Ucuz Türkçe'nin yahnisi de olmaz!

loading
5 Haziran, Cuma
£

8.58

7.65

$

6.77

KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI
A- A A+

Ucuz Türkçe'nin yahnisi de olmaz!

Yan masada oturan süslü kızın, telefonu çaldı…

Açtı… "Alo"! Lefkoşa der gibi… Hay dilini eşek arısı soksun…

Yeni moda, kendi dilinizi bilmeme, başka dillerden de haberdar olmamak üzerine kurulu! Bunlara hangi geri zekâlı "Türkçe'de ince ses yoktur" dediyse, kına yaksın! Yüz yıl önce bir Türkçe lûgat'ta 97bin kelime varmış, şimdi bu sayı 27bin'e düşmüş! Onun 26 bin'ini zaten bilmiyoruz, kalan bin tanesinin de ırzına geçelim! İngilizce bir sözlükte, 700 bin lâkırdı vardır oysa…

Türkçe'de ince ses yok mudur?

Tonyokuk Anıtı'nın yazıldığı Göktürk alfabesinde, neden iki tane" L" harfi vardır o zaman? Biri Latin Alfabesindeki "Y" harfi gibi yazılır, öteki de tersine" L" harfi gibi… "Lefkoşa" diyecekseniz başka L harfi kullanılır, telefonu bulan Graham Bell'in karısına seslenmek üzere kullandığı, kadının adının kısaltılmışı " Alô" diyecekseniz, başka… Alina gibi glu glulamanıza Göktürk alfabesinde izin yoktur! Milâttan sonra, 6.yy'dan beri… Kaldı ki örnek kelime, Türkçe de değil, İngilizce… Onlara da mı ayar veriyorsunuz?

Türkler, 10.yy'dan itibaren İran'a inmeye başladı ve Müslümanlaştı! O günden sonra, bin yıl süreyle de Arap alfabesini kullandılar! Bu alfabede de iki L sesi var: : " ? ve ? " Arada "elif" varsa, ince okunur, yoksa kalın! Bin sene… Dört yüz de ondan evveli?

"K" sesi de öyledir… "Kaf" yazarsan kalın okunur, "kef" yazarsan ince! "Q" gibi… "Kurum" diyeceksen, "kaf" yazarsın; dükkân diyeceksen, "kef"!

Latin alfabesine geçerken, hepsi iğdiş edilip; arkadan gelen sesli harfin üstüne konulacak bir şapkaya bağlandı. Sonra o bile çok geldi! Allahtan Azeriler bu tuzağı gördüler… Bu gidişle galiba Azeri alfabesi kullanacağız! Latin harflerine geçmeyi de ilk defa onlar önermişlerdi…

Türkçe'de ince ses de vardır, kalın ses de… Herifçioğlu 700 bin kelimeyi öğreniyor! Bize 27 binini öğrenmek çok mu zor? Kendi ana dilini bilmeyen okumuş insan mı olur? İlk ve ortaokulların görevi bu değil mi?

Yeri gelmişken: O tv reklamında Arda Turan, Paris Hilton'a "Darling, darling" deyip duruyor ya? Birine İngilizce "sevgilim" demişliğiniz varsa, biliyorsunuz ki o "ing" değil, "nazal g" sesidir! Hani bir ara bizim dilimize de İngilizce'den geçtiğini söylemekten utanmadıkları! Orhun Anıtları'ndaki Göktürk Alfabesi'nde o ses de var: ! Sonradan kullanılan Arap Alfabesi'nde de kef'e üç nokta eklenerek, nef (sağır kef, kâf-ı nunî) olarak kullanılmıştır! 1400 seneden bahsediyorum, rakkamla… Azeriler, o sesi koruyorlar yeni alfabelerinde… Türkçe'nin ruhu budur… Lehçelerine "Türkçe'nin en güzel ağzı" dediğimde, Azeri dostlarım ta Bakû'den teşekkürler yazıyorlar ama bu gerçek… Dilimizi çok daha iyi korumuşlar…

Bir iki gündür dikkatimi çekti: Ulusal tv'lerde haber spikerleri, "Obaaaaama" diyorlar! Barselooona, Bekenbaaavır, Maradooona; gibi! Kenya'lılar, Amerikalılar, İspanyollar, Almanlar da aruz vezni konuşuyorlar demek! Ne mutluluk? Hani Türkçe'de yoktu?

Ucuz etin yahnisi, yavan da olsa yenilir! Ama ucuz Türkçe, hiç çekilmiyor! Yavan bile değil…

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.