MECBUREN TAVIR KOYUYORUM

loading
31 Mayıs, Pazar
£

8.42

7.57

$

6.82

KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI
A- A A+

MECBUREN TAVIR KOYUYORUM


Ben kategorik olarak, anlaşma taraftarıyım. Bunun nedenlerini de anlatmalıyım. A) Bu kadar küçük bir ülkeyi ikiye bölmenin, sürdürülebilir olduğuna inanmıyorum. B) Bunun ekonomik de olduğuna inanmıyorum. C) Türkiye ile birleşmeye de karşıyım, iki nedenden: Hem Türkiye'nin bu gücü yok, (rüya görmeyelim) ve hem de olsa bile çok daha geri bir sosyal seviyeyi temsil ediyorlar ve gerilemeyi kabul edemem. D) Adadaki çatışmanın temelinde iki ulusçu düşüncenin, kendi ulus devletlerini yüceltme ve ona katılma kavgası olduğunu ileri sürüyorum ve ulus devlet politik antitesinin de sonunun geldiğini görüyorum. E) Adadaki sürtüşmenin akla aykırı olduğunu düşünüyorum F) Burada çatışan iki " yerel " ulusçuluğun, birbirini yenmesinin mümkün olmadığını zira her ikisinin de yengiyi ötekini yoketmekte gördüğünü ve bunun olası bulunmadığını görüyorum.

Sanırım bu noktada açığa kavuşturmamız gereken bir nokta var: "Çözüm" falan diye konuşuyoruz ya?! İşte o "çözüm"den ne kastediyoruz? Nasıl bir Kıbrıs'ta yaşamak istiyoruz? BU ortaya konmazsa, bütün iddialarımız boşlukta kalır.

Benim anladığım çözüm, şu:

1- Normal, barış içinde, dünya ile entegre bir devletin vatandaşı olmak istiyorum.

2- Dünya değerlerinin geçerli olduğu, bizim değerlerimizin de dünya ile koşut olduğu bir sosyal sistem içinde yaşamak istiyorum.

3- Kendi mensubu bulunduğum kimliğin, (Kıbrıslı Türk) eşit, ve özgür olarak temsil edildiği, kendi bölgemde egemen olduğum, Kıbrıs'ın tümünün egemenliğinin de eşit ortağı bulunduğum ama elbette ki buna karşılık, kendi bölgemdeki egemenlik haklarımın bir kısmını da ( ortak para, hava sahasının kontrolü, karasularının kontrolü, uluslararası sportif faaliyetlere ortak katılım v.s. gibi) adanın tümü üzerindeki eşit egemenliğe karşılık, karşı tarafla gönüllü olarak paylaştığım bir ülkede yaşamak istiyorum.

4- Kıbrıslı Türkler'in lâyık olduğu bir gerçek demokrasi içinde yaşamak istiyorum.

5- 30 yıldır yaşadığımız bu "garnizon" yaşamının, artık sona ermesini istiyorum.

6- Devletin "gizli" güçlerinin, artık gerçekten "gizlenmesini" istiyorum.

7- Türkiye ile ilişkilerimizin, bütün öteki devletlerle olandan daha sıkı olmasını istemekle beraber, "herifler"in (bunların kim olduklarını çok iyi biliyorsunuz) fetvalarından, artık kurtulmak istiyorum.

8- Okulunun okul, üniversitesinin üniversite, hükümetinin hükümet, meclisinin meclis, seçiminin seçim, bankasının banka, işinin iş, mülkiyetinin mülkiyet, devletinin devlet, aşkının aşk, hastanesinin hastane olduğu bir toplum içinde yaşamak istiyorum...

Ve AB olmadan bunların düzelteceğine de katiyyen inanmıyorum! Hele şu son ayların tartışmalarından sonra!

Bu çerçevede, ben kategorik olarak çözümcüyüm ve ona karşı olan herkese de (AKEL de dahildir buna, CB de!) karşı çıkıyorum. Ve 1994'ten bugüne kadar, " ülkede neo-liberal, demokrat bir hareketin oluşmasına katkıda bulunabilir, genç bir liderin önalmasında katkı koyabilir miyim?" arayışı ile içinde bulunduğum tavrı da terkediyorum. Burada herşeyi pritend yaptığımız için, "memur siyasetle uğraşamaz" ya! Ben de "siyasetle uğraşmıyor", herhangi bir partiden sözetmiyor, sadece görüş belirtip, tavır koyuyorum! Bildiğiniz gibi ben memurum ve siyasetle de hiç uğraşmam, yasaktır! Önümüzdeki seçimlerde de yukarıdaki görüşler doğrultusunda her kim varsa benim aklıma uygun, onun kazanması için, elimden geleni yapacağım! Bir yere üye olmadığım için; istifa etmiyorum! Başka bir yere de üye olmuyorum, ben memur adamım; yasak!

Sadece tavır koyuyorum! İnsan gibi yaşamak için...

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.