Oyna Limassol!

loading
1 Haziran, Pazartesi
£

8.45

7.58

$

6.82

KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI
A- A A+

Oyna Limassol!

Kıbrıslı Rumlar, adanın ticarete sağladığı avantajlar dolayısıyla, zengin bir Orta Doğulu halktırlar! Deyim yerinde ise "kastlar" şeklinde yaşarlar… Mensubiyet sağlayan en önemli aidiyetleri, siyasi kimlikleridir! Bu bakımdan, sağda veya solda olmak, kimliklerinin her aşamasını etkiler! Ve üstelik, bu sağ/sol ayrımının tarihi, bizden çok daha eskidir! Çünkü milliyetçilik'i olduğu gibi ideolojileri de bizden çok daha önce keşfetmişlerdir. Siyasi kimlik, Rumlar arasında, evlilikten, gidilen kahvehaneye; tutulan futbol takımından, okunan gazeteye kadar, yaşamın her alanını belirler… Nitekim, 1974'te bir de iç-savaş yaşamışlardır, bu siyasi farklılaşmanın hayatı o kadar derinden etkilemesi dolayısıyla…

Buna bağlı olarak, Kıbrıs Rum futbol liginde, sağ ve sol takımların ekürileri vardır! Bilinen en başat sağcı takım, APOEL'dir… İkincil sağ takım da Anorthosis! Olimpiyakos da sağ tandanslı bir futbol takımıydı bir zamanlar! Solda işe başı çeken, en başat takım, Omonia'dır… İkincil sol takım ise AEL! Ona sonra geleceğiz… Özellikle APOEL ile Omonia arasında oynanan maçlar, Lefkoşa'nın R um semtinde, İstanbul'da 1 Mayıs'ta bile olmayan olaylara sebep olur! Omonia taraftarlarının, her maç Yunan bayrağını gönderden indirip yakması, vak-ayı adiyedendir… Birkaç yıl önce "komünistler" bayrakla da yetinmemişler, gidip APOEL kulüp binasını da yakmışlardı… Sağcıların buna yanıtı, çıkarıp Türk bayrağı sallamalarıdır! Anlamını kavramışsınızdır! Solcuların, "Türk piçi" olduğunu ima ederler…

Sol eğilimli taraftarların desteklediği ikincil takımın adı: Athleticon Enosi thon Lemessos'tur… AEL! Rumların Lemessos, İngilizlerin Limasol, Türkler'in de Leymosun dedikleri, adanın ikinci büyük şehrinin, futbol takımıdır! Bu kentten çıkıp, Türkiye'de de ün kazanmış Leymosun'lular var! Eski Galatasaray ve Bursaspor kalecisi Osman, TRT spikerlerinden Çetin Çeki, ünlü İngilizce öğretmeni Limasollu Naci, Leymosun'ludurlar örneğin! Fenerbahçe kız voleybol takımının ünlü kaptanı Dr. Ayten Berkalp de Leymosun'dan çıkmıştır.

Benim de savaş esnasında esir düşüp, üç ay Leymosun'daki Prisioners of War Camp'da yatmış olmak gibi bir ubudiyetim var, Leymosun ile…

Şimdi gelelim, zurnanın zırt dediği yere…

Türkiye'nin, Kıbrıs diye bir adadan haberdar olması, Hürriyet gazetesi kurucusu Sedat Simavi'nin, İsrail'e giderken bindiği vapurun Leymosun'da durak yapması üzerine, kıyıya inip burada yaşayan Türkler ile konuşmasıyla ortaya çıkan bir durumdur!

AEL, adada Türkler ile Rumlar'ın bir arada, barış içinde yaşayabileceklerine inanan Leymosun'lu Rum'ların kurduğu bir futbol kulübüdür! Takımın en büyük efsanesi ise Premier Lig'te de top koşturan, bir Türk'tür: Sevim Ebeoğlu… AEL yönetiminin iyi niyetinin örneği, forma renklerini değiştirmek kararı aldıklarında, kendilerine Ebeoğlu'nun Türkiye'de tuttuğu takım olan Fenerbahçe'nin renklerini seçmeleriyle, ve hiç değiştirmeyip dostluk mesajı vermeye hiç ara vermemelerinden bellidir.

Dün akşam oynanan, ve bu satırları yazarken sonucunu bilmediğim AEL-Fenerbahçe maçı hakkında, Türkiye basınında yazılanlar, konuşulanlar ve verilen demeçlerde, bu kadar ilgili olunduğu öne sürülen Kıbrıs'la hakkındaki o kara cehaletin, en alttan en üste doğru ne kadar derin olduğunu görünce, insan hüzne kapılıyor! Dünyadan haberleri yok!

Bu adamlar bu adaya her ikide birde sadece kumar oynamaya mı geliyorlar?

AEL Limassol'muş! İngilizce/Rumca kırması… Ara ki kentin Türkçe adını bulasın…

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.