Göktürk 2

loading
30 Mayıs, Cumartesi
£

8.42

7.57

$

6.82

KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI
A- A A+

Göktürk 2

Türkiye, ikinci uydusunu uzaya fırlattı! Göktürk 2… Türk olup da bundan memnuniyet duymamak için, düşünce özürlü olmak lâzım! Kıbrıslıtürk olsanız dahi… Çok memnun oldum ama olay aklıma birkaç yıl önce yazdığım bir yazıyı, daha doğrusu dinlediğim bir konuşmayı getirdi. Üzerine bir de yazı yazdığım konuşmayı anlatmak için, yazının özetini vereyim:

19.4.03 gecesi HaberTürk'te Kıbrıs Sorunu ile ilgili bir tartışma izlediydim!...

Tartışmacı, bir "üniversitede" Yard. Doç.imiş... Bu "uzman", Karpaz'ın stratejik değerini anlattı, dinleyin:

… 2- Karpaz, kuş uçmaz, kervan geçmez bir yermiş ve 50 sene sonra eğer TC uzay teknolojisi geliştirir da roket denemeleri yapacak olursaymış, üssü Karpaz'a kuracakmış! Nasılmış ki Rusya Kazakistan'da Baykonur üssünden atarmış, aha bu Karpaz da öyle bir yermiş! Program sunucusu "Konya Ovası'ndan olmaz mı?" dedi... Ferasetine kurban olduğum "uzman" "Hayır" dedi... "Karpaz Konya ovasından daha tenhadır!" Uzaya roket atacakmış yarın bir gün, elli altmış sene sonra, Karpaz gendine lûzummuş!

Bu "uzman"a göre Kıbrıs'ta yaşayan Türk vatandaşları ( yani bizim başka bir devletin vatandaşı olduğumuzdan da bihaber bir Kıbrıs Uzmanı bu Doçent Yardımcısı!) TC ne emrederse onu yapıp, oturmalıymışlar da bu işler öyle oyuncak değilmiş! Sıkıntıysa, kendileri da sıkıntı çekiyormuş, bu Türkçesi bozuk ve muhtemelen Kürt ya da Arap asıllı Türk milliyetçisi uzmana göre! Elli altmış sene daha bu mesele devam etse ne lâzım gelirmiş? AB pasaportuna ya da euroya tamah edip, bu… feza projelerine yazık etmemeliymişiz.

… Nasıl? Gördünüz mü stratejiyi? Öğrendiniz mi Karpazın gıymetini? Alıkoyun da Anadolu kasabalarının bir doçent bir profesörlü üniversitelerinin Yardımcı Doçentleri, fezaya peyik atacaklar... Davul tozu, minare gölgesi satacak! Bir zamanlar GIRGIR dergisinde, "Dünyanın En İleri Zekâlı Gerisi, Profesör Zihni Sinir" diye bir tip vardı, bu gerçeği! … Orada statü kazanacaklar, derin devlete ve YÖK'e yaranıp kestirmeden paye alacaklar diye, saçmalamaktan bir an geri durmayan bu gibileri yakaladıkça dersini vermek lazım ama sürüsüne bereket! … Hem cahil, hem aptal, hem de iddialı nasıl olunur? E kimse cehaletinizi yüzünüze vurmaz da her saçmalığınızda bir hikmet ararsa bizim cumhurbaşkanı gibi, siz de kendinizi hikmet sahibi sanırsınız tabii...

Yarın turistlerin üstüne bu bön uzmanın "feza peyikleri" düşersa, vallahi rezil oluruk ha! ...Nerdesin yahu Arif hoca?"

1 Haziran 2003'te yayınlanmış!

Aradan dokuz sene geçti, Türkiye Hükümeti'nde bunun kadar akıl olmadığından, gelip roketi Çayırova'dan fırlatacağına, gitti Çin'den attırdı; bak, bak… Bir de soruyor başbakan: "Bunun ek parçaları nereye düşecek?" diye! Elli km öteye düşermiş! Karpaz dersen, Gobi Çölü mübarek! Nerde öyle elli kilometrede adam? Düşsün anasını satayım!

O zaman da ağır yazmışım ama az yazmışım! Allah bilir şimdi birileri o Türkçe konuşamayan soytarıya, profesörlük payesi bile vermiştir!

19.4.2003 gecesi, Haber Türk'te ahkâm kesen salak, hani be da Karpaz'a Baykonur Üssü kuracaktı Türkiye da yazık etmeyelim idi?

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.