzunları yakınca, kurallar değişiyor! Ya önüne çıkıp, kazaya davetiye göndereceksiniz; veya Kaymaklı'ya devam edip, arkadan gelenlerin size izin verdiği bir saatte Gönyeli'ye döneceksiniz!

Dün benzerini Gönyeli çemberinde de yaşadım! Sola dönmem lâzım… Adam ışık yakıp söndürüyor! Güzelyurt'a mı gideyim? Çemberin içinde azami sürat 30 km, bu seksenle geliyor! "Yol hakkı, hızlı gidenindir" diye bir kural mı var? Önünü kestim… Evimize de izinle mi gideceğiz? Peee… El kol hareketlerini görseniz! "İn ulan aşağıya" deyince de basıp gidiyor ama… Hovardalığın da bir sınırı var, cesurluğun da… Değil mi?

Geçen hafta da Dereboyu'nda Califorian'ın önünde, Pronto'ya doğru, 2. Vitesle gidiyorum. Karşıdan lokantanın paketçilerinden biri motorla geldi, destur demeden, önüme dümen kırıp, araya giriverdi! Vurup uçurmama, ramak kaldı… Normal süratle gitsem, şimdiye ruhu uzayda uçuyor olacaktı! Bir de dönüp dayılanmaz mı? Ense kulak üç önge bir mahlûk! Güvendiği arkadaşları gelene kadar, zaten elinde kalır! Şeytan in aşağı diyor ama… Bu yaşta ayıp kaçacak… Bu motorlularla bisikletliler, kendilerinin trafik kurallarından masun olduklarını zannediyorlar ve galiba onlara bir şey öğreten de yok!

Ama en sonunda, "İnsanlar yaşadıkları gibi trafiğe çıkıyorlar"!

Canavar manavar yok ortada…

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.