Adalet duygusu ortadan kalkmış bir rejim çökmüştür!

loading
5 Haziran, Cuma
£

8.50

7.66

$

6.75

KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI
A- A A+

Adalet duygusu ortadan kalkmış bir rejim çökmüştür!

Günlerdir, UBP Kurultayı'na yönelik istihdamlar tartışılıyor! Üzerinde hemfikir olunan sayı, 300… Beş yüz diyenler de var! Kimsenin itiraz etmediği bir diğer gerçek de bu istihdamda, nitelik aranmadığı! Yani işe alınanların nerde ne iş yapacağı da belli değil! Öte yandan, Hemşireler Birliği, " Hemşireye ihtiyaç var" diye açıklamalar yapıyor, öğretmen sendikaları da öğretmen açığı bulunduğunu ileri sürüyor!

İnsanın aklına, "madem olanağı vardı, neden ihtiyaç bulunan alanlara istihdam yapılmadı?" sorusu geliyor…

Münhal ilan edilmeden, sınavsız yapılan bu atamaların, ancak "Geçici işçi" olabileceğinin, atananlar acaba farkında mı? Yani isterseniz kurultaydan bir hafta sonra, "ihtiyaç bitti" der, eve gönderirsiniz bu insanları! Yoksa Kamu Hizmeti Komisyonu'nun bilgisi olmadan, münhal açılmadan devlete istihdam yapılamazdı. Onun için hemşire gibi, öğretmen gibi meslek sahiplerini zaten alamazsınız! Ancak "geçici" işçi alırsınız bu şekilde… Birkaç aylık geçici projelerde çalışmak üzere… Proje bitince, iş akdi de sona erer…Yâni ayrılmış üç beş kuruş bir para var… O bitene kadar, kurultay da geçer… Sonrası Allah kerim…

Öte yandan, geçen gün mailime aşağıdaki mektup düştü:

" KKTC 2012 Öğretmenlik Sınavı 22 Eylül 2012 tarihinde yapılmış ve medyaya yansıdığı gibi şaibe iddiaları basında kendini göstermiş, toplumu ve özellikle öğretmen adaylarını yüksek düzeyde rahatsız etmiştir. Bu sınavda iç siyaset gelişmeleri etkisinde sahte imza ve sınav sorularının sızdırılması gibi şaibe iddialarıyla durum yargıya taşınmıştır. Sonuç olarak da sınavı gerçek manada kazanmış olan adaylar mağdur pozisyona gelmiş bu şaibenin hasıraltı edileceği ve unutturulacağı endişesi de şu aşamada bizleri ciddi boyutta rahatsız etmiş ve hala etmektedir.

Yıllarca bu sınava çalışıp emek verenlerin diskalifiye edilip şaibeli isimlerin atanma ihtimali şu dönemde özellikle dikkat çekmektedir. Özellikle şu an kesinleşmeyen 6 branşın içinde olan şahsımın Türk Dili ve edebiyatı sınavındaki şaibe uzman raporuyla açıkça belgelenmiştir. Özelikle Öğretmenlik atamalarını yapan KHK Başkanı Sayın Uğural'ın yapmış olduğu kurumsal (KHK.KAMUNET.NET) ve bireysel açıklamalar bu şaibe iddialarının anlaşılması için yeterlidir.

Bu açıklamalara özellikle dikkat etmenizi, duyarsız kalmamanızı rica ediyoruz. Çünkü ortada yılların çalışması bir emek, bir masraf, bir zaman söz konusudur. Bu bağlamda şahsım olarak aslında kazanmış olduğum ama şaibeliler yüzünden kazanmamış göründüğüm Edebiyat Öğretmenliği sınavına özellikle dikkat edilmesini istiyorum. Halkın sorunlarını gündeme getirme noktasında bu durumu değerlendirmenizi ve bizleri rahatsız eden bu durumu gündeme taşımanızı talep ediyoruz.

Unutulmamalıdır ki devletler adalet ile kaimdir. Adaletin olmadığı yerde zulüm abad olur. Gelecek nesilleri yetiştirecek öğretmen adaylarının şaibeli oluşu toplumun ruhunda derin yaralar ve rahatsızlıklar meydana getirecektir. "

Geçen gün de yazmıştım: "Adalet duygusu sona ererse, o rejim çökmüştür… " Bu da Ulus Devlet kuramını ortaya atıp dünyayı paramparça eden Montaigne'e ait… Gencecik insanların daha yaşamlarının başında, adalet duygusu ortadan kaldırılmaktadır! Böyle bir düzenin başında kimin oturduğunun hiç önemi yok!

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.