Ahmaklık geni öldürür mü...

loading
30 Mayıs, Cumartesi
£

8.42

7.57

$

6.82

KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI
A- A A+

Ahmaklık geni öldürür mü...

Düseldorf yakınlarındaki Neander Vadisi'nde 1856'da bazı fosiller bulundu! İlk etapta bunların tarih öncesi bir insan ırkına ya da anormal bir modern insana ait olabileceği düşünüldü. 1886'da Belçika'nın Spy bölgesindeki bir mağarada bulunan fosiller ilk tespiti haklı çıkardı. Mağaradaki Neander Vadisinde bulunanların tıpkısı fosillerinin yanında, taş aletler ve soyu tükenmiş hayvanların fosilleri vardı. 1910'da batı ve orta Avrupa'da bir dizi Neandertal (Neander Vadisi demektir) iskeletine daha ulaşıldı. O zaman, Neandertallerin tam dik ayakta duramayan, modern insandan daha az zekaya sahip bir yarı-insan oldukları sonucuna vardı. II. Dünya Savaşı'ndan sonra bu görüşün hatalı olduğu, Neandertal ve modern insanın oldukça yakın olduğu görüşü hakim oldu. Bu nedenle Neandertaller Homo sapiens türüne dahil edildi ve sıklıkla "Homo sapiens neanderthalensis" olarak anılmaya başlandı. Yakın dönemde Neandertaller Homo sapiens olarak değil de yakın fakat farklı bir tür olarak, "Homo neanderthalensis" şeklinde adlandırıldı. Farklı bir tür, ama insan… Sibirya kaplanı ile Hindistan kaplanı gibi…

Bunlar, muhtemelen Avrupa'da, soğuk iklim koşullarına uyum sağlayabilmek amacıyla 200 ila 100 bin yıl önce ortaya çıkmışlar. Özbekistan'a kadar ulaşıp, muhtemelen Levant'da (doğu Akdeniz) Afrika'dan türeyen Homo sapiens ile karşılaştı. Bunun sonucu olarak, güneybatı Asya, Orta Asya ve orta Avrupa'daki Neandertaller çeşitli oranlarda modern insan ırkı tarafından absorbe edilmişlerdir.

Neandertaller ile ilk modern insanlar arasındaki en önemli fark güçlülük ve dayanıklılıktır. Diğer tarih öncesi insan türleri gibi modern insandan daha güçlü ve dayanıklı canlılardı. İlk modern Bunun yanı sıra Neandertallerin geniş kafatasının farklı bir beyin şekli dolayısıyla da farklı bir düşünme yapısına işaret ettiği, bu yüzden de modern insandan daha zeki olabilecekleri yorumları yapılmaktadır. Günümüzde yaklaşık birkaç yüz tane bireye ait Neandertal fosiline ulaşılmıştır. Bunlardan bir kısmı neredeyse tam iskeletlerdir.

Science dergisinin 7 Nisan 2012 tarihli sayısında yayımlanan Neandertal genomu ön taslağının Dünyanın farklı bölgelerinden insanların genomlarıyla karşılaştırılması, Afrikalılar dışında tüm insanların yüzde 1 ile 4 arasında değişen oranlarda Neandertal geni taşıdığını ortaya koydu. Oysa bu iki insan türü arasında döl (dolayısıyla gen) alışverişi olmadığına inanılıyordu. Günümüzde, modern insana geçişin göreceli olarak geç yaşandığı batı Avrupa'da bile Neandertaller ile ilk modern insanların çiftleştiğine dair kanıtlar yayınlanıyor…

Ama bu daha güçlü ve daha zeki insanların soyu, yaklaşık 28 ila 35 bin yıl önce birden yokoldu… "Zayıf Homo sapiens" ise uzaya açılıyor! Neden?

Son ulaşılan bilgilere göre, Modern insanın atalarıyla aynı büyüklükte beyni olan Neandertallerin, beyinlerini çok daha farklı kullandıkları belirlendi. Discovery News'te yer alan habere göre, Neandertallerin beyni görme ve hareket etmeye odaklanmıştı. Belli konularda avantaj sağlayan bu durum, aynı zamanda kavrama yeteneği ve sosyal etkileşim yeteneğinin fazla gelişmemesine neden oldu.

Proceedings of the Royal Society B dergisinde yayımlanan araştırmada, büyük gözleri ve daha büyük vücutları bulunan Neandertallerin beyni, görme sistemi ve temel hareketlerine odaklanacak şekilde gelişti. Araştırma ekibinde yer alan Robin Dunbar, 'bu nedenle beynin akıllı kısmına daha az yer kaldığını' belirtti. "Yaratıcı düşünceyi bulunduran kısım yeterince gelişmemişti" dedi.

İşe bakın! Düşenemeyen insan, tükeniyormuş… Biz de tımarhane kapısına Düşünen Adam heykeli koyuyoruz…

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.