Milletvekili transferleri sona ermelidir

loading
2 Haziran, Salı
£

8.51

7.57

$

6.77

KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI
A- A A+

Milletvekili transferleri sona ermelidir

Yukarıdaki başlık, Serdar Denktaş'ın demecinden… Ermelidir, evet… Ama nasıl?

Bu işin moral değerlerle engellenemeyeceği, kırk yıldır ortada… Neden? Çünkü adam bir partiden ötekine transfer oluyor, kaçtığı yerde birkaç mırım kırın; geldiği yerde "kahraman"! Bir sonraki seçime bakıyorsunuz, tekrar seçilmiş!

Bugünkü meclisin en az %25'i, milletvekili iken en az bir kez parti değiştirmiştir! Başta da sevgili dostum, Serdar'ın kendisi! UBP'den ayrılıp, DP'yi kurmadılar mı? Sonra? Başbakan İrsen Küçük! Daha sonra? Rakibi Ahmet Kâşif… Angolemli! Hasipoğlu! Sayın, Tahsin Ertuğruloğlu, Avcı ve Gökmen'i de… Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün'ü, Tancer'i, Ejder'i de… Dahası da var ama bir kalemde aklıma gelmiyor şimdi!

Milletvekili iken kafam bozulduğunda, partiden değil vekillikten istifa etmeye kalktığımın tanığı kimse değilse zamanın Sağlık bakanıdır! "Hastanedeki görevime tayinimi çıkar, ben gidiyorum" diye onun başına çökmüştüm!

Ama bu benim moral anlayışım! Çoğunluğunki, belli ki öyle değil…

Geçen dönemde bu parti değiştirme meselesine karşı çıkıp en çok bağıran parti, UBP idi, unutmadık! Geçmişte kendi yaptıkları anımsatıldığında, " o hataydı, bırakın onları" derlerdi… Ama besbelli ki bazımıza çok ters gelen bu hareketler, çoğunluğa hiç de ters gelmiyor! Terk edilen taraf, bağırıyor, çağırıyor; ilk seçimde bu hazretler gittikleri yerden, gene meclise dönüyorlar! Demek ki bunlara oy verenler, nereye giderse gitsin, oy vermeye devam ediyor! Toplumsal moral, bundan yüksünmüyor!

Öte yandan en azından ben, kendi tavrımı yukarıda da anlattım ama seçilmiş bir adamın, partiyi terk etti diye meclisten kovulmasına da karşıyım! Bu günlerde kime sorsanız, Liberal ya? Çağdaş liberalizmin en önemli düşünürü Karl R. Popper, 20. Yılın en büyük politikacısının, Churchill olduğunu yazar! Sebebi mi? Üç defa parti değiştirmiş olması! " Partisi ile düşünce ayrılığına düşünce, partiyi terk etmeyi bilen adam!" der… Hani hepimiz liberal kesildik ya? Dilin kemiği yok ki! "Düşüncelerimiz artık uyuşmuyor" demek, zor değil… Kahraman bile olursunuz… Ha bizde sebebi başkadır! Hadi kanıtlayın da görelim ki başkadır… Siz şöyle iddia edeceksiniz, o tersini söyleyecek! Kim daha dilbazsa artık! Bu birincisi…

İkinci nedenim ise seçim sistemidir ki defalarca anlattım! Kişiye göredir… Yani çıkan milletvekili sayısında, adayların aldıkları karmaların da payı vardır… Bunu da isteyenle ayrıca tartışırım…

Peki ama be birader, seçim yasasına bir madde koyup, "bir milletvekili, seçildiği partiden ayrılır, bağımsız kalır, ya da bir başka partiye girerse, ondan sonraki ilk genel seçimde, aday olamaz" demek de mi çok zor? Deyin de görün bakalım, bu "artık fikrim uyuşmuyor" diyenlerden, kaçında kalır o "fikri uğruna fedakârlık yapma" hevesi! "Anayasa'nın eşitlik ilkesi" falan da demeyin! Eşitlik, eşitler arasındadır… Kaldı ki anayasada seçme hakkı sınırlandırılmış vatandaşlar yok mu? 18 yaşın altındakiler… "Vekilken fikir değiştirenler"i de buna eklersiniz, eşitlik falan da zedelenmez! Var mı öyle koftiden "fikir adamlığı"! Bir defacık, katlan fikirlerin uğruna…

Ha bu mecliste, olmaz…

Belki bir gün bunu yapabilecek bir meclis olur da!

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.