Para ve Merkez Bankası

loading
1 Haziran, Pazartesi
£

8.44

7.59

$

6.81

KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI
A- A A+

Para ve Merkez Bankası

" Kanada'da mesleği ekonomi olmayan üniversite ve üstü mezunu başarılı insanlar arasında bir anket yapılmış. Anketten çıkan çarpıcı sonuca göre hiçbirisi paranın nasıl üretildiğini bilmiyormuş. Yine ilginç şekilde hepsi parayı devletin bastığını zannediyormuş. "

Oysa, devlet basmıyor. Merkez Bankası basar, parayı… Peki o devlet değil mi? Değil… Özel bir şirkettir. Örneğin Amerikan Merkez Bankası'nın ortakları, şu özel bankalardır : (1) Rothschild Bank, (2) Lazard Brothers Bank, (3) Israel Moses Seif Bank, (4) Warburg Bank, (5) Lehman Brothers Bank, (6)Kuhn, Loeb Bank, (7) Chase Manhattan Bank ve (8) Goldman Sachs Bank.

Rothscild Bank önemlidir. Çünkü Rotschild ailesi, aynı zamanda Britanya Bankası'nın da en önemli ortağıdır. Bankacılığa 16.yy'da Almanya'nın finans merkezi olan, Frankfurt'ta başlamışlardır. Soy adları da Almanca zaten… Aile bir tarihte İngiltere'ye göçüp, saraya kapılanarak, önemli bir de politik güç haline geliyor… Kralın yaveri oluyor bir Rothscild! Buna rağmen Rothschild'lerin, Amerikan Bağımsızlık Savaşı'nda, Amerikalılar'a, Birinci Dünya Savaşı'nda da nakit gücü olmayan İngiltere'ye yardım ettikleri, bilinir! Bu manevraların sonunda, bugün hem doları, hem de sterlin'i, bunların ortağı oldukları şirketler basıyor! Dolar da bütün dünya piyasasını kontrol ediyor…

Lefkoşa'da da bir şubesi bulunan Türkiye Merkez Bankası'nın ortakları da şöyledir.

Hisse Tutarı TL

Hisse Oranı %

T.C. Başbakanlık Hazine Müst

13,685,300,000

55

T.C. Ziraat Bankası A.Ş.

4,794,800,000

19

Güvenlik Yard. Sandığı Vakfı

1,280,100,000

5

Türkiye Garanti Bankası A.Ş.

620,800,000

2

T. İş Bankası A.Ş.

581,800,000

2

T. Halk Bankası A.Ş.

277,400,000

1

Türkiye Kızılay Derneği

300,800,000

1

T.C. Emekli Sandığı Gen.Müd.

250,000,000

1

Sosyal Sigortalar Kur.Gen.Müd.

100,000,000

<1

Diğer

3,109,000,000

12

Toplam

25,000,000,000

100

Garanti Bankası ile İş Bankası hisseleri, borsada satılıyor. Kimin elinde oldukları belli değil… "Diğer"in kim olduğu belli değil… Hazine'nin %55'e çıkması da AKP döneminde oldu…

2.Dünya Savaşı öncesinde, banknot para, altını temsil ederdi. Yani paranın karşılığı, maldı. 2. Dünya Savaşı'nda ABD hariç, bütün dünya yakılıp yıkıldığı için, kimsenin elinde, ihtiyacını karşılayacak altın kalmadı. ABD dedi ki: "Siz altın peşinde koşmayın. Bende yeterinden fazla var. Gelin, uluslar arası para birimini, altından dolar'a çevirelim. Ben, bana dolar getirene, dolar karşılığı altın verebilecek güce sahibim. Bunu taahhüt ediyorum!"

Öneri, kabul edildi! Sistem mantıklı görünüyordu ama değildi! Çünkü ABD Merkez Bankası, istediği kadar dolar basma yetkisini elinde bulundurduğu gibi bütün dünyada dış ticaretin kendi parası ile yapılıyor olmasından, çok büyük kazançlar elde edebiliyordu.

1971 yılına gelindiğinde, ABD'nin elinde, bütün dünyada dolaşımda bulunan, yâni kendi bastığı dolar miktarını karşılayacak altın, artık yoktu! Zamanın ABD Başkanı Nixon, "altın penceresi"ni kapattı ve "borca bağlı, faize dayalı" yeni bir sistem, yürürlüğe girdi. "Liberal dünya"nın, 1971'de kendi altın darlığına veya çok artan dış borçlarına veya parasının değerinin altın karşısında düşmesine karşı bulduğu önlem, bu oldu… Faizle borç vereceksin, o para da sistem içinde kaldığından, kâğıt üzerinde mevduat katlanacak… Borç geri ödendiğinde, sen onu silersin ama faizden aldığın sende kalır… Sonra gene borç verirsin, gene mevduat artmış görünür kâğıt üzerinde… Gene faizi alırsın… Böyle döner… Böylece, mevduatın artmış görünür ama gerçekte elindeki nakit, nerdeyse "var" dediğini, %10'una düşer… Böylece tarihi boyunca, altını temsil eden para; artık, borcu temsil eder oldu… Kimin en çok alacağı varsa, en zengin o! Çünkü en çok faizi o toplayacak! Piyasadaki nakit de ha bire bankaların elinde toplanıp, devamlı azalacak… Sonra olanın 10 misli kredi verilecek ve tekerlek böylece dönmeye devam edecek… Bu, 1971'de ABD bankacılığının Liberal Dünya'ya bir armağanıdır. Uzak Doğu ekonomilerini batırdı… Kendinde de ikide birde kriz yaratıyor… Sürekli piyasada azalan nakit, ödeme darlığına düşünce, tekerlek dönmüyor…

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.