Gene UBP Kurultayı

loading
29 Mayıs, Cuma
£

8.40

7.55

$

6.82

KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI
A- A A+

Gene UBP Kurultayı

UBP Kurultayı sonrasında çıkan tartışma, kafaları iyice karıştırdı!

Öyle görülüyor ki sonucu beğenmeyip itiraz edenler de beğenip taraftar olanlar da konu hakkında açık bir fikre sahip değiller!

Bir tüzük maddesi, sonucu beğenenlerin arkasına sığındığı gibi, kaç aday olduğu ile ilgili yorumlanamaz! Aday sayısı, seçilme koşullarını değiştiremez! Anayasa'nın ve vatandaşların eşit koşullarda seçme ve seçilme haklarının ihlâli olur böyle bir yorum!

Öte yandan, Mesele, tüzüğün "bir tek maddesinde ne yazılı olduğu değildir! " Genel başkan ilk turda üyelerin %51'inin oyu ile seçilir" i, "defterde yazılı bütün üyeler ya da delegeler" diye anlamak, "ilk turda katiyen genel başkan seçilemez" demektir! Çünkü, "bütün üyeler veya delegeler"in katılmadığı bir genel kurul, başkan da seçemezden başka anlamı yoktur bunun! Yani bu iddia aslında her koşul ve şeraitte, görevdeki genel başkanın lehinedir! Çünkü asla değiştirilemeyeceğinin garantisidir! Ne tüzük yapıcının ne de Siyasi Partiler Yasası ve onun da bağlı olduğu Anayasa'yı yazan ve oylarıyla kabul eden halk oyu ya da meclisin, böyle bir şey murat etmeyeceği de açıktır! Yasa olsun, tüzük olsun, bir maddede yazılı olan kelimeler, hukukun genel ruhuna aykırı yorumlanamazlar!

Tüzüğe, "Genel Başkan seçimi, yazılı bütün delegelerin katılımı ile yapılır: BU konuda genel nisap kuralları kabul edilmez" diye bir madde yazarsanız, ancak o zaman bu tartışmanın bir anlamı olurdu ama o da yasaya aykırı olduğundan, zaten iptal edilirdi.

UBP Kurultayı'nın ertesi günü yazdığım yazıda, demiştim ki:

" Seçim sonrasında ortaya çıkan tartışmaya gelince:

Parti başkanı olmak için, %51 oy almış olmak, yalnız tüzüğün değil, siyasi ahlâk'ın da gereğidir. Neyin %51'i? Yazılı delege sayısının mı? Kurultaya katılan delegelerin mi? Oy kullanan delegelerin mi?

Öğrendiğimize göre UBP'nin 1427 delegesi var! Bunlardan seçime katılıp oy verenlerin sayısı, 1402! İrsen Bey'e oy verenler ise 704 kişi… Bu %51 mi? Evet, öyledir… Zira, bu rakamlarla, UBP Kurultayı, 714 delegenin katılımı ile nisap sağlar, toplanır! 358 oy ile de UBP Genel Başkanı seçilmek mümkün hale gelir! Benim kanaatimce, yasal açıdan 704 oy, İrsen Küçük'ü genel başkan ilân etmeye, el verir! Hüseyin Özgürgün, hatalı değil! "

Konuyla benim ilgim, UBP içindeki başkanlık yarışında birini desteklemek gayretinden değildir! Asla… Zaten benim gibi birinin desteklediği UBP'li aday, herhalde güç kazanmaz, kaybeder… İlgimin nedeni, bu yanlış yorumun, toplum içinde "içtihat" olarak algılanması ve bütün partilerde, genel başkanı, " ömür boyu seçilmiş parti içi padişah" haline getirmesi tehlikesine karşı çıkmaktan ibarettir! Kâşif, bence kendi ayağına kurşun sıkmaktadır!

Benim de kullandığım Thatcher argümanını da tekrardan ele aldığım ertesi günkü yazımda, İngilizler'in ilk defa 1215 yılında, bizimse 1976 yılında serbest seçim yaptığımızı hatırlatarak, her toplumun kendi gelenekleri olduğunu ve bunları tarihin oluşturduğunu hatırlatmıştım! 1960 Cumhurbaşkanı Yardımcılığı seçimini, tek adayla yaptığımızı, unutmayalım! Thatcher örneğine karşı verilen Adenaur örneği de Almanya'dan… Hazret tek oy farkla Şansölye koltuğuna oturmuş! Halk "ayıptır" demediği sürece, yasalar olmayan geleneklere göre yorumlanmaz!

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.