Vekil mi partiden çıkar? Parti mi vekilden? - 2

loading
30 Mayıs, Cumartesi
£

8.42

7.57

$

6.82

KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI
A- A A+

Vekil mi partiden çıkar? Parti mi vekilden? - 2

Bizde oyların sayım işlemi nasıl yapılır bilir misiniz? Sanıldığı gibi, partilerin aldığı mühürler sayılmaz! Bazıları öyle zannedip, ezbere konuşuyorlar! O Türkiye'de öyledir…

Bizde her bir mühür çıktığında, o partinin her adayına birer "oy" yazılır. Kişilere… Her adayın karmadan aldığı oylar da bir bir, kendi hanesine "oy" diye eklenir. Sonunda, her partinin bütün adaylarının aldıkları o tek tek oylar toplanır ve o seçim bölgesindeki milletvekili sayısına bölünür. Partinin aldığı oy sayısı, böylece bulunur! Partinin kaç milletvekili çıkaracağı da bu "bölme" ile hesaplanır! Mühürler sayılarak değil… Onun için seçim geceleri, partilerin aldıkları oylar sayılırken, on binlerce oydan bahsedilir YSK bildirilerinde… Aday, partinin mühürlerinden sebeplendiği gibi, parti de adayın tek tek karmadan aldığı oylardan sebeplenir. Partinin kaç vekil çıkaracağı ortaya çıktıktan sonra, kimlerin seçilmiş olduğunu tespit etmeye sıra geldiğinde, partili adayların aldıkları o tek tek oylara ayrı bir tabloya işaretlenen "tercih tıkları" da sayılarak eklenir! Kimlerin seçildiği de böyle ortaya çıkar!

Parti anlayışımız, Kıt'a Avrupası gibi ama seçim sistemimiz, son derecede şahsi! Ne Avrupa'ya benzer, ne Türkiye'ye… İngiltere ya da ABD'ye, hiç benzemez!

Toplam olarak, parti mühürlerinin %20'sine denk gelecek kadar karma almış, aday biliyorum! Parti almış 1500 mühür, kazanan iki aday da 5 bin küsur karma! Böl yediye, 800'e yakın mühür eder… "Örgüt"ün yarısından çok! İki kişi! Meraklısı kim olduğunu bulur! Kendim değilim… www.kktc.mahkemeler.org'a girip bakın… Partiden istifa edenin vekilliği düşerse, partiye getirdiği oyların temsiliyeti ne olacak? Onları kim temsil edecek? Terazi eşit ön görülmüş…

Veya, vekil istifa etmez de kendini ihraç ettirirse ne olur? Adam sizde üye durur, ama gider ötekinin hükümetinde bakan olursa? Partiden atsan, mahkemeye gider, "oylarının içinde şu kadar da benim katkım var" der, geri döner! Halkın kararının üstüne disiplin kurulu kararını koyacak bir anayasa mahkemesi, bulanabilir mi?

Şimdi emin misiniz ki biz, "parti" seçiyoruz? Seçim sistemimiz, "şahıs" seçiyor! İşte hesap yukarda…

Seçildiği gibi sona eren bir tek meclis hatırlıyor musunuz?

"Çıksın bağımsız olarak kazansın da görelim" deniliyor. Onun ayıbı, kazanamayan bağımsız adaylarda değil, örneğin Güzelyurt'ta küçük bir partiden aday olursanız 2 bin oyla kazanmanız mümkünken, bağımsız çıkanlardan seçilebilmek için 10bin+1 oy isteyen yasayı yapanlardadır. Yarışı eşit koyun bakalım bağımsızlar da kazanır mı? O kısmını anlatmadım… Bağımsızlar da o partiler arası bölünme hesabına konulsun, sıra gelirse seçilsin! Desek, acaba ne olurdu?

Çıkar ilişkileri ile insanların partilerini terk ederek, başka yerlere biat etmesini onayladığım sanılmasın! Tabii etik değil. Ancak…

Siyasetçi öteki partide de seçim kazanabileceğini hesap etmese, yerinden kıpırdamaz. Bizde transferler daha avantajlı duruma geçiyorlar! Çünkü bakan da oluveriyorlar… Nasıl seçildiğini, yukarıda anlattık! Kimden korkacak? Seçilebilen adam, her yerde seçilebiliyor!

Sorun oradadır. Bu sistem, onu özendiriyor.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.