Doğru bir lâftan yanlış bir sonuç nasıl çıkar?2

loading
7 Haziran, Pazar
£

8.57

7.64

$

6.77

KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI
A- A A+

Doğru bir lâftan yanlış bir sonuç nasıl çıkar?2

Dün yazıyı, "faiz oranını Pazar koşulları belirler" saptaması ile bitirdik. Evrensel doğrunun, yerel koşullarda yanlış olabileceğinden bahsediyorduk… Bugün, devam edelim…

Önermenin ilk kısmı için, hiç kusura bakılmasın, sadece "Yok yahu…" diyeceğim! ABD'de son Morgace Krizi esnasında, siyasetin ekonomiye müdahale edip, vergi mükelleflerinin parası ile banka kurtarmasına da mı karşıydınız sayın başkan? Hade orası çok uzak, şu memlekette banka mevduatlarını devletin garanti etmesi de siyasetin ekonomiye müdahalesi değil midir? Onları da iptal edelim mi? Hadi buyrun edelim… Bir dediğiniz, ötekini tutsun…

Önermenin ikinci bölümü ise "Faiz Oranlarını Pazar koşulları belirlesin" tam bir şaşırtmacadır! Neden? Çünkü kullanmakta olduğumuz Türk Lirası'nın değerini, miktarını, finanans koşullarını oluşturan, Arasta sokağı değil; Türkiye pazarıdır ki bizim ekonomimiz, onun içinde adı bile geçmeyen bir ayrıntıdan ibarettir. TL'nin değerini KKTC piyasası belirlemiyor ki! Faiz oranlarını da kendi belirlesin! Burada, ayrı bir Pazar yok herşeyden önce… Neyi belirleyecek?

Söz konusu olan "para"dır… Emlâk, zerzavat, şu bu değil… "Politika karışmasın" demek, birkaç özel banka ile kendi de özel olan Merkez Bankası'nın birkaç memuru halkın oyuna falan bakmadan, kendileri yönetsin demektir… Elbette halkın değil, temsil ettikleri şirketlerin yararına…

"Fiatlar, pazarda oluşur" doğru önermesini, kendisi Pazar olmayan bir yerde önermek; aynen yukarıdaki gibi, yerel özellikleri görmezden gelip, ya da göremeyip, kitapta yazılı evrensel doğruyu ezbere tekrarlayıp, yanlışa düşmedir…

"Pazarda belirlenir" derler ama örneğin, Deutsch Bank'ın Aktif büyüklüğü 3 trilyon, Barclay's Bank'ın 1 trilyon dolardır… Bütün Türkiye Bankalarının aktif büyüklüğü ise 550 milyar dolar… Yalnız Australian Bank'ın aktif büyüklüğü ise 560 milyar dolardır ki dünya bankalar sıralamasında, 46. Sıradadır. Orada piyasa belirler! Ve %1 bile faiz oranına düşer… Kimse zorlamadan, kendiliğinden… Çünkü Pazar'dır… Merkez Bankası'nın 2012 Raporu'na bakarsak, bütün KKTC bankalarının Aktif Büyüklüğü de 2.587 milyar TL'dir… Dolar cinsine vurursak, işte 500 milyon dolar dolayında… O rakkamın nasıl hesaplandığını da önceden yazdık… Likit varlığı ise 2.454 milyar TL… Ve üstelik, dünya piyasasının dışında… 11 Milyar TL Mevduat var diyorlar ama elde olan işte bu kadardır… Dünya Bankacılık sıralamasında 46. Sırada olan Australian Bank bizi yüz defa satın alır… O teoriler, o büyüklükler için yazılmıştır… Adam Smith ya da Keynes, birgün dünya üstünde böyle bir ekonomi türü olacağını öngörebilselerdi, ne yazacaklardı? " Pazar olmayan yerde fiatı ne belirler?" sorusunun yanıtı Marx'da var ama Keynes'de yok örneğin… Hangi para piyasasından bahsediyorsunuz, fiatı müdahalesiz kendi belirleyecek? Var mı?

Fiatlar tabii ki pazarda oluşmalı ama Pazar varsa… Bizde bankacılık alanında değil, bütün ekonomimizde öyle bir serbest Pazar yok ki! Bunun en büyük kanıtı, "işadamları"mızın, her gelen hükümetle iyi geçinmezse batacağını bilmesi! Bütün gün bakan kapısı bekliyorlar, tümü de… Ne "serbest Pazar"ı? Nedenleri ayrı, tartışırız onu da… Ama "serbest bir pazarımızın olmadığı" da ortada… Memleketin en büyük para kazanan şirketleri, devletten aldığı ayrıcalık izni ile var olabiliyor! İsim verip, reklam yapmayayım… Ne "serbest"i? Serbest pazarın olmadığı yerde, ekonomisi mi olur?

Kaldı ki serbest pazarın olduğu yerlerde bile bankalar batınca, siyaset müdahale edip kaynak aktarıyor! Bizde de banka mevduatları devlet garantisinde… Geçen defa battıklarında, memur 3 yıl zam almayıp ödedi zararlarını… O zaman neden "piyasa koşulları" denmedi? Yoksa, "Para kazanırken, kimse işimize karışmasın ama batarsak zararımızı herkes bir olup ödesin" demenin Türkçesi, böyle mi oluyor?

Kaldırın o zaman mevduatlara devlet garantisini de… Bir başka "genel kuralı" da hatırlayalım: Para güvene gider… Güven yaratamayana da "Pazar koşulları" ne yaparsa, o olsun… Var mısınız?

Nalıncı keserine döndü bazı işler bu memlekette… Rabbena, hep bana!

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.