Bu memleket bizim...

loading
6 Haziran, Cumartesi
£

8.58

7.64

$

6.77

KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI
A- A A+

Bu memleket bizim...

Zamanın birinde, daha kapı yok ortada, Lidra Palas otelde iki toplumlu bir toplantıya davetliydim. Aylardan Şubat… Barikattan geçtim, gidip otelin kuzey kapısının önünde beklemeye başladım. Ne gelen var, ne giden! Dondum…

Güney'e yürüdüm… Barikatta bekleyen Rum polislere, "yasu" dedim, otelin güney kapısına ulaştım. Kapıda Kanadalı bir asker… Dedim ki, "Böyleyken böyle… Otele girecem…" Allahın Kanadalısı, "Dur" dedi…"Listeye bakayım…"

" Listeye bakma çünkü benim adım yok o listede! O, Rumlar'ın listesi…" Asker şaşırdı:

" Sen Rum değil misin?"

" Yoo… Ben Türküm…"

" E bu kapıya nasıl geldin? Kim bıraktı seni da geldin? Geçen hafta Rumlar aradı sınırı delsin kuzeye doğru, bir taraftan sizin askerler, bir taraftan biz, analarını ağlattık! Şimdi sen nasıl geçtin bu tarafa?"

" Ben geçerim… Polise yasu dedim, geçtim… Sor istersen…"

" E onlar niçin geçemez?"

" Şimdi ben KKTC vatandaşıyım ama aslında Kıbrıs vatandaşıyım da! Bunlar bana dur diyemez; çünkü burası benim da vatanım, onlara göre… Ama, onlar KKTC'yi tanımaz! Kıbrıs vatandaşıdırlar ama KKTC vatandaşı değildirler… Onun için bizimkiler onları bırakmaz…" Asker gözlerini kıstı, yüzüme bakıp, anlamaya çalışıyor!

Derken, bir de Rum katılımcı geldi… Baktı Kanadalı beni sorguluyor, kızdı:

"Kendi memleketimizde nere gideceğimize sen izin verecen? Yürü be badriodi… Ne konuşun buna?"

Kanadalı garip asker, barikatı açıp yoldan çekilirken;

" You blady Cypriots…" dedi… "Biriniz günde beş defa minareye çıkar bağırır, ötekiniz Allahın günü çan çalar! On sekiz aydır memleketinizdeyim… Ne halt ettiğinizi anlayamadım… Biriniz ötekinden korkar, ötekiniz berikinizden… On sene de kalsam anlayamaycam… Ne haliniz varsa görün… Bir gün birbirinizi vurursunuz, başka gün bir olup saldıracak beni mi buldunuz?"

Bizim Lidra Palas avlusuna girişimiz, pek bir şanlı oldu… Anti emperyalist ve anti kolonyalist bir nosyonla, otelin avlusunu say ki işgal edeceğiz! Bir Türk, bir de Rum…

Avluda yürürken, Kanadalı askerin söyledikleri düştü aklıma, başladım gülmeye… Rum dostuma döndüm:

" Vallahi çocuğun söylediği her kelime doğrudur ha" dedim… "Biz bile ne halt ettiğimizi bilmeyik… Lâkin tam balligarilik ettin yani! "

"Balligarilik'ten bahsetme… Sizin yüzünüzden, bizde o da kalmadı…" dedi, bir de küfür salladı… Anglo Amerikan Emperyalizmi, Kapitalizm ve dahi Kolonyalizm'e…

Bizi anlamak öyle kolay değildir… Fıkradaki gibiyiz… Hep birlikte şarap içer, üstünden beraberce çana pisler; sonra da din iman uğruna birbirimizi kırmaya da girişebiliriz, birbirimize sahip çıkmaya da… Hangi durumda hangisinin olacağını da ancak biz kestirebiliriz…

Bu memleket, Türkler'in isyan etmesini ve isyanı bastırmak için adaya gelen Osmanlı birliklerini kilisenin finanse etmesini de gördü, (1804 İsyanı); sadece on yedi yıl sonra, Rumlar isyan edince, adaya gelen Osmanlı birliklerine yardım eden Türkler'in taş üstünde taş, omuz üstünde baş bırakmamasını ancak, padişahın önleyebildiğini de… (1821 İsyanı)

Burayı anlamak, öyle çok kolay değil! İrsen bey, keşke gofa gelmeseydi…

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.