Kolay gelsin…

loading
5 Ağustos, Çarşamba
£

9.21

8.32

$

7.02

KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI
A- A A+

Kolay gelsin…

İki haftadır, seçim diye diye yazılara bile ara verdik; kusura bakmayın… Dün akşam, saçımız kesildi, önümüze düştü… Sonucu gördük! Yaz sıcağında cehennem gibi geçen bu seçimin, iki galibi var:

Gerçek galip: CTP-BG…

Zahiri galip: DP-UG…

Karşı çıkıp, rest çekerek ayrıldığım CTP'nin propaganda yöntemi, başarılı oldu! Kutlarım… Ekonomik programla ilgili itirazım ise devam ediyor… Bu ülkedeki en önemli sorunun, piyasadaki nakit darlığı olduğunu, bunun sebebinin ise "bileşik, yüksek faiz" olduğunu iddia etmeye devam edeceğim… Ayın 31'i itibarıyla, mazbata mağdurları meselesinin yeniden gündeme geleceğini de hatılatarak! Bu sorunu halkın lehine çözmek görevinin de CTP'ye ait olduğunu da unutturmadan. Umarım bu defaki hükümet deneyimi, geçen defaki hataların tekrarı şeklinde olmaz! Yoksa partinin seçim kazanması, sağa savrulma pahasına olacaksa, ne partinin işine yarar, ne de halkın!

Oylarını % 100'ün üstünde artırarak meclise gelen DP-UG'ye "zahiri" galip dememin sebebi ise milletvekilllerinden en az dokuz tanesinin, parti yönetiminden çok kendi merkezine bağlı olduğunu bilmekten geçiyor. Seçim işbirliği döneminde iki başlılığı gizleyebilirsiniz. Ama önümüzdeki süreçte, bu ciddi bir sorun olacaktır. Serdar Denktaş, meclis grubuna egemen olamayacaktır! Bu hem parti içinde ciddi bir sorundur ve hem de ülke içi siyasette, taşların rolünü, hiç beklenmeyecek biçimde değiştirebilecek bir özelliktir… Asıl anahtar rolünü kimin elinde tutmakta olduğunu, her düşünen, keşfedebilir… Bence, görünmeyen asıl galip de odur…

Halk etik olarak hükümeti kurma görevini CTP'ye vermiştir bu sonuçlara göre ama unutulmamalıdır ki söz konusu partinin karşısında, kendine karşıt bir çoğunluk var! İrsen Küçük de gittiğine göre, acaba "iyi saatte olsunlar", bu çoğunluğu manipüle etmeyi düşünür mü? Bilemem…

Ortalığı kasıp kavurmakta olan ekonomik krizin aşılması için ne düşünüldüğü, önemlidir! Bütün dünya merkezleri, güneyi ile kuzeyi ile Kıbrıslılar'ın üretmedikleri değerleri tüketmekte olduğu iddiasını, epeydir dile getiriyorlar. Güneyin nasıl "terbiye" edilmekte olduğunu, görüyoruz… Bizi kurtaran, tanıyanımızın olmaması ve dünya finans sisteminin dışında olmamızdı… Ancak, "tanıyan" tek merci de burayı "hizaya sokmaya", hanidir zaten uğraşıyor!

Sanırım bu konudaki asıl ayraç, önümüzdeki Ekim'de başlayacak olan Kıbrıs Görüşmeleri'dir… Bir "çözüm" hedeflenmekte ise CTP'nin ana muhalefette kalması "master mind"ın işine gelebilir! Olası bir referandumda "evet" çıkarmanın en garanti yolu, bu olur… Tabii eğer bu kez de birinin halklara bir şey sormaya niyeti varsa!

Çözüm için, Kıbrıs Sorunu'nun bitirilmesi ve hep birlikte "hizaya" sokulmamız öngörülmekte ise başka türlü bir hükümete ihtiyaç var demektir… Yok sorun devam edecek de bu arada biz de kendi kendimize terbiyeye tabi tutulacaksak, ihtiyaç duyulacak hükümet modeli de daha başka olacaktır! O zaman, " koyverin CTP bir daha başına geysin"!

Seçim oldu bitti… Hiçbir şey hallolmuş değil… Asıl oyun. şimdi başlıyor…

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.