İrsen Abi'nin hali...

loading
4 Haziran, Perşembe
£

8.47

7.57

$

6.75

KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI
A- A A+

İrsen Abi'nin hali...

Eğlenceli bir haftaya giriyoruz… Ulusal Birlik Partisi'nin on muhalif milletvekilinden dokuzu, hükümeti düşürmek için, muhalefet partileri ile anlaştı! Onuncusunun da sırada olduğu konuşuluyor. Güzelyurt milletvekili Kemal Dürüst'ün, imzası henüz yok ama bir süre önce ilçe kongresinde Kaşif'i desteklediği bilinen Türkây Tokel'in tarafında yer aldığı için, bakanlıktan alındığı bilinen milletvekilinin tavrı, ilgi ile izleniyor.

Geçen gün uzun bir sohbet yapma fırsatı bulduğum UBP'li bir ortamda, "Güvensizlik oyu" gizli yapılırsa, hükümetin sanılandan çok daha fazla oyla düşeceğini anladım! Adı hiç geçmeyen bazı başka partili milletvekillerinin de "muhalif" denilenlerle birlikte davrandığını öğrendim. UBP Genel sekreteri, "bizde muhalefet yok" dedi ama galiba "muhalefet" haline kendileri düştüler de farkında değiller… Bir hesaba göre, İrsen Küçük'ün yanında kalan milletvekili sayısı, beş! Bir de kendi, eder altı…

Konuştuğum iki UBP'li milletvekilinden "muhalif" diye adı çıkmış olanı, "Şerife hanım, 'çocuk bakanlar', Nazım ve bir ihtimal Hüseyin" dedi… Geriye kalanlar, bu hükümetin devamından yana değilmiş! Ama insan, bakanı olduğu hükümete de "güvensizlik" veremez ya? O bakımdan, "gizli olursa" dedim…

İpin kopmasının nedeni, Genel Sekreter'lik seçiminde, İrsen abinin varılan mutabakata uymayıp, Necdet Numan'ın partinin ikinci adamı olmasını sağlayacak manevralar yapmasıymış!

Anlayacağınız, bugün verilecek Güvensizlik Önergesi'nin altında, yirmiyedi imza zaten var ama destekçileri, bu sayının çok üstünde… "Biri", İrsen abi'nin altını, bir haftada boşalttı… Adam, başbakan olarak uçtu, döndüğünde, korkarım "parti içi muhalefet lideri" bile olamayacak! Hay allah! Kim yaptı bunları acaba?

Peki sonra ne olur?

Büyük bir ihtimalle gene UBP hükümeti kurulur… Hiçbir anayasada, "Başbakanlık, bir parti başkanına verilir" yazmaz! "Çoğunluğu sağlayacak bir milletvekiline verilir" yazar! Bizimki de öyle! Cumhurbaşkanı, "çoğunluğu sağlayacağına inandığı bir milletvekili"ne, meselâ Ahmet Kâşif'e ya da bir başkasına Başbakanlık görevini verir… O da onbeş gün içinde, hükümetini kurar, saraya imzaya götürür… Gene UBP hükümeti olacağına göre, şimdiki hükümetin bazı bakanları da o hükümette yer alabilir! Birkaç fire ile yirmialtı'yı sadece UBP içinde sağlamak da mümkün olur… Bir süre sonra, o fire de minumuma iner… Onlar da önümüzdeki seçimde aday gösterilmezler, olur biter…

Hesap, budur… Ve akla da aykırı değildir…

Erken seçim meselesine gelince:

Normal seçim zamanına, zaten kaldı onbir ay! Seçime bir sene kalarak yapılan seçimin adı erken seçim değildir! Geçti artık onun zamanı… 2014 Nisan'da zaten seçim var… İsteseniz de istemeseniz de… Dolayısıyla, Eylül ve hatta Haziran'da bile seçim olsa, o artık normal seçimdir.

Herkes kendi hesabının yapıyor doğal olarak… UBP'deki hesabı yukarda anlattık… Öteki partilerde nasıl hesaplar yapıldığını da konuşabiliriz! Örneğin DP, ille hükümete girmek isteyecektir… CTP ve TDP ise katiyyen girmek istemezler…

Fakat, herkesin de üzerinde durduğu, "Anayasa'da, İçtüzük'te, Seçim Yasasında ve Siyasi Partiler Yasası'ndaki" değişiklikler yapılmadan bir seçime gitmenin ne anlamı var? Onu da sormak lâzım… Aynı kayıkçı kavgalarına devam etmek üzere yeni bir meclis oluşturmanın, kime ne faydası vardır?

"Seçmene selâm, statükoya devam" mı?

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.