Türklük Kavmiyet ve Ulus

loading
30 Mayıs, Cumartesi
£

8.42

7.57

$

6.82

KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI
A- A A+

Türklük Kavmiyet ve Ulus

Sözün sahibi şimdi aklımda değil, ama der ki: "Gens'ten yukarı bütün sosyal örgütlenmeler, politiktir!"

Aile, Gens, Tribu (Kabile-Aşiret), Etnos (Kavim), Nationality (Ulus)…

İlk ikisinde, kan bağı söz konusudur. Ötekilerin bütünü, güç ve dayanışma duygusu ile bir araya gelmiş değişik "gens"lerden oluşur. Doğan Avcıoğlu, Türkler'in Tarihi'nde, Asya bozkırında "Türk" adının, değişik zamanlarda, değişik topluluklara verildiğini anlatır. Yoksa, Orhun Anıtlarında, bir yerde "Tuttum Türk budunu esir ettim…" başka bir yerde de " Dokuz Oğuz'u okladım" diye yazılı olmasını kimse izah edemezdi. Çünkü, Göktürkler'in kurucu unsuru olan Oğuzlar'a verilen isimdir de aynı zamanda Türk! Hem kurucusu, hem de onu esir almaktan, oklanmasından falan bahsediliyor! Onun için değil Ulus, etnos (kavim) bile bir kan bağı değil; politik bir birlikte duruş tercihidir. Gönüllüdür ve iradidir…

Yirmi yıl kadar önce bunu yazabilmek için, oturup; İngilizler ve Ruslar'ın etnik tarihini anlatmak zorunda kalmıştım… Örneğin Ruslar, bugün bulundukları yere, oldukça geç bir tarihte gelmiş, Finlandiya'lı bir kabileler topluluğudur diye bir görüş var! Hatta eski Vikingler'in bir kolu oldukları ve Rus kelimesinin, Viking dilinde "kürekçi" anlamında olduğu da söyleniyor! Ruslar'ın bir güç olarak tarih sahnesine çıkışı, hadi hadi, 16.yy'dır… Bir ara bir Rus arkadaşım vardı… İddia ederdi ki Lenin Sibiryalı olmakla, aslında Hristiyanlaşmış bir Türk'tür… Geçenlerde okudum ki Zeki Velidi Togan, kendisine sormuş: "Yoldaş siz Türk müsünüz?" Lenin "Hayır" dememiş! "Ben bütün hayatımı sınıf mücadelesine harcadım. Siz de gelmiş bana etnik kökenimi mi soruyorsunuz?" diye sitem etmiş!

Britanya Adası'na bugünkü halkının atalarının Fatih William döneminde göçen Germenik (Alman) kabileler (Saxonlar)'e eklenen, günümüz Danimarkası'ndan gelen Angıllar, Dan'lar ve Jutlar'ın; yerli Kelt kabilelerini (Galliler ve İskoçlar) dağlık yörelere sürmesi ile yerleştikleri, biliniyor. Bunlara, günümüz Fransa'sından gelen Normanlar ve Franklar da katılıyorlar! Roma İmparatorluğu dağıldıktan sonra oluyor bütün bunlar. Kal-ü belâ zamanı değil! Zaman içinde Angıl dili egemen olunca (bu da Shekspeare ve Chauser marifetiyle oldu) ülkeye Angılland denmeye başlanıyor! England! Halkına da English! Manş denizinin güneyinde kalan Norman Fransız oluyor; kuzeyine göçmüş amcaoğlu da İngiliz! İngiltere'ye göçmüş bulunan ama Fransa'da da miras yolu ile malı mülkü bulunan Norman soylularının çıkarlarına dayalı, İngiliz Kralları'nın, Fransa Kralı da olması lâzım geldiği iddiasına bağlı olarak, savaşlar oluyor; iki ülke arasında… Meseleye bir de kılıf olmak üzere, mezhep kavgasını sıkıştırıp, adına da Yüzyıl Savaşları dediler… İngiliz okul kitaplarında anlatılıyor bunlar… Tarih açısından bakarsanız, dün kadar yakın bir geçmişte yaşandı…

Güney komşularımızın romantik atıp tutmalarına bakmayın siz! Helen de sadece Attika Yarımadası'nda yaşayan bir kabilenin adıdır… Yani, Atina, Sparta ya da Makedonya uygarlıklarından bahsedilebilir ama bu o yarımadada yaşayan herkesin ataları da o uygarlıkların torunudur anlamında ele alınırsa, kısır bir abartmadır...

Bugün bildiğimiz bütün etnoslar için de aynı hikâyeyi anlatmak, mümkündür… Nerde kaldı, ulusal kimlikte kan bağı aramak?

Şimdi biri ortaya çıkar da İngilizler aslında Almandır. Ya da Fransız… Veya Fransızlarla Almanlar, aslında İngiliz'dirler… Ruslar Fin… Ya da tersi… Derse, "saçmalardan seçmeler" dosyasına aktarmaz mısınız, bu iddiayı?

Modern ulus, bir ulus devlete vatandaşlık bağı ile bağlı olan insanların, özgür ve gönüllü birlikte bulunma iradesidir… Kan bağı ile alâkası yok!

Peki bir Kıbrıs Devleti var da neden bir Kıbrıs Ulusu yok? Yukardaki tanımın püf noktasına bakın: "Özgür ve gönüllü" birlik… Devlet yetmiyor! Garibaldi ne demiş? "İtalya'yı kurduk. Şimdi sıra İtalyan ulusunu kurmakta…" İnsanlar zorla bir ulus olmaz!

Bir ulus kurulurken ajitasyon diye haklı olarak söylenen sloganları, bilimsel gerçek sanırsanız; varacağınız yere varmış bulunuyoruz…

"Türk var mıdır? Yoksa bir sentez mi var?" Elinin körü sayın hocam… Asıl sap yemektesin, pardon ama…

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.