UBP Kurultayı ve AKP

loading
31 Mayıs, Pazar
£

8.42

7.57

$

6.82

KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI
A- A A+

UBP Kurultayı ve AKP

UBP'nin son kurultayında yaşananlar, ciddiye alınmaması mümkün olmayan bir çevrede, AKP'nin Kıbrıs'ta bir toplum mühendisliği projesini yürürlüğe koyduğu ile ilgili, ciddi kuşkulara yol açtı! Özellikle UBP'ye çok yakın olan bu çevreye göre, AKP; KKTC'nin iki büyük partisinden, memnun değildir! İkisini de bertaraf edip, kendi çizgisinde bir yeni partinin, adanın kuzeyine egemen olmasına çalışmaktadır!

Söz konusu partinin, bütün demokratik söylemine karşılık, ideolojik yapısını dikkate aldığınız zaman, böyle bir tavır, yadırganamaz! Sonuçta bu da bir "irşad" meselesi! Öte yandan, ele aldığımız kurultay öncesindeki vulger müdahale iddia sahiplerine argümandır oluşturuyor! Kendilerine AKP sözcülüğünden medet uman bazı başka çevrelerin tutturdukları söylem de bu iddiayı ortaya atanlara sırt çevrilmesine, olanak tanımıyor!

Suriye'yi bile "iç işi" sandığını defalarca dile getiren, TC Başbakanı'nın son günlerde söyledikleri de kafasındaki Kıbrıs'ın, gerçeklerle örtüşen bir imaj olmadığını, temennilerini gerçeğin önüne koymak gibi bir hataya düşebileceğini gösteriyor!

Burada, onlarca düşünürün, dış müdahalenin neden tepkiye sebep olduğu ile ilgili düşüncelerini sıralamak, mümkün! Buna gerek yok ama… Çünkü AKP'nin Kıbrıs'ta müdahale ettiği her seçimi yitirmesini hatırlatmak, bu gayretin eğer varsa, son derecede tehlikeli ve yanlış olduğunu kanıtlamaya, yeter… Rahmetli Rauf Denktaş, Annan Planı referandumunda, toplumun %65'inin "evet" demesini, "CTP bizi yendi" demeye dili varmadığından, "Türkiye müdahale etti" diye izah etmişti! Oysa yüzelli bin seçmeni olan ülkede, elli bin kişilik mitingler yapılırken, sayın Erdoğan daha milletvekili bile değildi! Rahmetli Denktaş'ın iddiası, çok işine geldi! Burada da Türkiye'deki gibi bir hayran kitlesi bulunduğunu sanmasına, yol açtı! İşin garip tarafı, bu iddiaya yalnız o değil, Güney ve Kuzey Kıbrıs'taki bazı partilerin, ileri gelenleri de inandı! Oysa o günden beri burada yapılan her seçimi, AKP'nin desteklediği adaylar, kaybediyor! Burada zannettiği gibi bir gücü yok o partinin! Ne yerliler ne de göçmenler arasında! Bu da ayrı bir yazı konusudur…

Son gece, koskoca TC bakanlarının doğrudan müdahalesine rağmen, İrsen Küçük'ün sadece yedi kişinin taraf değiştirmesiyle kazandığı kurultay da bir Pirus Zaferi manzarası çiziyor! İrsen beyi tenzih ederim ancak kurultayın UBP'ye zararlarını şimdiden görüyoruz ama ne faydası olacağı, henüz meşkuk! Eğer murad, UBP'yi bölüp, gücünü yok etmek iseydi, bu başarılmak üzere…

Ankara'daki bir merkezin, kırk yıldan beri, burada Denktaş dahil, hiç kimsenin çok güçlenip, mutlak kuvvet merkezi haline gelmemesi doğrultusunda çalıştığı, bir sır değil… CTP günlerinde, "Hem başbakan, hem meclis başkanı, hem de cumhurbaşkanı ayni partiden" söylemini unutmadık! Sanki başka türlü olabilirmiş gibi… Fransa'da elli defa oldu o durum! Türkiye'de ise şu andaki manzaraya bakın! Buradakini yadırgayanlar, nedense oradakini hiç yadırgamıyorlar… Tabii ki seçimi kazanan parti, bütün makamları doldurur, sorumluluğu da alır! Kendi seçmenine karşı…

Bu son olanlar, artık, partilerin kendi bütünlüğünün de rahatsızlık verdiğini düşündürüyor! AKP, döne dolaşa babasının köyünden geldi mi? 29 Ekim günü Ankara'da olanlara bakarsak, bazı şeyler duruma göre değişiyor demek ki!

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.