CTP Kurultayı ve "bilimsellik"!

loading
4 Haziran, Perşembe
£

8.51

7.66

$

6.75

KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI
A- A A+

CTP Kurultayı ve "bilimsellik"!

Dünkü yazıda, Profesör Dr. Tamer Şanlıdağ'dan bahsettim gene… Hani yirminci yüzyılda nerede ise yarı veba gibi, insanlığın yarısını hastalayan şişmanlığın, bir adenovirüs'ün marifeti olduğunu bulan, ve aşısını geliştirmekte olan Kıbrıslı Türk bilim adamından… (Bu arada, "adam" sadece erkek demek değildir! "İnsan" demektir de… Türkçe'yi doğru dürüst bilmeden, geliştirmeye çalışanlara duyurulur…)

Türk insanı, Kıbrıslı Türkler de dahil, çok ilginçtir!

Yıllar önce adamın biri, zakkum yapraklarını çaydanlıkta demleyerek, kanserin tedavisini bulduğunu söyleyerek, şaklabanlık ediyordu. Bizim insanlarımız, bir Türk'ün de bilime katkısı olmasını canı gönülden istediği için, bir meşhur oldu, sormayın! Hatırlıyor musunuz? Herif, çıktı Kıbrıs'a da geldi! Öyle ya? Dere akarken, sepeti dolduracak! Ortada hiçbir bilimsel veri yok! Hiçbir bilimsel araştırma kriterini uygulamamış! "LD 50'si kaçtır bu sözde ilacın?" denildiydi bir gece tv'de! "LD nedir?" dedi, herifçioğlu… Millet, zakkumcuya fena halde sardırdı. Her kim ki "Yahu bu şaklabanlıktır… Ortada hiçbir bilimsel veri yoktur! İnanıp tedavinizi sakın kesmeyin. Bunun yüzünden ölür gidersiniz. Verdiğiniz paraya da yazık olur!" dedi; ahalinin hışmına uğradı! Ne ilaç firmalarının adamı olduğu kaldı, ne de Amerikan ajanlığı!

Millet, kanserin çaresini bir Türk'ün bulmasını istiyordu… Ve işte hali hazırda bir Türk bulmuştu. Zakkum'u demle, iç… Sen sağ ben selâmet! Pişmiş aşa su katmanın alemi mi var?

Aradan, bunca yıl geçti… Hani Zakkumcu Ziya'nın kanser ilacı? Ne oldu?

Daha yakın zamanlarda, soytarının biri de" NOBEL ödülü veren kurula" seçildiğini söylediydi… Yalnız bizde değil, Türkiye basınında da haber oldu! İsveç Kraliyet Akademisi'ne mi girmiş? Norveç'inkine mi? Soran, suvalanan olmadı… Akademi nedir? Nobel ödüllerini kim verir? O akademilere kimler girer? Nasıl seçilir? Sormak, öğrenmek zaman alır! Bir Türk'ün de bu en prestijli ödülün "jüri"sinde yer alması, hoşumuza gider mi? Gider! Herifin biri de "girdim" diyorsa, say ki girdi… Zil tak, oyna… Ne zararı var? İlle keyfimize ekşi mi sıkacan? "Yahu yalandır!" dedim diye bana bir kızdılar, bir kızdılar; sormayın! Buradaki arkadaşları, beni mahkemeye bile vereceklerini söylediler… Aradan şu kadar yıl geçti! Hani o efendi nerede? Veriyor mu daha Nobel Ödülleri'ni?

Ha ama Prof. Tamer Şanlıdağ, bilimsel yöntemlerle, bütün bilimsel verileri ve kriterleri de uygulayarak, "şişmanlığın sebebi bir adenovirüstür" deyip, aşısının da hayvan deneyleri aşamasına kadar gelmiş, bilimsel toplantılarda ödül üstüne ödül kazanıyor! Bir iki yerde, şöyle bir değinip geçiyoruz! Onu da bizim gibi anormaller yapıyor…

Neden?

E çünkü, "çaydanlıkta kaynatın da tamamdır" demiyor… Lâboratuara kapanmış, ha bire deney yapıp her dediğini bilimsel hiçbir boşluk bırakmadan kanıtlıyor! Anlamadığımız lâflar ediyor! Bre çocuk, biz sana profesör olma demedik! Ol olacaksan ama bizim bilmediğimiz şeyler de mi öğrenecektin yani? Bizim anlamadığımız lâflar ederek, ne belli ne dediğin?

Biz, tıp tarihinde bir virüse adını veren tek Türk olan Profesör Nejdet Sezer'i de bilmeyiz! Adını bile anmayız… Lefkoşalı'dır oysa…

Bilimi severiz… Her konuda,bilimseliz üzerinize afiyet! Ama bu "bilim adamları" bizi çok sarmaz! "Yaprağı kurutup, havanda döv" de… "Çaydanlıkta demleyip, suyunu iç" de "gübreden altın elde etmenin yolunu buldum " de… Canımızı ye!

Bilimle çok geç yüzleşmiş, bilimsel metoddan da henüz haberdar olmayan bir toplum olarak, "akademisyenleri" çok severiz; böyle "endek göndek" işlerle uğraşmadıkları sürece… Bilinmeyen virüsü bulacak, aşı geliştirecek! Ne lâfazanlık ediyor, ne memleketi kurtarıyor! 13. Maaş hakkında bile bir şey dediği yok! Napayım ben öyle "akademisyen"i? Ne bu? Tüh yüzüne…

Ben bu lâfı neyin üzerine getirecektim?

Önüne gelen bana CTP Kurultayı'nı soruyor… Meseleyi bir de bu açıdan ele alsak, diyordum… Bilimsel be insannar… Yer kalmadı… Başlığa olsun yazayım bari…

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.