AB ve hayvan katletme...

loading
5 Haziran, Cuma
£

8.53

7.67

$

6.75

KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI
A- A A+

AB ve hayvan katletme...

Hayvan itlaf etmeye "modern bir yasal kılıf" uydurmaya çalışan meclisteki yasa önerisinin ilgili maddesine karşı çıkınca, denildi ki: "Bu öneriyi, AB ile de görüştük!"

Bu Eorusantrik tartışma zihniyetine karşıyım! İnsanlık, Avrupa'dan ibaret değildir... O zihniyete uyan ahlâki, uymayan ahlâk dışı değildir... Ahlâk, Protestan Ahlâkı'ndan ibaret değildir! Bu köşede, bugünkü çağdaş uygarlığın kökeninde yatan İslam düşüncesi ve bilim adamlarını yazdım durdum bir ara... Cebir, Geometri, Astronomi, Tıp, Felsefe, Coğrafya, Tarih ilh! Hindu,v.s.ye daha giremedim... İbn-i Haldun olmasaydı, Hegel zor olurdu… İbn-i Sina olmasaydı, Pasteur belki de olmazdı! Yani uygarlık, Aydınlanma sonrası Avrupasına ait değildir tek başına... İnsanlığın ortak ürünüdür... Bunu bilmezsek, Hindistan'dan Cezayir'e kadar, bütün 19.yy'da hüküm süren "Yes Master"ci sömürge aydınlarına döneriz! Cezayir'de okullara Arapça dersi konuldu diye ayaklanan, Fransız Muhibbi "aydın"lar gibi komik oluruz... AB'nin her ölçütü, benim ahlâk ölçütlerimi bağlamaz!

Kaldı ki; referandumda bu iş bitseydi ve şu anda AB Parlamentosu'nda iki milletvekilimiz olsaydı, oy verirken, kiminle birlikte davranacaklardı? İktidardaki Hristiyan Demokratlar'la mı? Sosyal Demokratlarla mı? Sol Grupla mı? Yoksa Yeşiller'le mi? Liberallerle mi? Meşreplerine göre, birileriyle işbirliği yapacaklardı! Konsey'de olduğu gibi… Girersek, olacağı gibi…

"AB ile görüştük" demek, anlamsız! Ortada homojen bir Avrupa yok! Kimin fikirsel müttefiğisiniz? Mesele, "Avrupa..." değildir... "Hangi Avrupa?" dır! Avrupa'nın, hangi değerleri savunan kesimi? Çin'e bombardıman zoruyla afyon içiren Avrupa mı? Daha geçen gün Basra'nın suyunu kesip, insanları çölde susuzlukla terbiye ederek teslim alan Avrupa'mı? Picasso mu? Hobsbawm mı? Karl Popper mi?

"Hayvan itlaf etme hakkı", "modern" bir konu değildir... Aristo'dan beri tartışılır... Atina Şehir Meclisi, bu hakkı reddetmişti! Budistler hayvan öldüreni afaroz eder... Hindu'lar, afarozdan beter... Hristiyanlık karşıdır zayıf hayvanların telef edilmesine, İslamiyet de, Musevilik de... Son çağda Nitszche, "üstün insan" diye bir kavramı savunduğundan, "zayıf insan"ın öldürülmesine itirazı yoktu! Nerde kaldı, hayvanlar? İmmanuel Kant ise karşıydı. "Ahlâksız" buluyordu bu fikri... İkisi de "Avrupalı"! Bu görüş, Nitszche'nin fikirsel takipçileri yüzünden, 2.Dünya Savaşı öncesinde, yaygınlaştı! Sonunda iş gaz odalarına kadar vardı! Savaş sonrasında, bunu desteklemeye kimsenin gücü yetmedi... Çünkü nereye kadar varabileceği, görüldü! Şimdi de taraftarları olabilir! Aristo'dan beri hep vardı!

İnsan kendine yapamayacağı şeyi, hayvana da yapamamalıdır! Çünkü doğanın patronu değil, bir parçasıdır! İnsan, doğanın en "akıllı" parçasıdır ama kendi türünün çıkarlarının, doğanın genel çıkarlarından soyutlanamayacağı göz ardı eden insanlar da var! Hem de Aristo gibi, Nitzsche gibi, "akıllı" sandığımız insanlar… İnsanın, kendi yararına, evrene zarar da verebileceğini düşünen zihniyet, eğer fırsat verilirse, doğanın hâkimi olduğunu zannederken, kendi türünü de yok edecektir!

Kısırlaştır! Barındır... Sokağa atan halk, vergileri ile bedelini ödesin... Bir süre sonra, zaten bitecekler... İtalya böyle yapıyor, meselâ! Bu kadarcık şeyi akıl edebilmek için, Avrupalı bir memura mı danışmak lâzım? Kant'a mı inanıyor, Nitszche'ye mi? Yoksa daha Aristo'da mı kaldı? Hangi Avrupa?

Konuyu Eurosantrik bakışla ele aldım! Bazı insanları tenzih ederim ama bizim değerlerimize de girersem, boğulur, çıkamayız…

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.