Yöneten sol ve Dr. Cemal Mert

loading
1 Haziran, Pazartesi
£

8.41

7.57

$

6.81

KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI
A- A A+

Yöneten sol ve Dr. Cemal Mert

1990'larda ilk defa bir sol eleştiri kitabı yayınladığımda, başıma gelenler, pişmiş tavun başına gelmemişti. Oysa 1930'larda Antonio Gramsci'ye o kadar güçlü bir komünist partisinin bulunduğu bir ülkede, Mussolini'nin nasıl iktidara geldiği sorulduğunda, yazar, " Yirmibeş yılda bir tek kitap yayınlayan bir partiden mi söz ediyorsunuz?" Demişti! O vakitler bunu söyledim, durdum… Ama dinlemeye çok hevesli yoktu galiba!

Sol, bir politik hareket olmaktan önce, bir felsefe okuludur! Çok ayrıntıya girip, meraklı olmayanı sıkmak istemem ama düşünce üretmeden ve hergün yeniden üretmeden, sol olamazsınız, sol kalamazsınız… Bu benim görüşüm değil; Engels'e ait… Çünkü yaşam ve evren, hergün değişir! Dün doğru olan, yarın yanlıştır… Düne göre oluşturduğunuz fikirler, yarın eskimiştir ve yanlıştırlar! Hergün ve hergün, yeniden fikir üretmeniz gerekir… Üretilen fikre katılmanız ya da karşı olmanızın hiç önemi yoktur! Bu anlayışla yaşarsanız, o kadar çok fikir üretilir ki doğrular yanlışları geriletir… Egemen olur! Ve sizin dünyayı değiştireceğinize dair iddianızın hem bir anlamı olur ve hem de taraftarı artar…

Kırk yıl önce ürettiğiniz fikirlerle, bugün konuştuğunuz zaman, bilmelisiniz ki yeni üretilenlerden "ya yanlışsa" diye korkmanızın da anlamı yoktur, çünkü siz kendiniz, zaten yanlışsınızdır! Doğanın ve dialektiğin kuralları dolayısıyla, elli yıl aynı lâfların hep doğru kalmasının imkânı yok çünkü… Böyle bir iddianın sahibi iseniz, sığınacağınız en iyi liman, dindir… Ezeli ve ebedi gerçek! İnancı… Adını ne isterseniz koyunuz, domalara teslim olmanın başka bir adı, yoktur… İster Allah adına, isterseniz Karl Marx adına… Buradan sakın kimse, başka anlamlar çıkarmasın!

Fikir üreteceksiniz ve yeniden üreteceksiniz! Solcu olmanın kuralı budur kabaca… UBP'yi sevmemek ya da "çözüm" talep etmek değil! DİSİ de çözümcü, ama solcu değil… DP'liler de UBP'yi sevmezler… Ama onlar da sağcı! EDEK de güya solcu ama "çözüm" falan istediği yok!

O zamanlar, dedim ya: Kimsenin beni dinlemeye niyeti yoktu… Kıbrıs'ta Ulusal Sorun'u yazıp yayınladım ve bedelini ödedim… Helâli hoş olsun…

Dün gidip özellikle Dr. Cemal Mert'in "Yöneten Sol" kitabını aldım… Bana da teşekkür etmiş diğer yoldaşların yanında, sağolsun! Henüz kitabın tamamını okumadım tabii… Ama yukarıda aktardığım düşünceler ışığında giriştiği fikir jimnastiği konusunda, her şeyden önce gösterdiği cesaret dolayısıyla kendisini kutlarım! Bütününü okuyunca, eleştirilmesi lâzım gelen bir şey olduğunu düşünürsem, onu da yazarım… Kendimce! Ama bence, bu türden girişimleri, boğmamak gerekiyor… Beğenmediğimiz, aklımıza yatmayan, katılmadığımız, ikna olmadığımız birşeyler bulursak, doğru yöntem, açıkca eleştirip; yazara yanıt verme şansını tanımaktır! Belki de biz yanılıyoruz! Tartışmadan nasıl anlayacağız?

Eline sağlık dostum… Umarım, eleştirecek bir şey bulamam… Ama olsa ve eleştirsem bile, bil ki doğru yol budur… Görüş oluşturmak ve yazmak…

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.