Allem gallem mansura

loading
31 Mayıs, Pazar
£

8.42

7.57

$

6.82

KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI
A- A A+

Allem gallem mansura

CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu açıkladı, DP ve TDP Genel Başkanı Serdar Denktaş ile Mehmet Çakıcı da doğruladılar ki hükümeti düşürmek için gensoru verip, erken seçim kararı talep eden önerge daha yazılırken, CTP tarafı, " UBP, daha erken bir seçim kararı ile gelirse, biz bunu reddedemeyiz" deyip, önergeyi vermeden de bunu bir daha hatırlatmış!

Bence, ortada mantık dışı bir durum var…

Bazı UBP milletvekillerinin, muhalefet partileri ile bir olup, UBP hükümeti hakkında gensoru vermesine, UBP'nin mevcut yönetiminin boyun eğip, "eyvallah" diyeceği beklenmiyordu herhalde! Televizyon spikerkerinin çok sevdiği bir söylemle"artııı"; anayasamıza göre mecliste önceliğin, hükümetin getirdiği yasa önerilerinde olduğunu da bilmeyen yok! En azından bu köşenin okurları, yıllardır bağıra çağıra, bunu anlatmaya çalıştığımızı, anımsayacaklardırlar.

Şimdi, gensoru önergesinin gündeme alınıp alınmaması, iç tüzükte belirtildiği gibi, "bir sonraki toplantıda görüşülüp, ondan bir sonraki toplantıda da oylandıktan sonra, komiteye gittiği zaman; hükümetin getirdiği ve CTP'nin de "ne kadar erken olursa, o kadar iyidir" açıklaması ile desteklediği 28 Temmuz'da seçim önergesi, gene de gensoru'dan önce görüşülüp, komiteden de genel kuruldan da kesinlikle geçeceğine göre; ondan sonra gensoru önergesi de gelse ve komiteden geçse, genel kurula çıkana kadar, zaten seçim sathı mailine girilmiş olur…

Özetle, hükümeti düşürme girişimi, kadük olmuştur, dersek, sözümüz yabana gitmez! Kaldı ki CTP, "artık gereği yok" dediğine göre, zaten anlamı da kalmadı!

Şimdi, CTP'nin, ötekilerin tümünü kullanıp, hükümeti erken seçime zorlaması iditseydi eğer bu manevranın anlamı, son derecede başarılı olduğu söylenebilir! UBP'li muhalif milletvekillerinin siyasi hayatları pahasına yapılan bu manevranın etik anlamı ile ilgili iddiaların da yanıtı vardır, işin doğrusu… " Desteklediği azınlık hükümetini seçimde nasıl eleştirecek?" sorusuna da yanıt bulunabilir!

Bence, bu durumda DP ve TDP'nin de tuzları kurudur! Asıl mantıksız olduğunu söylediğim, UBP'li muhaliflerin, kendilerine söylendiği ve dafaatle de tekrarlandığı halde, Küçük ekibinin karşı manevrasının ne olacağını nasıl hesaba katmadıklarıdır! Ta başından, adam, size söylemiş: " Küçük daha erken bir seçim önerirse, ben kabul edeceğim ha!" demiş… Ne demek bu? " Daha erken bir tarihte seçim önerirse, onunla işbirliği yapacağım" demek değil mi? Bu nasıl hesaba katılmaz?

Geçmişte adı JR'a çıkan İrsen Küçük'ün, boynunu büküp gideceği mi sanılıyordu? Başbakan'ın siyasi kişiliği nasıl hesaba katılmaz?

Kendi siyasi geleceğiniz, nasıl bir başka partiye emanet edilir? Mantıklı mı bu durum? Bence değil… Şimdi ne olur?

İrsen Küçük ekibi, bunları tümüyle ekarte edip, bu işten çıkar mı? Yoksa bu muhalifler, gidip DP ile CTP-BG örneği bir DP-Ulusal Güçler koalsiyonu kurabilirler mi? DP tabanı, buna ne der? Yoksa Serdar Denktaş'ın önerdiği gibi, MAP gibi bir partiye gider, CTP'nin önünü mü açarlar?

Doğrusu, karşı manevrayı görmeden, bir şey söylemek, zor…

Anlayacağınız, "Mansura allem gallem…"

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.