Bu pilav daha çok su kaldırır...

loading
1 Haziran, Pazartesi
£

8.41

7.57

$

6.82

KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI
A- A A+

Bu pilav daha çok su kaldırır...

Dün, Ada ile öğlen yemeğini dışarıda yemeye karar verdik! Yan masada oturan bir genç, selâmla, lâfa girdi:

" Abi, Thatcher %65 oy aldığı halde,' bu kadar destekle parti lideri olunmaz' deyip, başkanlıktan istifa etmişti! İrsen Bey'in, tartışmalı bir çoğunlukla, UBP başkanlığı ve başbakanlık yapabileceğine, inanıyor musunuz?"

Demokrasi, hukuk kuralları çerçevesinde uygulanan bir sistemdir! Ama hukuk'un dayandığı şey de bir toplumun, gelenek ve görenekleridir! Gelenekleriniz, yedi kişinin kararı ile başbakanlıkta oturmayı "ayıp" kabul etse, bir dakika duramazsınız! Yazılı kanunlar ne derse desin! Ama geleneklerinizde, "At binenin, kılıç kuşananın" diye atasözleri varsa?

Bu parti kurultayını, tv'den seyrederken, benim de aklıma önce Thatcher düştü… Dün yazdım da… Ama sonra ne düşündüm biliyor musunuz?

İngilizler, ilk seçimi ne zaman yapmışlardı? Biz ne zaman yaptık?

Magna Carta'nın yayınlanmasının tarihi, 1215'tir… İlk defa insan hakları ve demokrasinin kurallarının yazıldığı o belgenin yayınlandığı o tarihte, bizim kültürümüz, henüz Selçuklu dönemini yaşamaktaydı! O esnada Konya tahtında, 1. Gıyasettin Keyhüsrev hüküm sürmekteydi! Ertesi yıl Aleksos Komnenos ile yaptığı savaşı kazanarak, Türkler'in Karadeniz'e ilk defa çıkmasını sağlamıştı! Daha Osmanlı'ya seksen beş yıl var! Yani İngilizler Magna Carta'yı yayınladıklarında, biz daha Karadeniz'i görmüş değildik!

1400 yılında ise İngiltere'de, krala Magna Carta'yı hatırlatan seçilmiş bir parlamento vardır! Bizde Osmanlı kurulalı yüz yıla yakın zaman geçmiş, Edirne'deki tahtta Yıldırım Bayezit bulunmaktadır! Henüz İstanbul, Bizans'tır! İki sene sonra, Timurlenk Anadolu'unun tozunu atmış, Osmanlı padişahını da esir alıp gitmiştir!

Yani adamlar ilk defa seçim yaptığında, biz daha Osmanlı'yı kurmamış; parlamentoları krala rest çekebildiğinde ise İstanbul kapılarında at koşturmaktan, henüz baş alabilmiş değildik! Sekiz yüz yıldan beri seçim yapılan bir kültürde, elbette ki %65 oy, liderlik için; yetmez!

Bize gelince…

Türk kültürünün ilk seçiminin, 1877'de, Birinci meşrutiyet'ten sonra yapıldığı varsayılır ama unutulmamalıdır ki o, iki dereceli bir seçimdir! Yani doğrudan halk oylaması değildir… Ve bir defa bu iki dereceli meselesi açılınca, Türkler'in ilk seçimi, 1950 yılındadır demek, yoruma açık olur! Bizdeyse ilk serbest seçimlerin, 1976 yılında yapıldığını, herhalde herkes teslim eder…

Arada, aşağı yukarı sekiz yüz yıl fark olunca, geleneği, göreneği, kuralı, yasası, ayıp kavramı da bu kadarcık farklı olur, izninizle! Bu bakımdan, İrsen Bey'in kıyaslanması gereken örnek, bence Margaret Thatcher değildir!

1972'de yapılan V. Olağanüstü Kurultay'da, PM üyelerinin çoğunluğu, kendisinin değil de Bülent Ecevit'in önerisini destekledi diye Genel Başkanlık'tan istifa eden, İsmet İnönü, herhalde bize daha güzel uyar!

Öyle ya da böyle, UBP pilavı daha çok su kaldırır… Memleketteki bunalım, hükümet partisine de sıçradı… İyi de oldu…

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.